Başarısızlıkla Başlayan Başarı Hikayeleri; 14 Ünlü Kişinin Başarı Hikayesi

Ünlülerin başarısızlıkla başlayan başarı hikayeleri… İlham veren başarı hikayeleri…

Başarısızlık yakanıza yapıştı ve düşmüyor mu? Ne yaparsanız, hangi yöntemi denerseniz deneyin, başarısız olmaktan kurtulamıyor musunuz? Başarısızlık göbek adınız mı oldu? O zaman doğru yerdesiniz. Belki sıralayacağım bu başarı hikayelerinden birkaçı sizi kamçılayabilir.

Başarı hikayeleri üstüne yazılmış kişisel gelişim kitaplarını okumuş, bu konunun işlendiği videoları izlemişsinizdir. Birçok kimse, denemekten ve sabretmekten vazgeçmediği için, sonunda istediği başarıya ulaşabilir. Tarih bunun örnekleriyle doludur.

Henry Ford’un dediği gibi,

“Başarısızlık, yeniden; daha akıllıca başlamak için bir fırsattır.”

Başarı her zaman düz bir çizgide ilerlemez. Başarı yolunda karşılaşılan başarısızlıklar, öğrenmek ve gelecekte elde edilecek büyük başarılar için ders alınması gereken aksaklık veya hatalar bütünüdür.

Birçok ünlünün, bulundukları yere gelene kadar büyük çabalar sarf ettiğini biliyoruz. Bill Gates, Elon Musk, Steve Jobs, Naim Süleymanoğlu… Hepsinin de büyük mücadeleler verdiğini okuduk. Başarısız olacakları duygusuna belki onlarca defa kapıldılar. Etraflarından destek görmediler, belki hatta gülünç oldukları bile düşünüldü. Ama onların hiçbiri mücadele azmini yitirmedi, söylenenlere kulak tıkadı ve sabırla, özgüvenle çalışmaya devam etti.

Liberya Eski Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf;

“Hayallerinizin boyutu, onları gerçekleştirmek için her zaman mevcut kapasitenizi aşmalıdır. Hayallerin seni korkutmuyorsa yeterince büyük değillerdir” diyor. Ne muazzam bir sözdür bu! Büyük başarılar, büyük hayallerle birlikte gelmiştir hep. Ancak burada bir ölçü var bana kalırsa; ayakları yere basan hayaller… Tabi neticesinde de büyük bir çaba…

Çoğu insanın anlamadığı şey, başarısızlığın başarıya giden yolda bir sıçrama tahtası işlevi gördüğüdür. Başarısızlıklarımız sayesinde, hayatta, aşkta, iş hayatımızdaki hedeflerimize ulaşmakta ve mutlulukta büyüme yeteneğimizi öğreniriz. Ayrıca, herkes hayatının bir noktasında başarısız olmuştur.

İşleri rayına oturtmak için, kariyerlerine başarısızlıklarla başlayan 14 ünlünün başarı hikayesi… Başarıya bir günde ulaşılmaz ama sen vazgeçmediğin sürece birçok başarı seni bekliyor olacak.

1. Steven Spielberg

Başarı Hikayeleri; Steven Spilberg

1975 yapımı klasik filmi Jaws’ı yapmadan önce Steven Spielberg, USC’nin (Güney Kaliforniya Üniversitesi) Sinematik Kalpler Okulu’ndan birçok kez reddediliyor. Genç yaşlardaki bu başarısızlıktan sonra pes etmiş olsa, E.T., Sıkıysa Yakala, Er Ryan’ı Kurtarmak, Batı Yakasının Hikayesi, Jurassic Park, Schindler’in Listesi, Indiana Jones Serisi gibi birçok harika filmi izleyemeyecektik.

Not: Steven Spielberg, birçok otorite tarafından Amerikan film endüstrisinin en etkili ismi olarak gösteriliyor.

2. Chris Pratt

Aktör Chris Pratt on dokuz yaşındayken evsiz kalıyor. Daha sonra Hawaii’de bir minibüste yaşamaya başlıyor. İlk filmi için ona sadece 700 dolar ödeniyor. Yirmi yıl süren sıkı bir çalışmanın ardından Pratt’e, “Jurassic World: Fallen Kingdom” filminde oynaması için 10 milyon dolar ödenmişti. Galaksinin Koruyucuları serisi ve Avengers filmi arkasından geliyordu.

3. Sylvester Stallone

Sylvester Stallone'nun başarı hikayesi...

Rocky serisinin yıldız oyuncusu ve yazar Sylvester Stallone, bir dönem o kadar fakirdi ki, sadece yiyecek alabilmek için köpeği Butkus’ı 40 dolara satmak zorunda kalıyor. Uzun süre sokaklarda ve New Jersey otobüs terminalinde yatıyor. Daha sonra izlediği, Muhammed Ali’nin bir boks maçından esinlenerek Rocky’nin senaryosunu yazıyor. Birçok film yapımcısı senaryosunu reddediyor. En son senaryosunu kabul ettirmeyi başarıyor fakat yüzünün kısmi felçli olması sebebiyle filmde onun oynamasını istemiyorlar. Hatta filmde oynamaması karşılığında çok daha yüksek rakamlar (125 bin dolar) öneriyorlar ama o ısrarla reddediyor. Nihayetinde çok daha düşük bir ücret (35 bin dolar) karşılığında filmde oynaması konusunda yapımcıyı ikna ediyor. Bu 35 bin doların 15 bin dolarını köpeği Butkus’ı geri almak için harcıyor. Hatta Butkus’ı filmde izliyoruz.

Yapımcı bu defa sözleşmeye, filmin tutmaması halinde bütün zararı onun karşılamasını içeren bir madde koyuyor. Sylvester Stallone kendine ve senaryosuna güveniyor. Rocky, aday gösterildiği 10 Oscar’dan 3’ünü kazanıyor. Stallone bu filmden 200 milyon dolar kazanç elde ediyor.

4. Oprah Winfrey

Bilinen en ünlü başarı hikayeleri arasında, Oprah Winfrey’in hikayesi de var. Oprah Winfrey, Mississippi’de yoksul bir ailede dünyaya geliyor. Çocukluğunda, fiziksel, zihinsel ve cinsel istismara uğruyor.

Pek çok kişinin onun hakkında bilmediği bir şey var ki, evden kaçtığında henüz on dört yaşındaydı ve hamileydi. Bebeğini doğumdan kısa bir süre sonra kaybediyor. Çok küçük yaşlardan itibaren zorlu bir hayat mücadelesi sürdüren Oprah, tırnaklarıyla kazıyarak geldiği noktada Amerikan televizyon tarihinin en çok izlenen Talk Showlarından birine imza atıyor.

5. Jim Carrey

Jim Carrey, malumunuz sinema tarihinin en komik oyuncularından biridir. Onu, tüm zamanların en başarılı filmlerinden bazılarının başrolünde izledik. Ancak Carrey, Kanada’da son derece fakir bir ailede büyümüştür.

Gençliğinde, ailesinin faturalarını ödemek için bir okulda hademe olarak çalışıyor. İlk stand-up gösterisi sırasında sahnede yuhalanıyor. Kısa bir süre sonra, Renkli Dünyalar (1990-1994) isimli sitcomda rol alarak büyük bir başarı kazanıyor. 1994 yılında rol aldığı 3 filmle tüm dünyaya ismini duyuruyor; Salak İle Avanak, Hayvan Dedektifi ve Maske…

6. JK Rowling

JK Rowling - Harry Potter Başarı Hikayesi...

Modern edebiyat tarihinin en başarılı kitap serilerinden birini yazmadan önce, JK Rowling parasızlık çekiyor. Eşinden ayrılıyor ve çocuğuna tek başına bakmak zorunda kalıyor. İlk kitabı Harry Potter’ı yazması yedi yılını alıyor ve kitabı tamamladıktan sonra on iki büyük yayınevi kitabını geri çeviriyor. Sonrasını hepimiz biliyoruz.

7. Katy Perry

Ünlü şarkıcı Katy Perry’nin, Super Bowl XLIX (Amerikan Futbolu Ligi) devre arası gösterisinde meşhur “Left Shark” ile sahnede dans etmeden önceki hayatı başarısızlıklarla doludur. İlk albümü sadece iki yüz kopya sattıktan sonra ilk plak şirketi iflas ediyor. İki plak şirketi daha onu kapı önüne koyduktan sonra Katy Perry, 2008’deki ilk büyük çıkışına kadar (I Kissed A Girl) 10 yıl boyunca mücadele ediyor.

8. Thomas Alva Edison

Thomas Edison’u, en ünlü mucitlerden (fonograf, film kamerası, alkalin piller vb.) biri olarak bildiğimiz kadar, başarısızlıklarıyla da tanıyoruz.  En büyük başarı hikayeleri anlatıldığında, onun adı mutlaka geçer.

İlkokulda hepimize, Thomas Edison’un ampulü icat etmeye çalışırken 10.000’den fazla kez başarısız olduğu öğretildi.  Edison bir deneme yanılma ustasıydı. Bir şeyi çözmeden önce yüzlerce, hatta binlerce hata yapmaktan korkmuyordu.

Şu meşhur sözü, hayat felsefesinin özeti gibi zaten;
“En büyük zayıflığımız pes etmekte yatar. Başarılı olmanın en kesin yolu her zaman bir kez daha denemektir.”

9. Henry Ford

Henry Ford'un başarı hikayesi...

Henry Ford’un başarı öyküsü de çok bilinen başarı hikayeleri arasındadır. Henry Ford, hepinizin bildiği gibi, modern anlamda otomobilin babasıdır. İcat ettiği Ford Model T arabasıyla, Amerika’da binlerce insanın ulaşımına yardımcı oluyor. Ama ilk şirketinin iflas ettiğini bilmiyor olabilirsiniz. Hatta ikinci şirketi de iflas ediyor. Ancak üçüncü denemesinde başarıyı yakalıyor.

10. Beyonce

Beyonce’un yer aldığı Destiny’s Child grubu önce Girl’s Tyme (1990) adını taşıyordu. Beyonce henüz dokuz yaşındayken, grup Star Search programında yarışıyor ve kaybediyor. Beyonce, Destiny’s Child grubunda müzik yapmaya devam ediyor.

Meşhur olup müzik dünyasında kendilerini kabul ettirmeleri, 1996 yılında Columbia şirketiyle sözleşme yapmalarıyla gerçekleşiyor.

11. James Dyson

Thomas Edison’un başarısızlıklarının ne kadar kötü olduğunu düşünüyorsanız, televizyonda reklamlarını gördüğünüz Dyson elektrikli süpürgelerinin ünlü mucidi James Dyson’ı tanımıyorsunuz demektir. Dyson, torbasız vakumlu elektrikli süpürgeyi bulmadan önce 5.000’den fazla başarısız prototip geliştiriyor. Sadece bu da değil; tüm birikimini on beş yıl boyunca bu başarısız prototiplerine yatırıyor.

Nihayetinde bugün bir dünya markası haline gelen Dyson elektrikli süpürgeleri üretmeyi başarıyor. James Dyson’un, bugünkü net varlığının, 6 milyar dolar civarında olduğu biliniyor.

12. Stephen King

Stephen King, hepimizin bildiği gibi çoğu filme ve televizyon dizilerine uyarlanmış 60’tan fazla romanın yazarıdır. Tartışmasız yaşayan en büyük yazarlardan biri olan King, çeşitli yayınevleri tarafından defalarca reddediliyor.

King, Yazma Sanatı adlı anı kitabında, ilham almak için ret mektuplarını duvara nasıl büyük bir çiviyle astığını anlatıyor. İlk romanı Carrie 30 kez geri çevrilince tam vazgeçip bir sonraki kitap projesine geçmek üzereyken, karısı Carrie’nin müsveddelerini çöpte buluyor ve bir kez daha denemesini istiyor. Ondan sonra olanları hepimiz biliyoruz.

13. Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh...

Vincent Van Gogh’un başarı öyküsü diğerleri kadar bilinmeyebilir ama yine de ilham vericidir. Çoğu insan, Van Gogh’un yaşarken ne kadar başarılı bir ressam olduğunu asla göremediğini bilmiyor. Hayattayken insanlar ona deli gözüyle bakıyor. Resimleri intiharından sonra popüler oluyor. 900 tablosundan sadece biri hayattayken satılıyor.

14. Jay-Z

Ünlü hip-hop şarkıcısı Jay-Z’nin (Shawn Corey Carter) gençliğinde uyuşturucu sattığı bir sır değil. Kendisine geçmişini hatırlatmak için sürekli bu konuda rap müzik yapıyor. Bununla hiçbir şekilde gurur duymuyor. Ama Brooklyn’deki kötü hayatından sıyrılmak için yapması gerekenin bu olduğunu düşünüyor.

Bu süre zarfında müziğe ilgi duymaya başlıyor ve kendi plak şirketi Roc-A-Fella Records’u kurmadan önce kaçak CD satıyor. Kısa bir süre sonra çıkardığı ilk albümüyle, büyük bir üne kavuşuyor. Beyonce’la evli olan Jay-Z’nin bugünkü servetinin 1 milyar doları aştığı söyleniyor ve dünyanın en zengin rap sanatçısı olarak gösteriliyor.

Son olarak;

Hayalini kurduğunuz başarıya ulaşmak için sizi hayata bağlayan şey çok çalışmak olmalıdır.  Bugün bildiğimiz en başarılı insanlardan bazılarının başarı hikayeleri, pes etmemek ve çok çalışmakla gerçekleşiyor. Bu insanlar tabi ki kendilerini kasıtlı olarak zor durumlara sokmuyorlar. Ancak üstesinden gelebildikleri şartlar, sebat etme ve işleri daha iyi yapmayı öğrenme konusunda kendilerine olan özgüvenleri, başarıyı getiriyor.

Kendine inanmak, başarıyı getirecek en güçlü kişisel özelliklerden biridir. Bu nedenle, hayatta aksiliklerle karşılaştığınızda kendinizi üzmeyin. Bu çok kolaydır. Oturup yakınmak, şikayet etmek, bahaneler üretmek kolaydır.

Böyle yapmak yerine, başarısızlıklarınıza gülümseyerek bakın ve kendinize, “Başarmak için buradayım. Bu benim öğrenme ve daha iyi olma fırsatım” deyin. Bütün bu başarı hikayeleri sizi tatmin etmediyse, daha birçok başarı hikayesi için araştırmalar yapabilirsiniz. Kendinize uygun birkaç tane bulacağınıza eminim.

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın