3 Adımda Donut Dükkanı Açmak

Donut dükkanı açmak için ne yapmalıyım? Donut nedir, nasıl yapılır? Donut dükkanı için bayilik veren firmalar hangileridir? Donust işine nasıl başlanır?

Fırıncılar çok erken kalkar ve mutfakta uzun saatler çalışır. Daha doğrusu fırının üretim kısmında bulunan birçok fırıncı gece saatlerinde çalışır. Evimin hemen dibindeki fırından, bilhassa pencerelerin açık olduğu yaz günlerinde sabahlara kadar türkü sesleri geldiği için çok iyi biliyorum. Uyku tutmadığında balkona çıkıp eşlik ettiğim bile oluyor.

Bazı insanlar için bir fırında, hele bir de geceleri çalışmak kabus olabilir. Ancak birçok kimse için bu, bir rüyanın gerçekleşmesi demektir. Nihayetinde kendi işinin patronu olmayı kim istemez ki? Yazın imalat bölümünde, sıcak fırının karşısında çalışmak kolay olmasa da, kış aylarında sıcacık fırının karşısında çalışırken şahsen ben uyurum bile…

Neyse! Bir fırın açmayı veya bir fırında çalışmayı düşünmüyorum ama düşünenler için devam edelim. Bir şeyler pişirmeyi seviyorsanız ve kendi işinizi kurmak için gereken becerilere sahipseniz, donut dükkanı açmak keyifli ve potansiyel olarak kazançlı olabilir. Keza donut ülkemizde çok yaygın değil ve yeni bir sektör sayılır. Bu nedenle alternatif iş fırsatları arasında donut dükkanı açmak, aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Peki! Donut Nedir?

Donut nedir, donut nasıl pişirilir?

Donut, “Amerikan çöreği” ismiyle bilinen bir tür tatlı çörektir. ABD’de çokça tüketilen donut, şeker ve yağ açısından çok zengindir ve kalorisi oldukça fazladır. Donutun birden çok çeşidi vardır ve Amerikalılar bu çöreği genellikle kahvaltıda yemeyi tercih ederler. Başlıca iki şekilde imal edilir; simit donut ve deliksiz donut…

Yani işin aslı donut, bir çörek çeşididir.

Donut Dükkanı Açmadan Önce Yapılması Gereken Araştırmalar?

Donut dükkanı açmak, genel anlamda bir pastane veya fırın açmaktan çok farklı değildir. Lakin biz size adım adım bu işi nasıl yapmanız gerektiğini anlatalım.

Planlama Yapmak

Becerilerinizi ve yeteneklerinizi değerlendirin. Yemek yapmayı seviyorsanız fırıncı olmak keyifli bir iştir. Tabi aynı zamanda stresli bir iş de olabilir. Çünkü genellikle ayaklarınızın üzerinde ve mutfakta uzun saatler geçirmenizi gerektirir. Kendi çörek dükkânınızı açmaya karar vermeden önce, fırın işletmekten keyif alacağınız ve bu işin her gün yapabileceğiniz bir şey olup olmadığına karar vermek için iyice düşünmelisiniz. Ayrıca dükkanınızı açık tutmak için hafta sonlarınızı ve tatil günlerini feda etmeniz gerekeceğini de unutmayın. Yani özetle; malumunuz olduğu üzere fırıncıların tatili yoktur. Pandemi şartlarında bile açık kalan tek dükkan, dünyanın hemen her yerinde fırınlar olmuştur.

Şahsi önerim, şayet birlikte çalışabileceğiniz, sizi dinlendirecek biri varsa bu işi onunla yapmanız, fiziksel ve ruhsal sağlığınız açısından en iyisi olacaktır. Keza tatile ve dinlenmeye herkesin ihtiyacı vardır. Çevremden gördüğüm kadarıyla fırıncılık ve pastane işini yapanlar genellikle bu işleri kardeşleri, akrabaları veya bir ortakla yapıyorlar.

Başkalarının yanında çalışan fırıncılar genellikle çok yüksek maaşlar almazlar. Ancak, kendi donut dükkanınızın sahibi olacağınız ve işleteceğiniz için, kâr potansiyeliniz başkası için çalışan bir fırıncıdan önemli ölçüde daha yüksek olacaktır. Öte yandan zarar etme riskini de göz önünde bulundurmalı ve donut dükkanı işine girerken, doğru bir maliyet hesaplaması yapmalısınız.

Mutfakta çalışmak, işyerinde yaralanma riskinizin de yüksek olduğu bir iştir. Çatal bıçak takımı kullanacak, bazı makineler çalıştıracak ve yüksek sıcaklıktaki fırınlarla çalışacaksınız. Kimi zaman un çuvalı gibi ağır malzeme paketlerini de kaldırmanız gerekebilir. Bunların hepsi potansiyel olarak, yanıklara, yaralanmalara, bel ve sırt ağrısına, neden olabilir.

Her şeyden önce, fırıncı olmak gerçekten bu işi severek yapmanızı gerektirir. Eğer yemek yapmayı sevmiyorsanız, farklı bir meslek aramalısınız. İşin en başında bu riskleri ve karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları anlattım ki vazgeçecekseniz işe başlamadan vazgeçin. Donut dükkanı açmak bana göre bir iş diyorsanız, o zaman devam ediyoruz…

Donut/Çörek Yapmayı Öğrenmek

Donut dükkanı açmak; donut nasıl pişirilir?

Çörek yapmayı bilmiyorsanız, öncelikle bunu öğrenmeniz gerekir. Meslek kursları veya bir ustanın yardımıyla donut/çörek pişirmeyi öğrenebilirsiniz. “Ben dükkanı açar, bir usta alır onunla çalırım” diyorsanız orası başka tabi.

Bir müşterinin çörek satın alabileceği pek çok yer var. Donut, Türkiye’de kısmen yeni bir sektör olsa da, ülkemizde yüzlerce çeşit çörek üretip satışını yapan dükkanın/fırının varlığını hepimiz biliyoruz. Peki! Sizin çöreklerinizi büyük fırınlardan ve diğer küçük işletmelerden ayıran ne olacak?

Bu, bir tür uzmanlığa sahip olmanın işinizi farklılaştırmanıza yardımcı olacağı noktadır. Kendine özgü ve diğerlerine benzemeyen ürünler, her zaman daha cazip olmuştur. Eski mahallemde 7-8 tane fırın ve pastane vardı. Fakat en küçük olan ve sadece simit (Biz İzmirliler için gevrek) üreten bir fırının önünde sabah erken saatlerde kuyruk oluşurdu. Çünkü adamın yaptığı gevrek çok lezzetliydi ve diğer fırınların çıkardığı gevreğe hiç benzemiyordu. Bir gün yaptığı gevreğin sırrını sordum. Tabi ticari olarak detaylı bir şey söylemedi ama sadece, gevreği yaparken hakiki pekmeze bandırıp öyle pişirdiğini söylediğini hatırlıyorum.

Ürününüzü, müşterilerin sizi arayacak kadar benzersiz ve müşterilerin ne bekleyeceklerini bilecek kadar tanıdık hale getirin. Başka bir deyişle, tükenmez kalemi yeniden icat etmeniz gerekmez ancak benzersiz ve son derece ilgi çekici bir tükenmez kalem yapmalısınız.

Halihazırda çörek satan çok sayıda fırın/pastane ve market dükkan var. Diğer yandan birçok sektör zaman zaman tıkansa veya düşüşe geçse de, gıda sektörü diğer sektörlere nazaran her zaman daha hareketli olmaya devam ediyor. Çünkü beslenme insanların temel ihtiyaçlarından biridir. Kıyafetten, beyaz eşyadan, elektronikten feragat etse veya ötelese de, gıda ihtiyacı ötelenebilecek bir ihtiyaç değil.

Özetle; Kendinize has ve dükkanınıza özgü bir donut yapmak, sizi diğer çörek satışı yapanlardan ayıracaktır. Bu konuda kafa yorabilirsiniz. Glütensiz çörek yapmak, içine koyacağınız farklı meyveler veya şekilsel açıdan farklı bir donut pişirmek, sizi diğerlerinden ayırabilir. Bu konu üstünde düşünüp araştırmalar yapmanızın yararlı olacağını düşünüyorum.

Deneyim ve Bilgi Edinmek

Bir fırında çalışma deneyiminiz yoksa, kendi donut dükkanınızı açmadan önce bu deneyimi kazanmalısınız. Bu noktaya kadar geldiğinize göre pişirmeyi seviyorsunuz ve bir donut dükkanı açmak için istekli olduğunuzu varsayıyorum. Diğer yandan bir esnaf dükkanını çalıştırmak için günlük işleyişi de bilmek gerekir.

Defter tutmak, fatura kesmek, finansal olarak bir dükkanı idare etmek, temel seviyede muhasebe bilmek, hep deneyim gerektirir. İmkanınız dahilindeyse, bütün bu işleri bir fırında bir süre çalışarak öğrenebilirsiniz. Değilse de kapsamlı bir araştırma yapmanız iyi olacaktır. Fakat işin içinden birinden detaylıca bilgi edinmeniz, hatta tecrübe etmeniz, ileride yaşayabileceğiniz muhtemel aksaklıkların önüne geçecektir.

Tabi daha önce bu işi yapmış veya bir fırında çalışmış biriyseniz, az çok işleyişi bilirsiniz. Teyzemin, elektrikçi olan eşinin dükkanında önce çırak, sonra kalfa olarak uzun yıllar çalışan 3 elemanının, eniştemin yanından ayrıldıktan sonra kendi dükkanlarını açtıklarını biliyorum. Demem o ki; bir işi uygulamalı olarak yaptığınızda ve en küçük ayrıntısına kadar öğrendiğinizde yapmanız çok daha kolay ve risksizdir.

Dükkanınızı Nerede Açacağınıza Karar Vermek

Donut dükkanı açmak...

Donut dükkanı açmak ama nerede?
Kendi donut dükkanınızı açmakta hala kararlıysanız, sıra geldi dükkanınızı nerede açacağınıza karar vermenize. Dükkanların konumu, hemen hemen bütün sektörlerde büyük bir önem taşır. Eskiden birçok ilçe merkezinde çeşmeler bulunurdu ve bu çeşmelerden akan sular gönül rahatlığıyla içilirdi. Tatları da çok güzeldi. Şimdi o yıllar için düşününce, kalkıp bir su bayii açmanın hiçbir mantığı yoktu. Hele böyle bir çeşmenin yakınında bir su bayii açmak hiçbir işe yaramazdı. O yıllarda insanlar evlerinden akan şebeke suyunu bile rahatlıkla içebiliyordu. Bugün geldiğimiz noktadaysa bu mümkün değil. Ne o çeşmeler kaldı, ne de evlerimizden akan suyu içebilme imkanı.

Bir başka örnekle; büyük ve cazip bir fırının yanına yeni bir fırın açmak, arz-talep konusu da detaylıca araştırıldığında genellikle mantıklı değildir. Tabi bu çörek fırınının talebi karşılamakta zorluk çektiği tespit edilirse o başka.

Öncelikle donut dükkanınızın önceliği ne olacak buna karar vermelisiniz? Online alışverişin tırmanışta olduğu bugünlerde satışlarınızın büyük bölümünü internet üzerinden gerçekleştirmeyi mi düşünüyorsunuz yoksa geleneksel bir dükkan açıp, birebir satış yapmayı mı planlıyorsunuz?

Online satış yapmak önceliğinizse, servis araçlarının rahatlıkla hareket edebileceği bir yerde dükkan tutmanız daha doğru olacaktır.

Donut dükkanınızı açmayı düşündüğünüz yerdeki diğer esnaflarla konuşun. Onlardan da fikir alın. Bilmediğiniz bazı farklı konular olabilir. Mesela yakındaki bir rakibinizle ilgili ipuçları alabilirsiniz.

Dükkanı kiralayacak mısınız, satın mı alacaksınız? Hangi seçeneği seçerseniz seçin, bu konuda da elbette piyasa araştırması yapmanız önemlidir. Kiralayacağınız veya satın alacağınız dükkan, fiziki açıdan fırın kurmak için elverişli mi? İnsan sirkülasyonu nasıl? Yakında başka fırın var mı? Bütün bunlar üstüne kapsamlı araştırmalar yapmanız, dükkanınızı doğru yerde açmanız açısından çok önemlidir.

Öte yandan şahsi önerim; hem internetten satışı hem de birebir dükkandan satışı bir arada götürebileceğiniz bir plan üzerinde çalışmanız çok daha karlı olacaktır.

İşinizi Tasarlamak ve Finanse Etmek

Finansmanı Planlamak

Finansal planlama, işinizde devamlılık sağlamak ve kar elde etmek için yapmanız gerekenlerin özetidir. Bir iş planı yapmak, herhangi bir girişimin en önemli parçalarından biridir. İş planı sadece kendi faaliyetleriniz için önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda bir kredi veya diğer finansman kaynaklarını güvence altına almak için de gerekli olabilir. İş kuran herkes, tartışmasız kar elde etmek ister. Doğru bir finansal planlama yapılmazsa işi batırmak işten bile değildir.

Vizyon Belirlemek

Her işletmenin bir vizyon belirlemesi, işin geleceği açısından gereklidir. Kendi dükkanınızı yeni kuruyorsanız, hem fırıncı hem de işletmeci olarak geçmiş deneyiminize odaklanmanız gerekir. Daha önce bir işletme yönettiyseniz, bu deneyimden yararlanın ve yaptığınız işi yeni, işinizde geliştirerek, doğru bir vizyonla sürdürün.

Amaçları Tanımlamak

Amaçlarınızı tanımlamayı donut/çörek dükkanınız için “asansör konuşmanız” olarak düşünün. Amaç, potansiyel yatırımcılarınızın ilgisini çekmek ve işinizle ilgilenmelerini sağlamaktır. İşletmenizin yapısını ayrıntılı olarak tanımlamalısınız. Donut dükkanınızı nasıl işleteceğinizi, rekabette nasıl öne çıkacağınızı açıkça ifade etmelisiniz. Ayrıca, pazarda hedeflediğiniz yeri belirlemeli ve donut dükkanınızın o pazardaki ihtiyaçları neden/nasıl karşılayabileceğini açıklamalısınız.

Pazar Araştırması Yapmak

Donut dükkanı açarken pazar araştırması yapmak...

İş planınızı yazarken, bir pazar analizi yapmanız ve yazmanız gerekir. Pazarınızın bir analizini yazmadan önce, rekabetiniz ve bölgenizdeki fırıncılık sektörünün durumu hakkında bazı temel araştırmalar yapmanız gerekir.

Çeşitli ticaret gruplarından, ticari dergilerden, meslek odalarından ve internet aramalarından bazı verilere ulaşabilirsiniz. Pazar araştırması, donut dükkanı açmak konusunda size geçmişe dair bilgiler, geleceğe dair ipuçları verecektir.

Pazar Analizini Yazmak

Pazar araştırmanızı yaptıktan sonra, bu bilgileri bir pazar analizinde derlemeniz, önünüzü görmeniz için önemlidir. Hazırlayacağınız analizde şunlara yer vermeniz faydalı olacaktır;

Fırınların (donut dükkanı) tüketim piyasasındaki yeri

Hedef pazarınızda başka hangi donut dükkanlarının (pastanelerin/fırınların) bulunduğu ve işinizi farklı kılmak için neleri farklı yapacağınız hakkında bilgi

Fiyatlandırma politikası (üretimde kullanacağınız, un, şeker, çikolata, sıvı yağ vb. malzemeler için tahmini maliyetlerinizi ve kâr elde etmek için ne kadar ücretlendirme yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir)

İşletmenizin potansiyel olarak güçlü ve zayıf yönleri

Hedef pazarınıza nasıl girmeyi düşündüğünüz

İşe başlarken en büyük rakipleriniz de dahil olmak üzere ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğiniz

Konuyla ilgili, SWOT Analizi Nedir? SWOT Analizi Nasıl Hazırlanır? başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı öneririm.

Görev Dağılımı YapmakSorumluları Belirlemek

Pazar analizini tamamladıktan sonra ki aşama, donut dükkanınızın organizasyonunda ve yönetiminde kimlerin bulunacağını belirlemektir. Şirketin sahibi sadece siz misiniz yoksa ortaklarınız olacak mı? Yönetimde kimler bulunacak? Muhasebeye kim bakacak? Satın alma işlemlerinden kim sorumlu olacak? Bütün bunlar iş planınıza dahil edilmelidir.

Ortakların isimleri, şirketteki yüzdelik payları, kimin ne(ler)den mesul olacağı, personel alımı, gerektiği takdirde alınacak personellerin eğitimi, hangi pozisyon için istihdam sağlanacağı gibi bütün konular, iş planında detaylıca yer almalıdır. Kasada kim duracak? Üretimde kimler çalışacak? Online siparişler için dağıtım personeli alımı, dükkan içinde çalışacak garsonlar ve ihtiyaç duyulan diğer bütün pozisyonlar…

Pazarlama ve Satış Planı Oluşturmak

Bir fırının satış planı açık görünse de (donut/çörek satmak), işinizi nasıl pazarlayacağınızı ve satışlarınızı nasıl takip edeceğinizi detaylandırmanız gerekir.

Ayrıca işletmenizi nasıl pazarlamayı planladığınızı, çevrimiçi pazarlama, görsel reklamlar ve markanızı öne çıkarmanın diğer yollarını iyice araştırmalı ve bunun üstünde düşünmelisiniz.

Tek satış elemanı mı olacağınıza yoksa bir pazarlama ekibi mi kuracağınıza karar verin. Çalışanlarınızı nasıl eğiteceğinizi, yöneteceğinizi ve nasıl ödeme yapacağınızı düşünün.

Ürününüzün reklamını nasıl yapacağınızı düşünün.

Nasıl bir imaj çizmeyi planlıyorsunuz; kendine özgü bir fırın, anne çöreği, vejeteryan ürünler veya gurme fırın? Yoksa ürünlerinizi tamamen başka bir şey olarak mı pazarlayacaksınız?

Satış aktivitelerinizi nasıl takip edeceğinizi belirleyin. Satış başına ne kadar kazanmanız gerektiğini ve bu satış hedeflerine nasıl ulaşacağınızı iyi hesaplamanız gerekir.

Bir Finansal Hedef Belirlemek

Donut dükkanı açarken, finansal planlama yapmak...

Finansal hedefler, işinizin başarı potansiyelini dürüstçe değerlendirmelidir. Geçmiş finansal verileri (geçmişte benzer bir işletmeye sahipseniz) ve geleceğe yönelik tahmin ettiğiniz olası finansal bilgileri eklemeniz gerekir. Finansal hedefleriniz arasında şunlar yer almalıdır;

İlk yılınızın aylık veya üç aylık hedefleri

İşletmenizin yıllık hedefleri

Mevcut finansal bilgilerinizin kısa bir analizi

Kredi geçmişiniz ve referans mektuplarınız (isteğe bağlı)

Finansman Talebinde Bulunmak

İster kredi alıyor olun ister bir yatırımcı arıyor olun; işe başlarken bir miktar ​​sermayeye ihtiyacınız olacak. Bazı perakende uzmanları, işe başlamadan önce en az üç aylık işletme giderlerini bir kenarda tutmanızı önerir. Bu şekilde, zor zamanlar geçirirseniz veya satışlar düşerse, neyin yanlış gittiğini ve nasıl düzeltileceğini anlayana kadar işinizi ayakta tutmak için yeterli sermayeniz olacaktır.
Finansman talebinde bulunurken şunları göz önünde bulundurmalısınız;

Mevcut finansal ihtiyaçlarınız

Önümüzdeki beş yıl için öngörülen finansman gereksinimleriniz

Çekeceğiniz kredinin her kuruşunu nasıl kullanacağınız Geleceğe yönelik herhangi bir ilgili durum planı (dükkanın devri, bayili verme ve borçlarınızı geri ödeme dahil)

Kredi Çekmek

Finansman için yeterli sermayeniz yoksa ve yatırım yapacak birini bulamazsanız, donut dükkanı açmak için kredi çekmeniz gerekecektir. Kredi almak için, sizin veya varsa ortaklarınızın, kredi verecek bankaya kişisel ve ticari kredi geçmişinizi, mali tablolarınızı (varsa) veya öngörülen mali tablolarınızı, güçlü ve kapsamlı bir iş planıyla birlikte sunmanız istenecektir. En az önümüzdeki on iki ay için öngörülen nakit akışı ve kredi için kişisel bir garanti istenebilir. Bankaların faiz oranları, kredi çekmek için hangi bankayı tercih edeceğiniz, kredi geri ödemeleri için kaynak sağlanması, hepsi üstünde durulması gereken konulardır.

Hemen her banka kredi imkanı sağlar. Ama mevcut şartları düşünerek hareket etmeniz, ileride yaşayabileceğiniz finansal sıkıntılara karşı dikkatli olmanız önemlidir.

Kredi çekmeden önce bankaların ilgili çalışanlarından, kredi şartlarını, bankanın size ne kadar para verebileceğini ve başvurunuzla birlikte hangi belgeleri istediklerini öğrenin.

Donut Dükkanı Açmak

Çörek/Donut Dükkanınızı Dekore Etmek

Donut dükkanını dekore etmek...

Çörek/donut dükkanınızın dekoru ve atmosferi davetkar, temiz ve iştah açıcı olmalıdır. Renk düzeninizi, duvar kağıdınızı ve/veya duvar resminizi seçerken, insanların yiyecek satın almak ve yemek yemek için dükkanınıza geleceğini unutmayın; bu nedenle, insanları rahat, aç veya her ikisini de hissettirecek renkler ve resimler seçebilirsiniz.

Psikolojik olarak, sarı ve kırmızı tonları insanları rahat, konuşkan ve aç hissettirir. Özellikle kırmızı, genellikle artan bir iştahla ilişkilidir.

İşletmenizin sektördeki yerini sağlamlaştırmak için dükkanınızın, insanların kendini mutlu hissedeceği otantik ve nostaljik bir görünüme sahip olmasını tavsiye ederim.

Ekipmanınızı Tedarik Etmek

Donut dükkanınızı şayet devralmadıysanız, ihtiyaç duyacağınız her şeyi satın almak yerine kiralamayı düşünebilirsiniz. Tabi satın almanız, bağımsız olmanız noktasında çok daha iyi olacaktır. Buna, elinizdeki sermayeye göre düşünüp karar vermelisiniz.

Kiralamak ilk etapta daha uygun maliyetli olacaktır ve vergilerinizi beyan ederken kira ödemelerinizin bir kısmını işletme gideri olarak yazabilirsiniz. Ancak tüm şartları doğru bir şekilde takip edebilmek için bir muhasebeci veya mali müşavirden yardım alabilirsiniz.

İhtiyaç duyacağınız minimum ekipman, bir hamur mayalama makinesi, bir fırın, bir buzdolabı ve kasada satış için kullanacağınız bir otomasyon programına sahip bilgisayar olacaktır.

İşletmenizin büyüklüğüne ve beklediğiniz satış miktarına bağlı olarak, birden fazla hamur yoğurma makinesine, fırına ve buzdolabına ihtiyacınız olabilir. Dediğim gibi; satın almanız ileri dönük daha mantıklı.

Gerekli İzinleri Almak

Donut dükkanı açmak için, maliyeden ve belediyeden birtakım izinler almanız gerekir.
Bu evraklar genel olarak şunlardır;
Dükkan açabilmeniz için gerekli olan belgeler şunlardır;

Mekân sahibinin nüfus cüzdanının fotokopisi

Adli sicil kaydı belgesi

İşletilen mekâna ilişkin tapu belgesi veya kira kontratı

Ustalık belgesi

Çörek/Donut/Pastane ruhsatı belgesi

Ticaret odası kaydı

Esnaf odası kaydı ve tescili

Vergi levhası

İmza sirküleri

Yapı izni

Yüzde elli bir oranında kat maliklerinden onay

Kalite ve Sağlık Denetimlerini Geçmek

Gıda üretiminin yapıldığı işyerleri için bazı denetimler yapılır. Bu denetimler, işyerinin hijyen ve mevcut sağlık kurallarına uygun olup olmadığına yönelik yapılır. Bu tür bir denetimden sorun yaşamadan geçebilmeniz için şunlara dikkat etmeniz gerekir;

Çalışanların hijyeni

Fırının kurulacağı alan için uygunluk

Onaylı kaynaklardan/satıcılardan tedarikte bulunmak

Atıkların uygun şekilde bertarafı

Kemirgenleri, böcekleri ve diğer hayvanları binadan uzak tutmak

Gıdaların uygun şekilde saklanması, etiketlenmesi ve sunumu

Temiz mutfak eşyaları, hazırlık yüzeyleri ve ekipman

Gerekli tüm izinleri almak
Tabi mekanın hijyen ve sağlık kurallarına tam olarak uygun olması

Çalışma Saatlerini Ayarlamak

Çoğu fırın sabahları oldukça erken açılır. Hatta birçoğunun 7/24 hizmet verdiğini biliyorum. Mesela evimin dibindeki fırın günün her saati açık. Ancak çalışma saatleriniz büyük olasılıkla hedef müşterilerinizin faaliyet saatlerine bağlı olacaktır.

Örneğin, donut dükkanınız yatılı bir okulun veya bir öğrenci yurdunun yakınındaysa, haftada en az birkaç kez gece saatlerinde de hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. Bu tür mekanlar genellikle sabah saatlerinde, öğle yemeği saatlerinde ve insanların işten çıktığı akşam saatlerinde yoğun olur. Çalışacak olan personelinizin mesai saatlerini bu yoğunluğa göre belirlemeniz gerekir.

Alınacak Olan Personelleri Seçmek

Tüm işi kendi başınıza yapmak kesinlikle maliyetleri azaltacaktır ancak aynı zamanda sizi neredeyse her gün, her saat mutfağa zincirle bağlı tutacaktır. Buna değip değmeyeceğine yalnızca siz karar verebilirsiniz. Hem maliyetleri hem de sizin ve işletmenizin uzun saatler tek başınıza çalışıp çalışmayı kaldırıp kaldıramayacağını göz önünde bulundurun.

Bir personel almaya karar verirseniz, her başvuru sahibine donut dükkanınız için vizyonunuzun ve amacınızın ne olduğunu detaylıca anlatın. İşe aldığınız çalışanların vizyonunuzu paylaşabildiğinden ve işletmenizin çıkarlarını ön planda tutabildiğinden emin olun.

Kapıdan giren ilk kişiyi işe almayın. Her başvuru sahibinin özgeçmişini nitelikler (önceki fırıncılık, restoran veya müşteri hizmetleri deneyimi gibi) açısından inceleyin ve bir görüşme ayarlamadan önce veya sonra uygun bulunan adayların referanslarını kontrol edin. Hem paranız hem de işinizle ilgili en güvenebileceğiniz kişi veya kişileri işe alın.

İşletmenizi Pazarlamak

İşletmenizi ne kadar agresif bir şekilde pazarlayacağınız size kalmış ancak zorlu bir rekabetle karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayın. Ürününüz nihayetinde sizin adınıza konuşmalı. Ürününüzün kalitesiyle müşterilerin ilgisini çekmeniz ve onları kapınıza kadar gelmeye ikna etmeniz gerekiyor. İşletmenizi pazarlamanın bazı kolay yolları şunlardır;

İşletmeniz için sosyal medya sayfaları oluşturmak ve özel kampanyaların reklamını yapmak, müşterilerle iletişim kurmak vb. için sosyal medyayı kullanmak

Sosyal medyada ve Google’da reklam vermek

Bölgenizde el ilanları basmak ve dağıtmak

Bir tür hayır faaliyetine katılmak
Sosyal sorumluluk projelerinde görev almak

Müşterileri ve Kaliteyi Ön Planda Tutmak

Lezzetli donutlar yapmak...
Donut dükkanı açmak, kaliteli ürünler ürettiğinizde daha fazla kar getirecektir…

Müşterilerin çok ucuza donut/çörek alabilecekleri büyük fırın/pastanelerle ve süper marketlerle rekabet etmek zordur. Müşterilerinizin sizi tercih etmesi için nedenleri olmalı. Bunlar;
Birinci sınıf hizmet eşliğinde yüksek kaliteli ürünler satın.
Müşterilerinizin, mağazanızda ödedikleriyle eşdeğer (eğer fazla değilse) bir mutfak ve hizmet deneyimine sahip olmalarını sağlayın.

Müşterilerinizin hem yüz yüze hem de sosyal medyadaki geri bildirimlerini dinleyin. İnsanların zahmetli bulduğu operasyonel sorunları değiştirin ve zaman zaman onların önerilerini almayı düşünün. Özel istekler almak (ya dönüşümlü olarak ya da haftanın bir gününü belirleyerek), mevcut müşterilerinizi korumak ve yeni müşteriler kazanmak için güzel olacaktır.
Donut dükkanı açmak, göründüğü gibi zor değil. Elbette bütün işlerde olduğu gibi üzerinde titizlikle düşünülmesi gereken bir konu orası ayrı. Donut dükkanı açmak konusunda kararlıysanız, umarım bütün bu derlediğim bilgiler işinize yarar.

Bayilik Alarak Donut Dükkanı Açmak

En başta da dediğim gibi; donut ülkemizde yeni sayılabilecek bir lezzet. Bu nedenle bayilik veren çok fazla şirket bulamadım. Araştırmalarım sonucunda, Boston Donuts isimli şirketin bayilik verdiğini gördüm.

Boston Donuts
Boston Donuts kendisini şu şekilde tanımlıyor;
“Boston Donuts tamamiyle Türk sermayeli bir şirket olup, yabancı ülkelerdeki bu lezzeti Türk damak tadına uygun hale getirerek, kendine özgü reçetemiz ile donut severlerin bir numaralı markası haline gelmiştir. İstanbul’da başladığımız donuts maceramızı ülkemizin birçok ilinde aynı lezzet ve tazelikle siz değerli müşterilerimize ulaştırmayı hedefliyoruz. Her gün günlük taze üretim yapmamız bizi farklı kılan en önemli özelliğimizdir.

Boston Donuts’a buradaki linke tıklayarak bayilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Happy Donuts

Happy Donusts’un bayilik sayfasından;
“Yurt dışında doğup, büyüdüğüm için donut hakkında yeterli bilgiye sahibim. Türkiye’ye döndüğümde ne İstanbul’da ne de Türkiye’nin herhangi bir yerinde aradığım donut tadını ve lezzetini bulamadım. Vitrinlerde ve raflarda satılan ürünler, donuttan ziyade şekere batırılmış bayat simide benziyordu. Donut yapmak, büyük bilgi birikimi, iş aşkı ve el lezzeti ister.

Donut hamuru yumuşacık olmalı, üzerindeki şeker oranı tam kararında ve kızartma işlemi dengeli olmalıdır. Donuttan bir ısırık aldığınızda yumuşacık hamuru ağzınızla buluşmalı, neredeyse çiğnemeye ihtiyaç duymadan midenizi şenlendirmelidir.

Donut, tadını halkımıza sunmak için bu işe soyunduk. Yeni bir damak tadı olarak halkımız donutları çok sevdi. Günlük ve taze olarak ürettiğimiz donutların artık kahvaltı sofralarının ve çay saatlerinin vazgeçilmez bir öğesi olması ne kadar doğru bir tespit yaptığımızın kanıtıdır.”

Konya merkezli Happy Donuts’tan bayilik almak ve şartlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Antalya merkezli Macaron Donuts da bildiğim kadarıyla bayilik veriyor.
Donut dükkanı açmak için ister bayilik alın, ister sıfırdan kendi markanızı oluşturun. Unutmamanız gereken en önemli şey, müşteri odaklı ve kaliteli ürün üretmek olmalı…

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet1 Comment

Bir yanıt bırakın