Arama Motoru Değerlendiricisi Olarak Saatte 17 Dolar Kazanmak

Arama motoru değerlendiricisi nedir? Arama motoru değerlendiricisi olmak için gereken şartlar nelerdir? Hangi firmalar arama motoru değerlendiricisi çalıştırıyor? Bu işten ne kadar para kazanabilirim?

Evden çalışmanın birçok avantajı var. Pandemi yüzünden ve getirdiği pek çok rahatlık nedeniyle, çok sayıda kimse evden çalışmak konusunda eskiye göre çok daha istekli görünüyor. Ayrıca ister tam zamanlı ister yarı zamanlı olsun, evden çalışarak ciddi miktarlarda para kazanmak mümkün. Bunu, birkaç senedir ağırlıklı olarak evden çalışan birisi olarak rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Arama motoru değerlendiriciliği, ülkemizde bilinmeyen veya çok az kişi tarafından bilinen ilginç bir iş koludur. Birçok kimsenin bu ifadeyi bile ilk defa duyduğuna eminim. Sitemiz işte tam da bu yüzden hizmetinizde. Farklı iş fikirleri vermek, bilinmeyen işler hakkında detaylı bilgiye ulaşmanızı sağlamak, sitemizin misyonları arasında yer almaktadır. Arama motorları değerlendiricisi olmak hakkında sizler için detaylı bir araştırma yaptım ve sektördeki öncü şirketlerden Appen ile iletişim kurdum. Detaylara aşağıda yer vereceğim.

Arama motoru değerlendiricisi olmak, evden ekstra gelir elde etmek isteyen serbest çalışanlar ve ek iş arayanlar için ilginç seçeneklerden biridir.

Hiç, Google, Bing veya Yahoo’da bir arama yaptığınızda karşınıza alakasız sonuçlar çıktığına veya tam olarak aradığınız şeyin sonuçlarda sıralanmadığına şahit oldunuz mu? Cevabınız evetse bunun nedeni, arama sonuçlarının bir algoritmaya dayalı olması ve sonuçların her zaman mükemmel olarak sıralanmamasıdır. Arama motoru değerlendiricilerine (web arama değerlendiricileri olarak da bilinir) ihtiyaç duyulan nokta tam olarak burasıdır.

Arama Motoru Değerlendiricisi Nedir?

Arama motorları...

Bir arama motoru değerlendiricisi, internet aramalarının sonuçlarını manuel olarak inceleyen ve arama sonuçlarının doğruluğu ve kullanışlılığı hakkında geri bildirim sağlayan kişidir. Bu geri bildirim, mühendislerin en iyi sonuçları elde etmek için arama algoritmasını ayarlamasına yardımcı olur.

Bir arama motoru algoritması ancak bu kadarını yapabilir. Büyük bir arama motorundaki hemen hemen tüm arama sorgularının arama sonuçlarını belirlemek için bir program geliştirmek pek mümkün değildir. İşte bu yüzden bazı noktalarda insan dokunuşu gerekir.

Arama motoru değerlendirme işleri genellikle serbest çalışanlar, evden çalışanlar ve uzaktan çalışanlar gibi sözleşmeli çalışanlar için uygundur. Esasen bu işe, arama motorları değerlendiricisi isminin yanı sıra, şu isimler de verilir;

Reklam Kalitesi Test Uzmanı

Reklam Kalite Değerlendiricisi

Web Arama Değerlendiricisi

İnternet Değerlendiricisi

Google Değerlendiricisi

İnsan Değerlendiricisi

İnsan Arama Değerlendiricisi

İnternet Hakimi

Bunların tümü, arama motoru sonuçlarının alaka düzeyini değerlendirmek konusunda yapılan çalışmalara verilen isimlerdir.

Arama Motoru Değerlendiricisi Ne İş Yapar?

Arama motorları...

Bir arama motoru değerlendiricisinin işi, yaygın arama sonuçlarının girilen anahtar kelime veya kelime öbeği ile alakalı olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca Google Adwords, Microsoft Advertising (eski adıyla Bing Ads), Yahoo ve Opera gibi PPC (Pay Per Click – Tıklama Başına Maliyet) programlarını kullanan kişilerin ücretli reklamlarının alaka düzeyini de belirler.

Web arama değerlendiricisi, belirli bir sorgu için arama sonuçları hakkında geri bildirim sağlar. Görüntülenen sonuçların sorguyla alakalı olup olmadıklarını ve arama yapanlara yardımcı olup olmadıklarını belirlemek için arama sonuçlarını derecelendirirler.

Günümüzün arama ortamında, arama sonuçları, makalelere ve sayfalara giden bağlantılardan çok daha fazlasını içerir. Arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) videolar, tarifler, haritalar, işletme listeleri, biyografik bilgiler, maç sonuçları ve çeşitli kaynaklardan alınan diğer birçok bilgi türünü içerebilir. Uygunluğun sağlanması için tüm bu sonuçların değerlendirilmesi gerekir.

İş Gereksinimleri

İnternet erişimi olan, öğrenmeye hevesli ve bazı temel arama motorları bilgisine sahip hemen herkes bu işe başlayabilir. Öte yandan, hem bilgi hem de donanım açısından sahip olmanız gereken birkaç basit şey var. Bunlar;

Yüksek hızlı internete erişim: Saniyede en az 25 megabit indirme hızına sahip internet

Anti-virüs koruma yazılımı: Birçok bilgisayar satın aldığınızda anti-virüs programı yüklü olarak gelir. Ancak bilgisayarınızda yüklü bir anti-virüs programı yoksa, Avast, Norton veya McAfee gibi bir program kullanabilirsiniz.

Arama motorlarının nasıl çalıştığına dair temel bilgiler: Bu konuda uzman olmanız gerekmez fakat arama motoru optimizasyonu (SEO), bağlantı oluşturma ve arama motorlarının web tarayıcıları aracılığıyla web sitelerini nasıl keşfettiği vb. konularda genel bir bilgiye sahip olmanız gerekir.

İyi derecede araştırma becerileri: Bilinmeyen soruların, konuların cevabını bulmak ve ilgili kaynakları taramayı sevmek gibi araştırma becerilerine sahip olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Dil bilgisine hakimiyet: Başvurmak istediğiniz dil için okuma ve yazma konusunda akıcı olmalısınız. Hem okuma/konuşma hem de yazma konusunda birden fazla dili akıcı olarak kullanabiliyorsanız, daha çok kazanabilirsiniz.

Yapılan testleri geçmek: Arama motoru değerlendirmeleriyle ilgili beceriler için çalışma ve beceri testini geçmeniz gerekir. Bu testler basit testlerdir.

Arama motoru değerlendiricisi olmak için en az 18 yaşında veya daha büyük olmalısınız.
Bu işe başlayabilmenizin önündeki en büyük engel sınavı geçmektir. Yukarıda saymış olduğum niteliklere sahipseniz, bu testi kolaylıkla geçebilirsiniz.

Arama Motoru Değerlendiricisi Olarak Çalışmanın Artıları ve Eksileri

Google'da çalışmak...

Arama motoru değerlendirmesi işinde, evden çalışabilmenin artıları ve eksileri vardır. Bunları bilerek iş başvurusunda bulunmak, zaman kaybetmenizin önüne geçecektir. İşte bu nedenle sizin için üzerinde düşünmeniz gereken bazı huşuları not düşeyim;

Artıları;

Esnek çalışma saatleri: Çalışma saatlerinizi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz (zaten tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız, bunu hafta sonu veya boş zamanlarınızda para kazanabileceğiniz bir ek iş olarak görebilirsiniz)

Evden çalışma: Bu iş için evinizden ayrılmanıza veya ofise gidip gelmenize, trafiğin yoğun olduğu saatlerde stresle uğraşmanıza gerek yok.

İnternetin olduğu her yerde çalışabilirsiniz: İnternete erişiminiz olan her yer yeni işyerinize dönüşebilir. Tatilde, yolculuk sırasında, yatak odanızda, internete bağlı olduğunuz her yerde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Ekstra kazanç: Fazladan para kazanmak isteyenler, ev hanımları, emekliler veya öğrenciler için oldukça güzel bir ekstra kazanç imkanı.

Bilgi dağarcığınızı genişletirsiniz: Arama motorları değerlendiricisi olarak çalışırken, bilgi dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

Eksileri;

Devamlı değildir: Her zaman iş mevcut olmayabilir ve yeni projelerde gerektikçe sizden yardım istenir.

Yarı zamanlı çalışma: Mevcut çalışma şartlarında bu iş yarı zamanlı olarak yapılabilecek bir iştir. Öte yandan bu iş, Avrupa/Amerika’da yaşayan biri için ek gelir olarak görülse de, ülkemizde dolar kurunun oldukça yüksek olması nedeniyle bizler için oldukça karlı bir olabilir.

Bir Arama Motoru Değerlendiricisi Ne Kadar Kazandırır?

Glassdoor’a (İş arayan kişiler için, şirket incelemelerinin, maaş bilgilerini, dürüst şirket iç görülerinin ve hatta mülakat sorularının yer aldığı, 800 çalışanı bulunan bir internet sitesi) göre, tam zamanlı bir arama motoru değerlendirici işi için ortalama maaş 33.973 dolardır.  Bu da saat başına ortalama 17 dolara tekabül eder. Arama motorları değerlendiricileri arayan şirketler, genellikle saat başına 11 ila 17 dolar arasında bir ücret teklif ederler. Güncel kurla 11 dolar, 148,5 TL eder ki ülkemizde birçok çalışan bu ücreti tüm gün çalışarak belki alabiliyor.

Yani bu durum göz önünde bulundurulduğunda, arama motorları değerlendiricisi olarak çalışmak en düşük fiyat teklifinde bile oldukça caziptir.

Peki! Arama motoru değerlendiricisi olarak çalışmaya karar verdiniz. Hangi şirketlerde iş bulabilirsiniz şimdi bir de buna bakalım.

Arama Motoru Değerlendiricilerini İşe Alan Şirketler

Glassdoor, Indeed ve ZipRecruiter gibi temel iş ilanlarının yer aldığı sayfaların yanı sıra, web arama değerlendiricisi olarak çalışmak isteyenler, sektöre özel daha fazla web sitesinde iş ilanları bulabilirler. Arama değerlendiricisi olarak çalışmak için bu hizmeti sunan birçok şirket ve iş kurulu arasında şunlar önde gelen şirketlerdir;

1. Appen

Appen şirketi...

Appen, Avustralya menşeli, dijital ve internetle ilgili işler sağlayan, kendi işine sahip olmak isteyen bağımsız acenteleri işe alan bir müteahhitlik şirketidir. Appen aracılığıyla sunulan bazı hizmetler şunlardır;

Arama Motorları Değerlendirmesi (Dünyanın en iyi arama motoru şirketleriyle çalışın)

Sosyal Medya Değerlendirmesi (Dünya çapında sosyal medyanın geliştirilmesine yardımcı olun)

Tercüme

Transkripsiyon
Not: Transkripsiyon İşi Yaparak Para Kazanmak; Ayda 1.500 Dolar Kazanabilirsinizbaşlıklı yazımı ayrıca okuyabilirsiniz…

Anket ve Veri Toplama (15 dakikadan üç saate kadar süren kısa projeler)

Dilbilimsel Uzmanlıklar (Metinden Konuşmaya, Hesaplamalı, Fonetik, Telaffuz, Açıklama, vb.)

Sözlük Açıklaması

Konuşma Değerlendirmesi

Appen, yukarıda listelenen genel gereksinimlerin yanı sıra işe başlamanız için bazı temel gereksinimlere sahip olmanınız ister. Bunlar;

Web araştırma becerileri ve analitik beceriler

Anlama ve iletişim becerileri
Google’ın ücretsiz Chrome web tarayıcısını çalıştırabilen bir bilgisayar,
Güvenli bir anti-virüs programı

Not: Bu makaleyi yazmaya karar verdiğimde Appen’a iletişim sayfalarından bir mesaj gönderdim. Türkçe dili için çalışan arayıp aramadıklarını, buna göre üye olmak istediğimi ifade ettim. Üç gün sonra gelen cevap mailinde, sisteme üye olabileceğimi ilettiler. Appen’la iletişim kurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Lionbridge

Lionbridge, başlangıçta çeviriyle başlayan ve daha sonra içerik oluşturma, test hizmetleri ve arama motoru değerlendirmeleri gibi birbirine yakın sektörlerde hizmet veren bir şirkettir. Müşterilerine arama motoru değerlendirme hizmetleri ve diğer ilgili web hizmetleri sağlamak için Lionbridge, araştırdığım kadarıyla tam zamanlı çalışabileceğiniz bir iş imkanı sunuyor.

Fakat Lionbridge ile herhangi bir iletişim kurmadım. Detaylı bilgi için isterseniz buraya tıklayarak sorularınızı sorabilirsiniz.

3. Workforce Logiq

Workforce Logiq, sözleşmeli çalışanlarına uzaktan çalışma imkanı sağlıyor. 50’den fazla ülkeden şirketlerle çalışıyorlar ve 1.000’den fazla uzmana sahipler. Muhasebe, kaynak yönetimi, satış ve ayrıca arama motoru değerlendiricisi pozisyonları için sürekli elemana ihtiyaç duyuyorlar.

İletişim kurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Google

Google için çalışmak...

Bir arama motoru değerlendiricisi olarak belki de en iyi fırsat, lider arama motoru olan Google için çalışmaktır. Google, bazen web arama değerlendirici pozisyonlarını kariyer ilanları sayfalarına gönderir ve genellikle arama motoru hakkında temel bilgilere, bir Google/Gmail hesabına ve temel iletişim becerilerine sahip kişileri arar.
Google için çalışmak ve açık pozisyonlardaki iş ilanları sayfası için buraya tıklayınız.

Google’ın iş ilanları sayfasında kendinize uygun bir iş aramak için, sol tarafta yer alan filtre bölümünü kullanabilirsiniz.

Bu iş fırsatı yalnızca İngilizce olarak mı sunuluyor?

Hayır, tüm diller için puanlayıcılara, yani arama motoru değerlendiricilerine ihtiyaç vardır. İnsanlar birçok farklı ülkede kendi dillerinde çalışmak üzere, yukarıda sıraladığım şirketler tarafından işe alınır.

Son olarak;

Hiç şüphe yok ki boş zamanlarınızda bu işi yaparak para kazanabilirsiniz. Başta da belirtmiş olduğum gibi, mevcut şartlardaki yüksek kur nedeniyle, ülkemiz çalışma koşullarının üstünde miktarları, daha az çalışarak kazanmanız mümkün. Diğer yandan evden çalışmanın rahatlığının üstüne, yol parası, dışardan yemek, vb. ihtiyaçlar için yapacağınız masraflar cebinizde kalacaktır. Üstelik bu iş bedenen çalışmayı gerektirmeyen, yorucu olmayan bir iştir.

Yukarıda sıraladığım özelliklere sahipseniz, istenilen şartları yerine getirebilecek bir bilgisayarınız varsa, web arama değerlendiricisi olarak ek gelir de elde edebilirsiniz, ciddi miktarlarda para da kazanabilirsiniz.

Şahsi kanaatim; Türkçe’den ziyade iyi seviyede İngilizce biliyorsanız, bu işten çok daha fazla kazanç elde edebilirsiniz…

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın