Az Bilinen İş Fikirleri (Kapsamlı Araştırma)

Az Bilinen İş Fikirleri


Az bilinen iş fikirleri nelerdir? Az sermayeyle veya hiç sermayeye gerek duymadan yapabileceğiniz işler hangileri? Kendi işimi kurmak için nelere gereksinimim var?

Az Bilinen İş Fikirleri

Az bilinen iş fikirleri mi kaldı? Hemen herkes, nereden, nasıl para kazanacağını düşünmekten kayış kopardı” diye düşünebilirsiniz. Aslında çok da haksız değilsiniz. Yazık ki ülkemiz şartlarında, insanlar geçimini güçlükle sürdürüyor ve her geçen gün hayat daha da zorlaşıyor. Her gün katlanarak gelen zamlar, gelecek adına umutlarımızı yavaş yavaş kaybediyor oluşumuz, yılların yorgunluğu derken, kimi zaman kendimizde bir adım daha atacak takati bulamıyoruz.

Ama hayat öyle bir şey değil. Umut etmekten vazgeçtiğimiz anda kaybederiz. Silkelenip, çocuklarımız adına çabalamak için, hem bireysel hem de toplumsal olarak bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bir şeyler üretmek. Bir ürün veya bir fikir. Çocuklarımıza daha yaşanabilir bir ülke, bir dünya bırakabilmek için geç olmadan işe koyulmak gerek. Hemen şimdi!

Kendi İşini Kurmak Hayal Mi?

Filmlerde izler, kişisel gelişim kitaplarında okuruz; her şey bir hayalle başlar.
Çoğumuz için sabah 09.00’dan akşam 17.00’ye kadar kendimiz için çalışma fikri rüya gibi gelebilir. Kendin için çalışmak ve kazanmak, her zaman yapmayı hayal ettiğin şeyi yapmak ve hepimizin gizlice hayalini kurduğu şeyde başkalarının kaprislerine ve fantezilerine alet olmak zorunda kalmamak, özellikle de işimizden nefret ettiğimiz günlerde zihnimizi meşgul eder durur. Açıkçası, biraz planlama ve biraz sıkı çalışmayla iş fikirleriniz gerçekten de tam teşekküllü işlere dönüşebilir. Geçiminizi, hiç kimsenin yanında çalışmak zorunda kalmadan, emir almadan, ağız kokusu çekmeden sağlayabilirsiniz.  Az bilinen iş fikirleri, size bu konuda yol gösterebilir.

Kendiniz İçin Doğru İş Fikirlerini Seçmek

Kendiniz İçin Doğru İş Fikirlerini Seçmek

Aslında, sürekli gelişen ve değişen dünyada, kendi işinizi kurabilmek için yapabileceğiniz çok şey var. Bununla birlikte, çevrenizdeki birçok kimse, mali durumunuzu zora sokmamanız için tam zamanlı bir işte çalışırken bir “ek iş” yapmanızı savunacaktır. Tabi yeni kurulan bir işin büyümesi zaman alır. Bu nedenle elinizdeki yumurtaların tamamını aynı sepete koymanız, sepet elinizden düştüğünde tüm yumurtaların kırılmasına neden olabilir. Öte yandan tam zamanlı bir işte çalışırken aynı zamanda bir ek iş yapmak da kolay olmayacaktır.

Atalarımızın dediği gibi; bir koltukta iki karpuz taşınmaz. Gerçekten taşınmaz mı yoksa atalarımız haksız mı? Aynı koltukta birden çok karpuz taşıyanları da görüyoruz değil mi? Tabi burada önemli olan, bütün karpuzların aynı büyüklükte ve lezzette olup olmaması. Yani yaptığınız iş(ler)de ne kadar verimli olabileceğiniz. İşin sonunda evdeki bulgurdan olmak da var.

İki işi bir arada yürütmek, hobilerinizden, ailenizden ve sevdiklerinizden, sosyal hayatınızdan ödün vermeniz anlamına gelebilir. Şimdi durun ve düşünün.

Hobilerinizi iş fikirlerine dönüştürün; Profesyonel niteliklerimizin her zaman bizi tanımlamasına gerek yok. Bazen en güzel ek iş fikirleri hobilerimiz olabilir. Evde boş zamanlarınızda teraryum yapmaktan hoşlanıyor olabilirsiniz. Peki! Teraryum yaparak para kazanmak konusunu hiç düşündünüz mü? Yahut severek yaptığınız ağaç oyma veya boyama işi…

Mevcut tüm kaynakları kullanın; Elinizde olan şeyler genellikle iş fikirlerine dönüştürülebilir. Elinizdeki imkanların, bir iş sahibi olmanıza yardımcı olması için beyin fırtınası yapın ve tüm imkanlarınızı kullanın. Örneğin, doğaya yakın bir yerde oturuyorsanız, dağlardan, derelerden toplayabileceğiniz taşlarla, ağaç parçalarıyla, çiçeklerle neler yapabileceğinizi düşünün. İnsanlar öyle şeylerden para kazanıyor ki kimi zaman görünce şaşıp kalıyoruz. Yeteneklerinizi keşfedin ve neler yapabileceğinize dair kafa yorun.

Kazancınızı artırmak için mesleğinizi kullanın; Bazen en kolay iş fikirleri zaten yaptığınız şeylerden gelir. Bir müzisyen misin? Bir Youtube kanalı açıp, yaptığın müzikleri neden kanalında insanlarla paylaşmıyor ve bundan gelir elde etmeyi denemiyorsun?

Şimdi az bilinen iş fikirleri hakkında kendi araştırmalarımı sizlerle paylaşacağım.

Paraya Dönüştürebileceğiniz Bazı Küçük İşletme Fikirleri

Küçük İşletme Fikirleri

Her küçük işletme ​​iş fikri, bir ihtiyacı karşılarsa büyük başarı sağlayabilir. 2022’de size para kazandırabilecek bu iş fikirlerine göz atabilirsiniz.

E-Kitap Yazarak Ek Gelir Elde Edin

E -kitap yazmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, hakkında yazmak istediğiniz ve insanların okumak isteyeceği bir konu seçmektir. Google Play Store ve Kobo gibi uygulamalar, kitapyurdu, idefix gibi kitap satış siteleri aracılığıyla, yazdığınız e-kitapları satışa çıkarabilirsiniz. Ayrıca İngilizce e-kitap yazabilirim diyenler, Kindle, Amazon, Apple iBooks gibi birçok platformda e-kitap satışı yapabilir.

Bu konuyla ilgili nasipse yakında ayrıntılı bir yazı yazacağım.

Baskılı Tişört ve Diğer Ürünleri Tasarlayıp Satın

Yenilikçi, daha önce yapılmamış ve insanlara ilginç gelecek baskılara sahip, tişört, bardak, kalem, defter, çanta, USB gibi ürünleri, kişilere özel olarak tasarlayın ve satın. “Bu iş fikri yeni değil ve az bilinen iş fikirleri arasında yer almıyor ki” diyenler olacaktır. Ancak sizin hayal gücünüzü henüz kimse bilmiyor. Ortaya koyacağınız kendinize has fikirlerle, bu işi siz de yapabilirsiniz. Tasarımınızı yapın, baskı yapacağınız ürünleri tedarik edin. Ürünlerin baskısını en uygun nereye yaptırabileceğinizi tespit edin. Ortaya çıkan baskılı ürünlerinizi, sadece bu ürünlerin satışını yapacağınız sosyal medya hesaplarınızdan, online satış mağazalarından satışa çıkarın.

Bir Ofisi Birkaç Kişiye Kiralayın

Öncelikle bu biraz sermaye gerektiren bir iş fikri.
Ofis veya dükkan olarak kiralanabilecek bir mülkünüz var ve uzun süredir burayı kimse tutmuyor mu? Ülkemizde yazık ki hemen her şey gibi kira fiyatları da uçtu gitti. İnsanlar işlerini sürdürebilmek için büyük zorluklar yaşıyor. Tabi uzaktan çalışmanın artan popülaritesi, ofis alanı kiralamanın maliyeti, azalan üretkenlik ve hatta yalnız çalışmaktan hoşlanan insanların gün geçtikçe artması nedeniyle, çok farklı bir kiralama sistemi geliştirebilirsiniz. Uygun bir yeriniz varsa, burayı küçük bölümlere ayırarak birkaç kişiye kiralayabilirsiniz.

Hatta bir mülkünüz yoksa bile bunu yapabilirsiniz. Merkezi bir konumda büyük bir ofis kiralayın. Burayı yüksek hızlı internet, toplantı odaları ve ekip oluşturma tesisleri gibi çok istenen özelliklerle donatın. Yeterince büyük bir yerse, internet kafelerde olduğu gibi küçük bölmelere ayırın. Örneğin 15.000 TL’ye tuttuğunuz bu ofisi, aylık 5.000 TL’ye 5 kişiye kiralayın. İnsanlar merkezi bir yerde, küçük bir ofis kiralayarak daha çok müşteriye ulaşırken, siz kira geliri elde edin.

Dijital İçerikler veya Çevrimiçi Kurslar Oluşturun

Dijital İçerikler veya Çevrimiçi Kurslar Oluşturun

Belirli bir alanda profesyonelseniz, çevrimiçi ders vermeye başlayabilirsiniz. Videolarda veya diğer mevcut formatlarda eğitim içeriği oluşturun. Ardından içeriği yayınlamak ve satmak için, Bionluk, Udemy, Skillshare gibi bir platformda hizmetinizi satışa çıkarın. Mesela bir nefes terapistiyseniz, sıralı eğitim videoları çekin. Bu videoları bir kurs şeklinde satışa çıkarın.

Az Bilinen İş Fikirleri Arasında Bir Diğeri; Sanal Asistanlık Yapın

Birçok girişimcinin günlük işlerde profesyonel desteğe ihtiyacı vardır. Yönetim desteği sağlamak için bir şirket veya bir birey için uzaktan çalışabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarının yönetilmesi, bir iş adamının, günlük, haftalık, aylık çalışma çizelgesinin çıkarılması, yapacağı iş görüşmeleri veya gezilerinin planlanması, günümüzde dünyada yaygın olarak verilen hizmetler arasında yer alsa da, ülkemizde hala bu iş fikri, az bilinen iş fikirleri arasında yer alıyor.

Sosyal medya hesabı yönetmeyi biliyorsanız, iyi bir organizasyon yeteneğine sahipseniz, bazı firmalara ve iş adamlarına ulaşıp, verebileceğiniz hizmetleri anlatabilirsiniz.
İletişim kurmak için, web siteleri veya sosyal medya hesaplarını deneyebilirsiniz.

Çevre Dostu ve Sağlıklı Güzellik Ürünleri Tasarlayın

İnsanlar özellikle pandemiyle beraber, güvenli ve insan sağlığına zarar vermeyen ürünleri daha çok tercih eder hale geldi. İnsanların bu çevre dostu ve sağlıklı ürünlere yönelik ihtiyaçlarını gidererek para kazanabilirsiniz. Bu ürünleri yapmak için, MakingCosmetics ve MakeYourOwn.buzz gibi yabancı sitelerden eğitim videolarını izleyebilirsiniz. Bu videoların altında gerekli malzemelerin listesi yayınlanır. İngilizce bilmiyorsanız bile, translate yardımıyla bu ürünlerin neler olduğunu görebilirsiniz.

Daha sonra yapım aşamalarını videodan izleyip, gerek ilgili mağazalara, gerekse online satış sitelerinde ürününüzü satışa çıkarabilirsiniz. Hatta; “Bunun için bu sitelere bakmama gerek yok. Annemden/ninemden öğrendiğim çok güzel ve sağlıklı ürün tarifleri biliyorum” diyorsanız işiniz daha da kolay demektir. Buyurun size az bilinen iş fikirlerinden biri daha…

Chatbot Geliştirin

ilginc is fikirleri

Az bilinen iş fikirleri arasında Chatbot geliştirmek de var. Chatbot nedir? Hani bir web sayfasına veya bankanın mobil uygulamasına giresiniz. Genellikle sağ altta, “size nasıl yardımcı olabilirim” veya “7/24 canlı destek” gibi bir kutucuk belirir. İşte bunlara Chatbot denir. Chatbotlar, karşınızda bir insan varmış gibi sizinle yazışan sohbet robotlardır. Siz de bir chatbot geliştirin ve böyle bir ürüne ihtiyacı olan şirketlerle iletişim kurun. Şirketler ve bireysel olarak sundukları hizmetleri web sitesinde paylaşan kimseler, müşteri memnuniyetini arttırmak adına bu tür uygulamalara artık daha çok önem veriyor.

“Chatbot’un adını bile yeni duydum, nasıl geliştirebilirim” dediğinizi duyar gibiyim.
Temel BT bilgisine sahip bir sohbet robotu geliştirmek için nasıl kod yazılacağını bilmek zorunda değilsiniz. ManyChat gibi bir sohbet robotu oluşturma platformunu kullanabilirsiniz. İngilizce bilmiyorsanız, bir kereye mahsus bilen bir arkadaşınızdan veya ücret karşılığı yardım alabilirsiniz.

Webmasterlık Yapın

Küçük işletmeler veya bireyler için web siteleri geliştirerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Beceri seviyenize bağlı olarak, WordPress, Wix ve Squarespace gibi platformlardaki şablonları ve eklentileri kullanarak siteler oluşturabilir veya siteleri sıfırdan nasıl kodlayacağınızı öğrenerek işinizi geliştirebilirsiniz.

Tabi bu da az bilinen iş fikirleri arasında yer almıyor ancak insanların büyük bölümü, bir web site kurmak için kodlama bilmek gerektiğini düşünüyor. Evet! Kodlama ile siteler için tema, eklenti, mobil uygulama yapanlar ayrı. Fakat bir web site kurmak ve yönetmek için artık kodlama bilmenize hiç gerek yok. Hazır bir web site tasarımı satın alarak, yukarıda sıraladığım platformlarda rahatlıkla kurulum yapabilirsiniz. İzleyeceğiniz birkaç video bile size yardımcı olacaktır. Benim en rahat kullandığım platform, Word Press… Şu anda okuduğunuz bu yazının altyapısı da Word Press üzerine kurulu. Fırsat bulduğumda sizler için, web site kurulumu ile ilgili de detaylı bir yazı yamaya çalışırım.

Çevrimiçi Koçluk veya Öğretmenlik Yapın

Çevrimiçi Koçluk veya Öğretmenlik

İçeriğinizi aktarmanıza yardımcı olacak bir YouTube kanalı oluşturun. Uzmanlığınız olan herhangi bir konuda insanları eğitim verebilirsiniz. Kanıtlanmış yönetim ve liderlik becerileriniz varsa, aynı zamanda bir yaşam koçu olabilir ve bir dinleyici kitleniz olduğunda müşterilerden seanslarınıza katılmalarını talep edebilirsiniz.

Yakın bir matematik öğretmeni arkadaşım, belirli yaş ve sınıflara göre gruplandırarak, yaklaşık 200 öğrenciye Zoom uygulaması üstünden matematik dersi veriyor. Fiyatı cüz’i tutarak, aynı anda 10-15 öğrenciye ders verirken, hem kendisi iyi bir gelir elde ediyor, hem insanlar özel ders için çok yüklü paralar harcamak zorunda kalmıyor.

Özgeçmiş Yazarı Olun

O da ne demek? Şöyle ki; birçok kişinin, iş başvurusunda bulunmak, web sayfasında yer vermek gibi gerekçelerle özgeçmişe ihtiyacı vardır. Ancak herkes bunu iyi yapma becerisine sahip değildir. Bu, herhangi bir sermaye gerektirmeyen işlerden biridir. İnsanların iş bulmalarına yardımcı olabilecek benzersiz bir özgeçmiş oluşturabildiğiniz sürece hizmetlerinizi sunabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta içinde tam 10 kişinin özgeçmişini yazdım.

El İşi Ürünleri Yapıp Satın

Kendi ürünlerinizi yaparak para kazanabilirsiniz. Becerilerinize ve ilgi alanlarınıza uygun fikirleri araştırın. Ardından sabun, mum, çömlek veya mücevher gibi ürünler yapmaya başlayın. Ürünler hazır olduğunda, sosyal medya aracılığıyla online olarak ve yerel dükkanlar aracılığıyla şahsen pazarlayın.

Ayrıca el emeği ürünlerinizi satmak için, “Etsy’de Satış Yapmak” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir Organizasyon Şirketi Kurun

Bölgenizde bir etkinlik planlama hizmeti şirketi kurun ve düğünler veya şirket toplantıları gibi belirli etkinlik türlerinde uzmanlaşın. Bu iş için çok büyük sermayelere gerek olmayacaktır. Birkaç müzisyen, birkaç düğün salonu, birkaç halk oyunları ekibi vb. firmalarla iletişim kurun. Düğün, mezuniyet töreni, doğum günü kutlamaları gibi kutlamalar için, ilgi çekici ve renkli organizasyonlar planlayın. Bu da az bilinen iş fikirleri içinde sayılmaz lakin bu alandaki çok kötü organizasyonları gördükçe, bu işi daha iyi yapabilecek olanlar neden çıkmıyor diye kendi kendime sormuyor değilim.

Editörlük Yapın

Az bilinen iş fikirleri

Yazılı içeriklerdeki dilbilgisi hatalarını, yazım hatalarını veya zayıf cümle yapılarını tespit etme konusunda uzmansanız, işletmelere veya bireylere redaksiyon hizmetleri sunabilirsiniz. Bir dönem KDY’den kitap çıkarmak isteyenler için, mizanpaj, kapak tasarımı ve redaksiyon hizmeti verdim. Herhangi yayınevi ile görüşüp editörlük yapabilirsiniz. Kuracağınız bir web site üzerinden de verdiğiniz hizmetleri tanıtabilirsiniz. Yine webmaster forumlarında, bu işleri yaptırmak isteyenlere ulaşabilirsiniz.

Az bilinen iş fikirleri arasında, KDY’den (Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık) nasıl kitap çıkarabileceğinizi anlattığımız yazımıza bakabilirsiniz.

Grafik Tasarımcılık

Logolar, web sitesi ve blog resimleri tasarlayabiliyorsanız, grafik tasarım becerilerinizi satabilirsiniz. Kendi çalışma saatlerinizi ayarlayabilir ve portföyünüzü oluşturmak için proje seçmeye başlayabilirsiniz. Pek çok firma, çeşitli projelerde grafik tasarım desteğine ihtiyaç duyar. Bu işe başlamak için hizmetlerinizi, Fiverr, Armut, Bionluk, Webly ve Upwork gibi serbest platformlarda sunun.

Özel Giyim İşine Başlayın

Annelerimizi bizler için ördüğü, kazak, süveter, patik, atkı vb. ürünleri hatırlıyorsunuz değil mi? Bu kişiye özel giyim işi gün geçtikçe yeniden ivme kazanıyor. Bu da iyi bir düzenli gelir kaynağı olabileceği anlamına geliyor. İşi tam anlamıyla bilmiyor veya az biliyorsanız, tam olarak öğrenene kadar, kenar kıvırma ve onarmayla başlayabilirsiniz. Ardından müşterilerin mevcut kıyafetlerini yenilemek veya yenilerini oluşturmak için bir dikiş makinesi alabilirsiniz. Hatta tasarımını kendiniz yaptığınız ilgi çekici kıyafetler yapıp satarak çok daha rahat kazanç elde edebilirsiniz.
Bu ürünleri yine Etsy’de satabileceğinizi unutmayın.

Blog Açın

Benzersiz ve faydalı içerik paylaşmanız koşuluyla, bir blog açmak size para kazandırabilir . Gerçekten iyi olduğunuz bir konu seçin. Bir kitle edindikten sonra, Adsense vb. reklam platformlarından veya alanınızla ilgili kurumların reklamlarını alarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Yeni Egzersiz Teknikleri Keşfedin

Günümüzde insanların en büyük problemlerinden biri de kilo ve hareketsiz bir yaşam tarzı.
İnsanlar formda kalmak için her gün aynı tür egzersizleri yapmaktan sıkılıyor. Yeni egzersiz becerileri ve rutinleri bulabilir ve bunları YouTube ve Instagram canlı yayınındas sergileyebilirsiniz. Bu yeni egzersiz tekniklerinize erişmeniz için size ödeme yapacak müşterilerin ilgisini çekebilir. Ayrıca bu teknikleri bir sanal kurs paketi şeklinde yukarıda sıraladığımız platformlarda satabilirsiniz.

Web Site Alım Satımı

Web Site Alım Satımı

Birçok kimse bir hevesle başladığı web sitelerini bir süre sonra sıkıldıkları veya vakit ayıramadıkları için satıyor. Bir web sitesi satın alabilir, bu site üstünde gerekli iyileştirme çalışmaları yaptıktan sonra aldığınız fiyatın çok üstüne satabilirsiniz. Yahut gerçekten siteyi iyi bir pozisyona taşıyabilirseniz, sitenizden reklam geliri elde etmeyi düşünebilirsiniz.

Malumunuz; günümüzde, özellikle de ülkemizde insanların çok büyük bir bölümü kütüphaneye gitme alışkanlığına sahip değil. Her türlü bilgi için Google’dan yaralanıyor. Bu durum, internet sektörünün her geçen gün katlanarak süreceği anlamına geliyor.

Pazarlama Danışmanı Olun

Dijital pazarlama ve reklam platformlarını kullanma konusunda sağlam pazarlama becerileriniz ve deneyiminiz varsa, arama motoru optimizasyonu (SEO), metin yazarlığı ve profesyonel sosyal medya etkileşimleri gibi hizmetler sunarak küçük işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

SEO ve makale yazarlığı hakkında bilgi almak için, “Makale Yazarak Para Kazanmak” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gençler İçin İç Mekan Dekorasyon Ürünleri Tasarlayın

Birçok profesyonel evlerinin şık görünmesini ister. Ancak, yüksek maliyet sınırlayıcı olabilir. Daha ucuza iç tasarım hizmetleri sunan bir iş kurabilir ve genç ev sahiplerini hedefleyebilirsiniz. Yahut el becerilerinizi kullanarak, ağaç, taş, metal gibi doğal ürünlerden yapacağınız dekorasyon malzemelerini satabilirsiniz.

Yemek Yapıp Satın

Yemek pişirme konusunda deneyiminiz varsa, gezici bir araçla yaptığınız yemekleri satabilirsiniz. Böylesi, restoran açmaktan hem daha az maliyetli, hem de daha az risklidir. Bir yemek kamyonu kiralayın veya satın alın. Gerekli izinleri aldıktan sonra, yemek pişirmeye ve satmaya başlayın.

Satış Ortaklığı Programına Dahil Olun

Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya mecralarında, yeterli takipçi veya abone sayısına sahipseniz, Trendyol, Hepsiburada, E-bebek, Admitad, ReklamAction gibi firmaların, satış ortaklığı programına dahil olabilirsiniz. Bu firmaların bir kısmı size satışlardan komisyon verir, bir kısmı ise tıklanma sayısına göre ödeme yapar.

Merak edenler; “Trendyol’dan Para Kazanmak” başlıklı yazımızı okuyabilir.


Sizin İçin Ayrıca Az Bilinen İş Fikirleri Hakkında Kısa Kısa Bilgiler Sunuyorum;

Az Bilinen İş Fikirleri

Kendin yap sanatını sat: Sanat veya güzellik oldukça özneldir ancak makul derecede güzel şeyler yapabilirseniz, bunun için her zaman alıcılar olacaktır. Resim, tablo, mobilya, aplik, amigurumi bebek vs.

Sanat koçluğu yapın: Sahip olduğunuz sanatsal becerilerinizi, online veya yüz yüze kurslarla pazarlayın.

Dönemsel süs ürünleri yapıp satın: Yılbaşı, sevgililer günü, milli ve dini bayramlar için tasarladığınız hediyelik eşyaları satın.

Kişiye özel yemekler yapıp satın: Kendinizi iyi bir aşçı olarak mı görüyorsunuz? O zaman sipariş üzerine, kalori hesabı yaparak kişisel diyet yemekleri yapabilirsiniz. Bugün bunu yapan firmalar da bulunmakta. Ayrıca pasta, kek, kurabiye, tatlı gibi ürünler yaparak, pastanelere, tatlıcılara, doğum günü organizasyonu düzenleyen firmalara satabilirsiniz.

Aşçılık kursları verin: Mutfaktaki becerilerinizi, bir yemek tarifleri sitesinde veya yine sanal bir kursta değerlendirebilirsiniz. Birçok yemek tarifleri sitesi, yeni ve ilginç tariflerinizi satın alacaktır. Yeterince tarif bilginiz varsa, kendi yemek tarifleri sitenizi bile kurabilirsiniz.

Düğün fotoğrafçılığı yapın: İnsanlar sosyal medya hesabınızda çektiğiniz fotoğrafları beğeniyor ve ilgiyle takip ediyorsa, düşük maliyetli bir düğün fotoğrafçısı olarak serbest çalışmaya başlayın. Fiyatları ve müşteriyi, profesyonelleştikçe yavaş yavaş artırın.

Çocuk fotoğrafçılığı hizmetleri sunun: Çocuklarla aranız çok mu iyi? Fotoğraf çekmeyi de seviyorsunuz! İnsanlar çocuklarının mutlu ve güzel çekilmiş fotoğraflarını sever. Anaokulları ve kreşlerle görüşerek böyle bir hizmet sunabilirsiniz.

Online fotoğrafçılık eğitimi verin: Profesyonel bir fotoğrafçıysanız, işinizi bir kursa dönüştürerek, online kurs programı satabilirsiniz.

Tamircilik yapın: Evinizde arızalanan elektronik eşyaları veya sıhhi tesisatınızda çıkan sorunları rahatlıkla çözebiliyorsanız, tamircilik beceriniz var demektir. Bunu başka insanlar için de yaparak yarı zamanlı bir ek gelir elde edebilirsiniz.

Belirli bir konuda seyahat acenteliği yapın: Genel bir seyahat acentesindense, insanlar sadece bir alanda hizmet veren acenteleri daha çok tercih edecektir. Bisiklet turu, dağ gezintisi, yat gezisi, tarihi yerler… Alanınızı belirleyin ve hizmet vermeye başlayın.

Hayalet yazarlık hizmetleri sunun: Yazma becerileriniz varsa, gölge yazarlık yapabilirsiniz. Bunun için “Gölge Yazarlık Nedir? başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Diğer Az Bilinen İş Fikirleri Nelerdir?

Tebrik kartı basıp satın: Esprili sözleriniz ve paylaşımlarınız başkaları tarafından beğeniliyorsa, tebrik kartı şirketleri için kartlar tasarlayıp, mizahi yönünüzü ek gelir elde etmekte kullanabilirsiniz.

Kişiye özel hediyeler hazırlayın: Hiçbir şey karşı tarafa sevginizi, ona özel üretilmiş bir el yapımı hediyelik eşya kadar aktaramaz. Bir hediye verecekseniz bu, vereceğiniz kişiye özel olmalı. Böyle bir beceriye sahipseniz, kişiye özel hediyelik eşyalar üretebilirsiniz.

Dans veya halk oyunları dersi verin: Çok iyi bildiğiniz bir dans veya halk oyunlarını, ister yüz yüze, ister online kurs olarak verebilirsiniz. Tango, Ça-Ça, Salsa, Harmandalı, Kolbastı, Kaşık… Siz hangisini biliyorsunuz?

Portreler yapın: Mükemmel bir çizim yeteneğiniz varsa, insanlara online bir portre hizmeti sunabilirsiniz. Size çok sevdikleri bir fotoğraflarını göndersinler, siz de onu karakalem veya yağlı boya tabloya dönüştürün.

Seslendirme sanatçısı olun: Topluluk önünde rahatlıkla konuşabiliyorsanız, sesiniz kendine özgü ve seslendirme yapmaya uygunsa, diksiyonunuz da güzelse, birçok ajans için seslendirme hizmeti sunabilirsiniz. Kitap okuyarak da bu hizmeti verebileceğiniz online uygulamalar var.

Evcil hayvanlar için oyuncak yapıp satın: Evcil hayvanlar için oyuncaklar üretip, pet shoplara veya online satış yapabilirsiniz.

Çocuklar için oyuncaklar üretin: Ev yapımı oyuncaklarınız harika hediyeler olabilir.  Ebeveynler, el yapımı ve doğal ürünlerden yapılmış, çocuklarını sağlığına zarar vermeyecek ürünleri daha çok tercih eder. Şimdi yaptığınız bu oyuncakları kazanca dönüştürmenin tam zamanı…

Özel mobilyalar yapın: Mobilya yapma hobinizi, yarı zamanlı iş fikirleri haline getirebilirsiniz. Bir masa, sehpa, terek, tel dolap… Elinizden ne gelirse…

Enstrüman öğretin: Öğretebilecek seviyede bir müzik aleti çalabiliyorsanız, yine online veya yüz yüze kurs verebilirsiniz.

İlişki danışmanlığı yapın: Bunun için aracılık yapan birçok site var. Tecrübelerinizi paraya dönüştürebilirsiniz.

Beste yapıp satın: Müzik sektörü her geçen gün çığ gibi büyüyor. Söylenmemiş veya kulağa tanıdık gelmeyen tınılara sahip besteler yapabiliyorsanız, bu besteleri ünlü sanatçılara satabilirsiniz. Keza bir süre sonra müzisyenler tıkanabiliyor ve üretmekte kısırlık yaşayabiliyorlar.

Hayvan ve Bebek Sevginizi Ek Gelire Dönüştürün

Ek Gelir

Köpek gezdiricisi olun: İnsanlar çoğu zaman bir hevesle veya çocukları istediği için bir köpek satın alır/edinir. Erken kalkma alışkanlığınız varsa, yaşadığınız bölgede köpek besleyen insanların köpeklerini gezdirerek para kazanabilirsiniz. Avrupa ve ABD’de yaygın bir iş olsa da ülkemizde az bilinen iş fikirleri arasında yer alır.

Evcil hayvan oteli işlet: Evinizin bahçesinde veya yeterince büyükse bir odasında, seyahate çıkan insanların evcil hayvanlarını bakarak para kazanabilirsiniz.

Evcil hayvanlar için bir SPA Kurun: Ülkemizde bir örneğini görmedim, duymadım.  İnsanlar, özellikle kedi ve köpeklerinin bakımını veterinerlere yaptırır. Evcil hayvanlar için, gezici veya bir dükkan kiralayarak, pedikür, manikür gibi hizmetler verebilirsiniz. Buyurun size aykırı ve az bilinen iş fikirlerinden biri…

Bebek bakıcılığı yapın: İşiniz esnek çalışma saatlerine izin veriyorsa veya ev hanımıysanız, boş zamanlarınızda gelirinizi artırmak için bebek bakıcılığı yapın.

Yaşlı bakıcılığı yapın: Yaşlı bakımı konusunda deneyim sahibiyseniz ve bu konuda bilgi birikiminiz varsa, gelirinizi artırmak için yarı zamanlı bakıcılık hizmeti verebilirsiniz.

Elle boyanmış giysiler satın: Düz tişörtler elle boyandığında harika görünebilir. İnsanlara giyebilecekleri sanatsal ürünler sunun. Her giysiyi kendi zevkinize veya müşterinizin talebine göre tasarlayabilirsiniz.

Arabanızı kiralayın: İhtiyaç duymadığınız zamanlarda, sözleşme şartlarına da dikkat ederek arabanızı bazı firmalara kiralayabilirsiniz.

Aracınızı reklam panosu olarak kiralayın: Arabanızın üstüne yapıştırılacak bir reklam afişinden gelir elde edebilirsiniz.

Çevrimiçi anketleri doldurun: Kazanılacak çok fazla bir şey yok ama hey, eğer özgürseniz, biraz para da kazanabilirsiniz.

Öğrenci koçluğu yapın: Günümüzde her yaş ve sınıf seviyesinden öğrenciler sınavlara hazırlanıyor. Öğrenci koçluğu sertifikası alarak, siz de öğrenci koçluğu yapabilirsiniz.

Hakemlik yapın: Bir spor dalına olan tutkunuz, yerel yarışmalarda hakem olmanıza ve ayrıca para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Yerel bir takımda antrenörlük yapın: Büyük liglerde mi oynadınız? Yerel takımlar için yarı zamanlı antrenörlük yapabilirsiniz.

Vergi danışmanlığı yapın: Vergi bilgileriniz pek çok kişinin vergilerini dosyalamasına ve vergilerinden tasarruf etmesine yardımcı olabilir.

Az Bilinen İş Fikirleri Konusunda Son Öneriler

Az Bilinen İş Fikirleri Konusunda Son Öneriler

Yazar koçluğu yapın: Zaten bir yazar mısınız? Kitap yazmak isteyen insanlara yardımcı olmak için düzeltme, okuma ve düzenleme becerilerinizi kullanın. Yazdıkları kitaplarda düzenlemeler yaparak, yazar adaylarına rehberlik yapın.

Bir bilgisayar tamircisi açın: Bilgisayarlarınızın arızalarını biliyor ve tamir edebiliyorsanız, bildiklerinizi kazanca dönüştürün. Bir fabrikada çalışan bir arkadaşım, yarı zamanlı olarak sokak arasında kiraladığı bir dükkanda bilgisayar tamirciliği yaparak ek gelir elde ediyor.

Verileri analiz edin: Veri analizi becerileriniz size ciddi anlamda para kazandırabilir. Web siteler veya şirketler için bu hizmet sunabilirsiniz.

Hurdaya çıkmış elektronik cihazları yenileyip satın: Tamirat becerilerine sahipseniz, hurdaya ayrılmış ürünleri çok ucuza satın alıp yeniledikten sonra satabilirsiniz.

Sevdiğiniz şeyi yapın: Son olarak, yapmayı sevdiğiniz veya yapmak istediğiniz veya gerçekten iyi olduğunuz her şey iş fikirlerine dönüştürülebilir. Biraz araştırma, biraz sıkı çalışma ve bolca azim size yol gösterecektir.

Size para kazandırabilecek bir iş fikri seçmek kişisel bir karardır. Ancak yukarıdaki küçük işletme fikirleri başlamanıza yardımcı olacaktır. Bunlardan herhangi birini seçebilir ve hedef kitlenize uygun bir ek gelir imkanına sahip olabilirsiniz.

Az bilinen iş fikirleri hakkında, aslında yapılabilecek daha pek çok şey var. Sadece üzerinde yeterince düşünülmediği için henüz gün yüzüne çıkmış değil. Zihninizi yeterince zorladığınızda, daha onlarca az bilinen iş fikirleri çıkacaktır. Aklıma gelenleri, yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendiklerimi ve bizzat tecrübe ettiklerimi ben sizler için derlemeye çalıştım. Umarım faydasını görür ve ek gelir elde etmek için listelediklerimden size uygun en azından birkaç iş fikri bulabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın