Berber Dükkânı Açmak İş Fikri 2022

Berber Dükkân Açmak İş Fikri 2022
Berber Dükkân Açmak İş Fikri 2022

Berber dükkanı açmak, az bir maliyet gerektirdiği için gerekli yeteneğe sahip herkesin yapabileceği bir iştir. Mahalle arasında ne dükkanı açılır sorusuna belki de verilecek en iyi yanıt, kuaför veya berber dükkanı açmak olacaktır. Her dönemde ihtiyaç duyulacak berber hizmetleri, günümüzde azalan berber sayısı ile en çok kazanan esnaf grupları arasında yer almasını sağlamıştır. Her ne kadar maliyetler giderek artsa da bu alanda sunulan kaliteli hizmetler haftanın her günü dolu dolu iş yapmalarını sağlayacaktır.

Az bir maliyet ile berber dükkanı açarak bu alanda yetkinlik belgesine sahip herkes rahatlıkla gelir elde edebilir. Ancak berber açmak için ustalık belgesine sahip olmak ve gerekli mesleki nitelikleri taşıyor olmak gerekir. Günümüzde meslek edindirme kursları sayesinde kolayca berber olunabilir. Berber dükkan açmak iş fikri sadece bu alanda mesleki becerilere sahip olmakla sınırlı değildir. Aynı zamanda dekorasyondan kullanılan malzemelere ve müşteri olan diyaloğa kadar birçok detayı da içinde barındırmaktadır.

Berber Dükkânı Açmak Karlı Mı?

En karlı iş fikirleri arasında berber dükkanı açmak ilk sırada gelebilir. Her zaman erkek ve kadın kuaförlere ihtiyaç duyulacağı için karlı bir iş kolu olarak değerlendirilebilir. Öte yandan bir girişimcilik faaliyeti olarak berber dükkanı açmak isteyenler ise öncelikle dükkan açma yeterliliğine sahip usta bulmak zorundadır. Usta bulduktan sonra bir veya birden fazla berberi maaşlı/yevmiyeli olarak çalıştırarak gelir elde edebilir.

Son derece karlı bir iş kolu olmasına rağmen her alanda olduğu gibi berberlikte de hizmet kalitesi son derece önemlidir. Dekorasyondan başlayarak müşteri ile kuracağınız iletişime ve yeteneklerinize göre berber açarak ciddi miktarda kazanç elde edebilirsiniz.   

Berber Dükkânı Açmak Maliyeti Ne Kadar?

Berber Dükkânı Açma Maliyeti
Berber Dükkânı Açma Maliyeti

Berber dükkanı açma maliyeti nasıl bir dükkan açacağınıza göre ve işyerinin açılacağı konuma göre değişiklik göstermektedir. Makasından berber koltuğuna, tıraş makinelerinden dekorasyon için tercih edilecek ürünlere kadar birçok değişken bu maliyetin artmasına veya azalmasına neden olabilir. Ortalama 40 – 50 bin TL arasında bir maliyete mal olabileceği gibi, daha kurumsal ve dekoratif büyük bir berber dükkanı açmak isteyenler için bu maliyetler artacaktır.

Son dönemde Türkiye’de de markalaşma yolunda adım atan birçok berber, Türkiye’de hatta Avrupa’da şubeler açarak bu hizmet kalitesiyle büyümektedir. Kurumsal bir iş fikri olarak bakıldığı takdirde berber dükkanı açarak, berber dükkan açmak iş fikri geliştirilerek oldukça yüksek oranda kazanç elde edilmesi mümkündür.

Berber Dükkânı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Berber dükkanı açmak için gerekli evraklar temelde işyeri için açmak için gereken belgeler ile aynıdır. Ancak berberlik mesleği için ayrıca ustalık belgesi ve işyeri açma ruhsatları da gerecektir. Berber dükkanı veya kadın kuaförü açmak için benzer evrak talep edilir. Buna göre berber açmak için gerekenler:

  • Nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi.
  • Vesikalık fotoğraf.
  • Tapu fotokopisi – kira sözleşmesi.
  • Vergi levhası.
  • Ustalık belgesi.
  • Su, elektrik vb. abonelikler.
  • Esnaf odası kayıt belgeleri.
  • Sigorta belgeleri vb.

Berber Dükkânı Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Berber dükkanı dekorasyonu ilk defa sizi tercih edecek kişiler üzerinde etkili olacak en temel unsurdur. Yeni nesil dekorasyon trendlerine dikkat ederek son derece kurumsal ve hijyenik görünene bir berber dükkanı açabilirsiniz. Bu sayede müşteri sayınızda ciddi bir artış olduğunu göreceksiniz.

Dekorasyonda dikkat edilmesi gereken en temel unsurlar arasında müşterinin rahat etmesidir. Berber dükkan açmak iş fikri içinde dekorasyonun müşterinin beklerken veya tıraş esnasında en rahat edeceği şekilde ortamın hazırlanması, müşteri kitlesi oluşturmak için oldukça büyük bir etken olacaktır.  


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın