Anketör Nedir? Maaşları ne kadar? 2022

Anketör Nedir 2022

Bölgesel, yerel ve Uluslararası çapta hizmet veren binlerce anket şirketi bulunmaktadır. Bu şirketlerin en büyük amacı, kişilerin ankete katılmasını sağlayarak veri toplamaktır. Para kazanmak için iş fikirleri arayışında olan birçok kişi anketör kavramına denk gelmiştir. Bu makalede anketör nedir? Anketör olarak nasıl para kazanılır gibi tüm başlıklara değiniyoruz.

Anketör Nedir?

Anketör Nedir

Anketör, anket şirketlerinin hazırladığı anketleri sokaktaki insanlara ulaştırarak katılmalarını sağlayan kişilere verilen isimdir. Günümüzde çok yaygın olmayan bir meslek grubu olan anketörlük eğer ki insanlarla ilişkileriniz ve ikna kabiliyetiniz yüksekse güzel kazançlar elde edebilmenize olanak sağlamaktadır.

Anket şirketlerin hepsi anketör kadrosuna yer vermektedir. Kimi şirketler part time (yarı zamanlı) çalışan ararken kimi şirketler ise tam zamanlı çalışan aramaktadır. Tabi bu doğrultuda verilen ücretler ve ek ödeneklerde farklılık göstermektedir.

Anketör Nasıl Olunur?

Anketör olmak için kişisel anlamda bazı deneyim ve bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Tıpkı her meslek grubu gibi bu meslek grubunda da zorluklar, kolaylıklar ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Anketörlerin asıl amacı bir insanı ikna ederek ankete katılmasını sağlamak olduğu için, gerekli eğitimleri almış olması önemlidir. Anketör olmak için gerekenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Anket oluşturma sürecine hakim olmalı,
 • Anket sürecini yönetebilmeli,
 • İkna kabiliyeti yüksek seviyede olmalı,
 • Diksiyon ve hitabet eğitimini almış olmalı,
 • Ilımlı, sıcakkanlı, girişken ve güler yüzlü olmalı,
 • Anket yapacağı kişiler ile iyi iletişim kurabilmeli,
 • Hızlı ve doğru bir şekilde çalışabilmeli,
 • Aktif araç kullanabilmelidir.

Eğer bu şartları sağlıyorsanız sizinde anketör olmanız mümkündür. Bir anketör alımı yapıldığında en önemli olan ve en çok dikkat edilen hususlar bunlardır.

Bu hususların yanı sıra dikkat edilen diğer bir şey ise mezuniyet durumudur. Mezuniyet durumu gerek çalışma tipini gerek işe alınma ihtimalini gerek ise maaşı doğrudan etkileyen bir faktördür. Özellikle üniversitelerin istatistik, siyaset gibi bölümlerden mezun olduysanız işe alım esnasında büyük katkılar sağlayacaktır.

Anketör Maaşları 2022

Anketör maaşları 2022 bandında bakıldığında çokta azımsanmayacak ücretlere ulaşmıştır. Anketörler genel olarak yapılan ankete göre maaş almaktadır. Bu noktada şöyle bir ayrım vardır; Tam zamanlı çalışan anketörler aylık sabit bir ücret alırken belirli bir anket sayısını geçtiğinde üstüne yaptığı her ankette ekstra prim almaktadır. Part time çalışanlar ise günlük ücret almak ile birlikte yaptığı ankete göre ekstra prim almaktadır.

Part time anketör maaşları belirlenirken hedef kitlesinin genişliği de göz önünde bulundurulmaktadır. Eğer hedef kitlesi geniş olan bir anket, anketöre veriliyorsa yapılan anket başına alınacak ücret azdır. Fakat hedef kitlesi dar olan bir anket, anketöre verildiğinde anket başına alınan ücret daha fazla olmaktadır. Çünkü daha niş bir anket niteliğini taşımaktadır.

Tam Zamanlı Anketör Maaşları 2022

Tam zamanlı anketör maaşları 2022 yılı için firmadan firmaya ve kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Her firma anketörlerine aynı maaşı vermediği gibi, bir firma her anketörüne aynı parayı vermemektedir. Bu noktada kişinin tecrübesi, deneyimi ve mezun olduğu bölüm, eğitim durumu gibi faktörler önem göstermektedir. Fakat bir ortalama alındığında tam zamanlı anketör maaşları şu şekildedir:

 • İlk defa anketörlük yapacak bir kişi 4.500 TL maaş almaktadır.
 • Anketörlük konusunda belirli bir tecrübeye sahip olan kişi 6.000 TL maaş almaktadır.

Tüm bu ücretlere ek olarak belirli bir kota geçildiğinde yapılan ekstra anket başına 1 TL ile 5 TL arasında ekstra prim ödemesi yapılmaktadır. Eğer iyi bir anketörseniz aylık 7.000 TL kazanmanız mümkün olacaktır.

Tam Zamanlı Anketör Maaşları

Part Time (Yarı Zamanlı) Anketör Maaşları 2022

Part time anketör maaşları 2022 yılı için firmaya ve ankete göre değişiklik gösterir. Part time olarak çalışacak ortalama anketör maaşları ise şu şekilde listelenebilir:

 • Günlük 50 TL ile 100 TL arasında sabit ödeme bulunmaktadır.
 • Ekstra olarak hedeflenen anket sayısının üstüne geçildiğinde yapılan anket başına 50 kuruş ile 5 TL arası ödeme yapılmaktadır.

Bu ödemeler göz önünde bulundurulduğunda part time çalışan anketör maaşı 2022 yılı için ortalama olarak 3.000 TL’yi bulmaktadır. Part time çalışma göz önünde bulundurulduğunda gayet iyi bir kazanç olduğunu söyleyebiliriz.

Anketör İş İlanları ve Firmaları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anketör iş ilanları açısından bakılınca her zaman bol alım olan bir sektördür. Gerek part time gerek ise tam zamanlı çalışan olarak başlayabileceğiniz bir çok firma bulunmakla birlikte, güzel maaşlar kazanmanız mümkündür. Anketör iş ilanı veya anketör firmaları arayışındaysanız dikkat etmeniz gereken detaylar şu şekildedir:

 • Güvenilir ve kurumsal olmasına dikkat edin,
 • Sağladığı imkanları ve çalışma şartlarını göz önünde bulundurun,
 • Part time çalışıyorsanız paranızı günü gününe ödeyen şirketleri tercih edin.

Bu şartlara dikkat ettiğiniz müddetçe anketörlük yaparak ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Bu kazançları elde ederken de hem insanlarla iletişim kurmuş, sohbet etmiş olursunuz hem de kendinizi geliştirip deneyim katarsınız.

isfikirleri.org


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın