Başarılı Bir Girişimci Nasıl Olunur?

Başarılı Girişimci Nasıl Olunur?
Başarılı Girişimci Nasıl Olunur?

Başarılı girişimciliğin adımları bulunur ve bu adımlar izlenildiği zaman girişimciler hedeflerine daha kolay ulaşabilir. Başarılı girişimci olmanın en önemli özelliği hedefe ulaşmak değil ulaşılan noktayı sürdürülebilir bir hale getirmektir. Zorluklarda vazgeçmemek ve istikrarı sağlamak girişimciliğin önemli adımlarından biridir. Başarılı girişimcilerin kendi düzenleri bulunur ve bu düzen dahilinde günlük yaşamlarına yön verirler.

Daha düzenli ve programlı bir yaşamın yanı sıra sağlıklı olmayı da beraberinde getirir. Başarılı girişimcilik kişinin disiplinli çalışma stratejisi ile de kendini geliştirir ve hedefe yönelik hareket etmek önemlidir. Başarılı girişimci olmak için kişilerin bazen kendi hayatlarına dair konularda ödün vermeleri gerekebilir. Bu ödün verme ise hedef doğrultusunda kişinin tercih ettiği bir yöntemdir.

Girişimci Nedir?

Girişimci hedefi doğrultusunda bir iş planı hazırlayarak harekete geçen kişilere verilen bir isimdir. Girişimciler her yaş grubundan olabilir. Günümüz ihtiyaçlarının değişmesi ve teknoloji ile daha iç içe çalışılması yeni nesil yöntem ve araçları ortaya çıkarmıştır. Girişimci sorunlara hızlı çözüm getiren kişilerin tercih ettiği bir iş alanıdır. Çoğu girişimci freelance olarak çalışmaya başlar ve ardından şahıs şirketlerini kurarak sürdürülebilir bir çalışma modeli oluşturmayı hedeflerler.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik girişimci olarak adlandırılan kişilerin risk alarak giriş yaptıkları alana verilen isimdir. Bu alan, girişimcilerin çalışma alanıdır ancak mekan bazlı fiziksel bir alan değildir. Girişimcilik, kar amacı güderek yapılan işlerin bütününe verilen isimlerden biridir. Bu alanda çalışanlara ve üretenlere ise girişimci adı verilir.

Nasıl Girişimci Olunur?

Girişimci olmak için bazı hedefler belirlemek ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışmak gerekir. Nasıl girişimci olacağını merak eden kişilerin yan yana getirmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Bu unsurlar hedef doğrultusunda belirlenir ve her bir unsur bir sonraki adımın gerçekleşmesini sağlar. Girişimci olmak isteyen kişilerin,

  • Fikir
  • Plan
  • Model
  • Sermaye

Aşamalarını izlemesi gerekir. Fikirlerini plana dönüştürmeleri, planları üzerinden bir model oluşturmaları ve ardından bu model için sermaye (sponsor) bulmalarından oluşan bir döngüdür. Bu neden ile de fikir bulma, fikri planlama, planı modele çevirme aşamaları oldukça önemlidir. Bu aşamadan sonra ise somut bir gelişme elde etmek için sermaye bulunması gerekir. Sermaye bulmak için ilgili modelin çalışma alanına uygun marka, kişi ve kurumlar ile iletişime geçilebilir. Başarılı girişimci olmak için bu maddelere dikkat edilmesi ve uygun sponsora ulaşmak önemli kriterlerdir.

Başarılı Girişimcilerin Karakter Özellikleri Nedir?

Başarılı Girişimcilerin Karakter Özellikleri Nedir?
Başarılı Girişimcilerin Karakter Özellikleri Nedir?

Başarılı girişimcilerin özelliklerine bakıldığında ortak bazı maddeler ile karşılaşılıyor. Başarılı girişimcilerin özellikleri arasında soğukkanlı ve hırslı kişiler olmaları yer alıyor. Başarıyı yakalamak her zaman mümkün olsa da başarıyı sürdürülebilir kılmak daha zordur. Başarısını sürdürülebilir kılan girişimciler ise her zaman daha başarılı olan kişilerdir. Bu neden ile girişimcilikte hedeflenmesi gereken ana unsur başarı değil, başarının sürdürülebilirliği olmalıdır.

Başarı Ölçütü Nedir?

Başarı ölçütü özellikle başarılı olmak isteyen girişimcilerin kendilerinin belirlemesi gereken bir aşamadır. Bu aşamaya bakıldığında ise kişiler, hedefleri doğrultusunda bir ölçüt belirlemedir. Oluşturulacak olan stratejide izleme ve değerlendirme adımlarının bulunması gerekir. Bu yöntemler içerisinde başarının ölçütünün belirlenmesi de bulunur. Başarı ölçütü belirlerken somut veriler ile hareket etmek gerekir.

Örneğin, kar payını 2 sene içerisinde yüzde 40 arttırmak somut bir hedeftir ve izlemesi daha kolay yapılır. Bu hedefi gerçekleştiren ve değişimi ölçebilen girişimciler başarılı olabilir. Başarılı girişimci olmak için soğukkanlı davranmaya ve mantık ile hareket etmeye de özen gösterilmelidir. Her girişimcinin başarısı kendi hedefleri doğrultusunda ölçülebilir. 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın