Başarılı İnsanların Günlük Alışkanlıkları Nelerdir? (17 Rutin)

Başarılı insanların günlük alışkanlıkları nelerdir? İş hayatında başarılı olmak için hangi günlük rutinlere sahip olmak gerekir?
Amerikalı yazar John C. Maxwell, “Her gün yaptığınız bir şeyi değiştirmedikçe hayatınızı asla değiştiremezsiniz. Başarınızın sırrı günlük rutininizde saklıdır” diyor.

İş hayatında başarılı olmak için, yeteneğinizi, ruhsal halinizi ve sağlığınızı geliştirmelisiniz. Başarılı insanların günlük alışkanlıkları, onları başarıya ulaştıran en önemli etkenlerdendir.

Hayattaki birçok şey gibi, günlük alışkanlıklar da disiplin ve devamlılık gerektirir. Yakın tarihli bir araştırmanın sonucuna göre, yeni bir alışkanlık oluşturmak ortalama 18 gün sürüyor. Tüm gücünüzle bu yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? O zaman aşağıda sıraladığım başarılı insanların günlük alışkanlıklarını hayata geçirerek, başarı yolculuğuna çıkabilirsiniz.

1. Erken Kalkın

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, sabahları erken kalkan insanlar kariyerlerinde çok daha başarılı oluyor. Güne erken başlamak, günlük işinizi planlamak için daha fazla zaman ayırmanıza olanak tanır. Bu, spor salonunda veya evde egzersiz, yürüyüş/koşu, güzel bir kahvaltı veya aşağıda başarılı insanların günlük alışkanlıklarından biri olabilir.

2. Dijital Detoks Yapın

Cep Telefonu Yerine Çalar Saatle Uyanın

Çoğumuzun uyanır uyanmaz yaptığı ilk şey telefonlarımıza bakmaktır. Birkaç cevapsız arama veya kısa mesaj, bir Instagram, Twitter veya Facebook bildirimiyle güne başlıyoruz.

Uyandıktan sonra telefonunuzu kontrol etmeden önce en az 30 dakika beklemeniz, güne daha güzel başlamanıza ve nasıl hissetmek istediğinizi kendinizin seçmesine yardımcı olacaktır. Yani, sosyal medya arkadaşlarınızın veya iş arkadaşlarınızın sizi nasıl hissettirdiğinden ziyade, güne kendi tercihlerinize göre başlayacaksınız. Akıllı telefonunuzun yerine eski moda bir çalar saat kullanarak, güne başlamanız çok daha isabetli olacaktır. Ayrıca bunu işten döndükten sonra ailenize ayırmanız gereken zaman dilimi için yapmanız, aile içi iletişiminize büyük bir katkı sağlayacaktır.

3. Güne Sakinleştirici Bir Müzikle Başlayın

Michael Bolton’ın işe giderken rap yaptığı Ofis Çılgınlığı (1999) filmindeki meşhur sahnenin aksine, müzik sizi yatıştırıcı veya üretken bir ruh haline sokmalıdır. Güne sakin ve verimli bir başlangıç yapmak için, sabah kahvaltısında hafif bir müzik dinlemeyi tercih etmelisiniz.

4. Sabah Egzersizi Yapın

Zihninizi aktif tutmak için vücudunuzu da aktif tutmanız gerekir. Sabah saatleri, biraz açma/germe, kardiyo veya bunların bir kombinasyonuyla kaslarınızı uyandırmak için en uygun zamandır. Ayrıca, bunun sizi ne kadar enerjik hissettirdiğini gördüğünüzde, sabah kahvesinden vazgeçebilirsiniz.

5. Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın

Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın

Başarılı insanların günlük alışkanlıkları arasında, kahvaltının önemi büyüktür. Kahvaltı, günün en önemli öğünlerinden biridir. Kahvaltı, gün boyunca enerjik kalmanız gerekeceğinden, en fazla kaloriyi tüketmek için en uygun zamandır. Sağlıklı bir kahvaltıda, yararlı karbonhidratlar, protein içeren besinler ve yağları yer almalıdır. Bu nedenle bu hayati öğünü atlamamayı bir alışkanlık haline getirin.

6. Günlük Tutun

Günlük tutmak, üretkenliğinizi arttıran bir alışkanlık haline gelebilir. Yavaşlamanıza ve gününüzü kağıda dökmenize, kendiniz için hedefler belirlemenize ve daha başarılı bir insan olmanıza imkan tanıyabilir.

7. Minnettarlık Duygunuzu Besleyin

Mutlu insanların daha başarılı insanlar olduğu bir sır değil. Harvard Tıp Fakültesi’nin pozitif psikoloji üzerine yaptığı bir araştırmaya göre, minnettarlık duygusu güçlü olan insanlar çok daha mutlu oluyor. Peki! Bunu nasıl yapıyoruz? Şükretmeniz gerekenleri bir günlüğe yazabilir, yüksek sesle ayna karşısında söyleyebilir, dua edebilir, meditasyon yapabilir veya kendi şükretme yönteminizi kendiniz seçebilirsiniz. Bunu yapmanın birçok yolu vardır ve bunların hiçbiri yanlış değildir.

8. Günlük Önceliklerinizi Belirleyin

Çoğu zaman günlük yapılacaklar listemiz yoğundur ve günlerimizi işlerimizi bitiremediğimiz hissiyle bitiririz. Sizin için durum buysa, her gün bu görevlerden sadece üçüne odaklanarak bu günlük planınızı yeniden şekillendirmeyi deneyin.

Bir gün önce tamamlanamayan işler, ertesi günkü işlerle birleşince işleri yetiştirmek her geçen gün daha da zor hale gelebilir. Bu nedenle günlük planlama yaparken, işlerinizi önceliklerine göre yapın. Sizi meşgul edecek ve gereksiz yere vaktinizi alacak bir teklife “hayır” diyebilmeyi bilin. İşler yetişmediğinde yardım almaktan çekinmeyin.

9. Sektörünüz Hakkında Kendinizi Yenileyin

Başarılı insanların günlük alışkanlıkları arasında, sektörlerindeki gelişmeleri yakından takip etmeleri de gelir. Bu nedenle sektörünüzle ilgili takip etmeniz gereken forumları, blogları, haber bültenlerini takip etmelisiniz.

10. Motive Edici İçerikleri Takip Edin

İş Hayatında Motivasyonu Korumak

Sıklıkla günlük yapılacak işlere o kadar dalarız ki, geleceğe odaklanmaktan çok uzakta kalırız. Yine de en başarılı insanlar ( küçük işletme sahiplerinden büyük şirketlerin CEO’larına kadar) her zaman hayallerinin ve isteklerinin hayata geçtiğini hayal ediyor. Eğlenceli, tatmin edici ve bu nedenle kesinlikle yapmaya değer ve elbette girişimciliğin önemli bir bileşeni olan motivasyonunuzu arttıracak içeriklerle kendinizi zinde tutun.

11. Arkadaşlarınızı İyimser İnsanlardan Seçin

Hepimiz, “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünün benzerlerini duymuşuzdur. Aslında bu doğru! İnsanların birbirlerinin ruh hallerini etkilediği bilinmektedir. Gününüzü, iş arkadaşlarınızla ve iş yükünüzden şikayet ederek geçirirseniz, kendiniz hakkında iyi hissetmeyeceksiniz.

En yakın arkadaşlarınız gerçekten mutlu ve heyecanlıysa, bu kesinlikle size de yansıyacaktır. Ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınızda, yalnızca işte ve hayatınızın diğer bölümlerinde başarılı olma şansınızı artacaktır.

12. Beyninizi ve Vücudunuzu Şarj Edin

Elbette üretken olmak önemlidir ancak beyninizin ve vücudunuzun yeniden şarj olması için zaman ayırmalısınız. Gün içinde zihninizi ve vücudunuzu dinlendirecek küçük molalar verin. Örneğin, bir saat işinize odaklanın, ardından ilham verici bir makaleyi okumak için beş dakika ayırın veya kısa bir yürüyüşe çıkın. Bu, tükenmişliği önleyecek ve gün boyunca daha sağlıklı düşünmenizi sağlayacaktır.

13. Sağlık Konusunda Daha Bilinçli Olun

Sağlıklı yaşam, odaklanma yeteneğinizden genel enerji seviyenize ve elinizden gelenin en iyisini yapıp yapamayacağınıza kadar günlük yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Sağlık, yemek seçimlerinizin ötesinde uyku programınız, stres seviyeniz ve çok daha fazlasıyla da ilgilidir. Nasıl harekete geçeceğinizi bildiğinizden emin değilseniz, bir sağlık koçuyla çalışmayı, en son sağlık trendlerini okumayı veya hatta her gün yeterli miktarda su içmeyi ve egzersiz yapmayı düşünün.

14. Çalıştığınız Alanı Temiz ve Düzenli Tutun

Temiz bir ortamda çalışmak, zihinde de temizlik sağlar. Ofis masanızdan evinize kadar, dağınıklığı ve düzensizliği çözmüyorsanız, üretken ve dengeli hissetme olasılığınız daha düşüktür. Her gün bulaşıklarınızı yıkamak, tozlu klavyenizi silmek, çalıştığınız ortamı ve yapılacaklar listenizi düzenlemek için zaman ayırın. Bu sadece birkaç dakika sürer ve üretkenliğinizi çok büyük ölçüde katkı sağlar. Ayrıca, çalıştığınız ortamı, haftada bir gün detaylıca temizlemeniz iyi olacaktır.

15. Daha Sık Sosyalleşin

İş Hayatında Sosyalleşmek

İş arkadaşlarınızla kahve içmek veya öğle yemeği yemek için zaman ayırmak, işinizle ilgili ilişkiler kurabileceğiniz etkinliklere katılmak veya bir süredir konuşmadığınız bir arkadaşınızla sohbet etmek, hem ruh halinizi hem de genel başarınızı destekler. Konular ister iş ister eğlenceyle ilgili olsun, bu, düşündüğünüz gibi ofis sohbetleriyle “boşa harcanan zaman” olmaktan uzaktır ve olumlu bir şirket kültürüne katkıda bulunmaya yardımcı olur.

Birincisi, arkadaş edinmek başkalarına güvenmenize, işinizden daha fazla keyif almanıza ve gerekirse, bunaltıcı görevlerin üstesinden gelmenize yardımcı olacak bir destek sistemine sahip olmanıza olanak tanır. Öte yandan, farklı insanlarla fikir alışverişi içinde olmak, bakış açımızı ve düşünce dünyamızı zenginleştirir.

16. Kişisel Bakımınız İçin Zaman Ayırın

İster yüz maskesi, ister bir fincan papatya çayı, ister birkaç derin nefes alın, ister ara sıra masaj yaptırın; kişisel bakım sağlığınız için son derece önemlidir. Kendinize zaman ayırmayı ve kendinizi sevmeyi ihmal etmeyin. Çünkü iç huzurun yolu bundan geçer. Günde kendinize ayıracağınız 5 dakika bile ruh sağlığınıza iyi gelecektir.

17. Yeterince Uyuyun

Başarılı insanların günlük alışkanlıkları arasında en önemlilerinden biri de sağlıklı uyku alışkanlıklarıdır. Uyku, kendimiz için yapabileceğimiz en sağlıklı şeydir. Yeterli uyku olmadan yalnızca tükenmişlik duygusunu yaşamakla kalmaz, aynı zamanda daha yavaş çalışabilirsiniz. Bu durum elbette verimliğimizi de olumsuz etkileyecektir. Uyku, başka hiçbir şeyin yapamayacağını yapar; sıfırlamamıza yardımcı olur. Çoğu yetişkin, 7-9 saat arası sağlıklı bir gece uykusuna ihtiyaç duyar.

Sonuç olarak;

Başarılı insanların günlük alışkanlıkları, umarım sizin de başarınıza katkı sağlayacaktır. Tabi ki bütün bu alışkanlıkları hayatınızda uygulamanız kaidesiyle… Herkese, hayalindeki başarıya ulaşabileceği, mutlu ve verimli bir iş hayatı dilerim…

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernetİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın