Amazon’dan Satış Nasıl Yapılır 2022

Amazon'dan Satış Nasıl Yapılır 2022
Amazon'dan Satış Nasıl Yapılır 2022

Amazon’dan satış yapmanın yolları arasında öncelikli olarak Amazon satış hesabı oluşturmak yer alır. Amazon’da satış hesabı oluşturduktan sonra belirli kurallar çerçevesinde ürün satışı gerçekleştirilebilir. Amazon’da satış yapmak isteyenlerin Amazon tarafından sunulan sözleşmeyi incelemesi ve bu sözleşmeye bağlı kalarak satış yapması isteniyor. Amazon adlı platform üzerinden birçok ürünün satışı kolaylıkla yapılabilir ve bir süre sonra düzenli gelir elde edilmeye başlanabilir. Bunun için platformun düzenli olarak kullanılması ve müşterilere güven vermesi gerekir. Amazon’dan satış yapmak isteyenlerin bir strateji belirleyerek hareket etmesi de önemli unsurlar arasındadır.

Amazon Nedir?

Amazon.com bir e – ticaret sitesidir. Elektronik ticaret siteleri arasında ilk olması ile öncü bir nitelik taşır. Bu neden ile de Amazon günümüzde daha sık tercih edilen ve güvenilir bulunan bir alandır. Kullanıcılar sadece ürün satın almak için değil aynı zamanda işletmelerini Amazon’a taşımak için de platforma katılabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan Amazon daha sonra dünyanın birçok ülkesine yayılmıştır. Günümüzde Türkiye, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Çin, İspanya, Meksika, İtalya ve Hindistan gibi farklı bölgelerde de hizmet verir. Amazon farklı işletme ve kişilere ait ürünlerin satışını gerçekleştirdiği gibi kendi markası altında üretilen ürünlerin de satışını yapar.

Amazon’da Kim Satış Yapabilir?

Amazon’da satış yapanlar arasında işletme ve iş yeri sahipleri olabileceği gibi bireyler de bulunur. Evinde tek başına üretim yapan kişiler de Amazon üzerinden satış gerçekleştirebilir. Amazon’da dileyen herkes satış yapabilir ancak uyulması gereken kurallar bulunur. İlgili şartlara uyan kişiler Amazon’da satış yapabilir. Amazon’da satış yapmak için birtakım bilgi ve belgelerin olması gerekir. Bu bilgi ve belgeleri tamamlayan kişiler Amazon’dan satış yapmak için hazırlıklarına başlayabilir.

Amazon Ne İşe Yarar?

amazon Ne İşe Yarar?
amazon Ne İşe Yarar?

Amazon’un işlevi elektronik ortamda ticarete izin vermesidir. Ülke ya da şehir fark etmeksizin satış yapılıp gelir elde edilebilir. Satış yapmak istemeyen ve sadece ihtiyaçlarını karşılamak için Amazon’u kullanan kişiler ve kurumlar da bulunur. Amazon dijital bir mağazadır ve içerisinde birçok ürün bulunur. Kitap, kıyafet, mutfak eşyaları, elektronik eşyalar, el yapımı ürünler, gıda, bebek ürünleri ve daha birçok ürün Amazon’dan alınabilir ve satılabilir.

Amazon’un Satışlardan Aldığı Hizmet Payı Kaçtır?

Amazon’un komisyon miktarı ülkelere göre farklılık gösterir. Amazon Türkiye’de satış yapan kişiler sattıkları her ürünün en az %6’sını Amazon’a verir. Satış yapan kişilerin Amazon’a birtakım ödemeler yapması gerekir. Bu ödemeler arasında ise komisyon (hizmet payı) önemli bir yer tutar. Amazon tarafından belirlenen en yüksek komisyon payı ise yüzde 10’dur. Kullanıcılar, sattıkları ürünün kategorisine ve fiyatına bağlı olarak komisyon ödemesini gerçekleştirirler. İlgili satışın ardından komisyon kesilerek kalan miktar kişinin hesabına aktarılır.

Amazon’dan Satış Yapmak İçin Ne Gerekir?

Amazon’da satış yapmak için gerekenler arasında bilgi ve belgeler bulunmakta. Amazon satışları için istenen belgeler şunlardır:

  • Kredi kartı
  • Ülke kodu ve geçerli bir telefon numarası
  • Firma ise firmaya ait kayıt bilgileri
  • İşletme türüne bağlı olarak mersis numarası
  • Vergi numarası
  • İrtibat kişisine ait bilgiler
  • Hesabı açan kişinin banka bilgileri

Bu bilgilerin kayıt esnasında Amazon’a verilmesi gerekir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kişiler Amazon’da satış yapmaya başlayabilecektir. Amazon’da satış yapmak için öncesinde bir strateji belirlenmesi ve bu stratejiye göre hareket edilmesi işleri daha kolay bir hale getirecektir. Amazon’dan satış yapmak isteyen herkesin mutlaka vergi numarası olması ve mersis ile vergi numarasını Amazon’a bildirmesi gerekir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın