Bankadan Kredi Almak Yerine İnsanların Birbirine Borç Verdiği Sosyal Finans Sistemi

Birkaç yıl önce Zopa sitesi, “sosyal finans” konseptli iş fikrini Britanya’da hayata geçirdi. Temel prensip – bankalar yerine tüketicilerin insanlara borç vermesi ve böylece her iki tarafın da kazanmasıydı.

Zopa UK borç verenlerin paralarının güvenliğini sağlamak için – potansiyel borçlanıcının kredi notunu içeren geniş kapsamlı profiller tutmak ve paranın birkaç borçlanıcıya bölüştürülerek risk dağıtımı yapılması gibi – birkaç yol takip ederken Zopa US güvenlik anlayışını bir adım daha ileri götürerek tüm kaynakları kredi fonları aracılığıyla federal olarak sigorta ettiriyor.

Borçlanıcılara doğrudan para vermek yerine, borç verecek olan kullanıcılar; bir Zopa CD (mevduat sertifikası) aracı satın alıyorlar. Bu sertifikayı almak veya Zopa borçlanma aracını kullanmak için, kullanıcıların Zopa’nın ortak olduğu kredi fonlarından birine üye olmaları gerekiyor. Üye olmayanlar ise çevrimiçi olarak kayıt olabiliyorlar. Zopa CD aracını satın aldıktan sonra kullanıcıların yardım edecekleri en az bir adet borçlanıcı seçmeleri gerekiyor. Ve bu noktada işler ilginç bir hal alıyor. Borç veren kişi; borçlanıcının aylık ödemelerinin ne kadar düşük olabileceğini kontrol edebiliyor. Bir mevduat sertifikasının şu andaki yıllık getirisi %5,10 iken borçlanıcılar için yıllık bileşik faiz oranı ise borçlanıcının kredi geçmişine göre %8,75 ile %16,99 arasında değişiyor. Kendinizi hayırsever mi hissediyorsunuz? Borçlanıcı için düşük bir oran seçebilirsiniz. Eli sıkı bir kimse misiniz? O zaman kendinize 5 yıla kadar dönüşümlü, daha büyük bir kar oranı seçebilirsiniz.

Sistem bu sebeplerden dolayı,  firmanın ABD’deki en büyük rakibi olan Prosper firmasından da farklılaşıyor. Prosper, iç pazarlarındaki borçlanıcıların ve borç verenlerin rayiç bedeli kendilerinin belirlemelerine izin verirken kredi garantisinin güvenliğini sunmuyor. Zopa UK tarafından sunulan güvenli yol, aile ve arkadaşlar arasındaki sosyal borç piyasasının istifade edebileceği bir sistem olabilir ki bu kitle daha önce CircleLending (şu anda Virgin Money US) firmasının odaklandığı topluluktur.

Bir araştırma firması olan Online Banking Report’a göre; çoğu Prosper tarafından olmak üzere bu yıl kabaca 100 milyon dolar civarında kişiler arası borç tahvili çıkarılacak. Yeni borç tahvillerinin çıkarılmasıyla beraber 2010 yılında bu rakamın 1 milyar dolara ve 2017 yılında ise 9 milyar dolara çıkması bekleniyordu (kaynak: Wall Street Journal). Tüm bunlar bu piyasayı izlemeye değer veya finansal hizmetler alanında çalışıyorsanız katılmaya değer kılıyor.

Site: uk.zopa.com


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın