Boya Badana İşi Yaparak Para Kazanmak

Badana Boya İşi Yapmak - İş Fikirleri

Endüstriyel dönüşüm, zamanla işçi sınıfın sayısını azaltarak daha çok akıl uğraşlarına yöneltmektedir. El emeği ile yapılan pek çok iş gibi boyacılık da günümüzde az uğraşılan ancak iş imkanı yüksek bol kazançlı bir iştir. “Boya badana işi yapmak istiyorum” diyor ve bundan para kazanmak istiyorsanız, bu iş fikri ile ilgili bilgi almak için doğru yerdesiniz.

Boya Badana İşi Yaparak Para Kazanmak

Eskiye nazaran, günümüzün bir boyacısı sadece boya badana yaparak ev, araba alacak kadar yüksek kazançlar elde edebilmektedir. Bunun arkasındaki en büyük sebep, az işçi ve çok iş olmasından kaynaklanmaktadır. Öyle ki, bu alanda uzmanlaşmanız durumunda, tüm iş taleplerinin üzerinize yoğunlaşacağı aşikardır.

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Eğer bu alanda ilk kez çalışacak bir potansiyel işçiyseniz, ilk önce kendi evinizi boyayarak sektöre adım atmalısınız. Çünkü, kendi evinizi beğendiğiniz zaman başka evleri de boyayacak seviyeye ulaştığınızı söyleyebiliriz.

İş potansiyeli daha çok inşaat alanları ve soba-kömür ısınma tipini seçen evlerin bulunduğu lokasyonlara kaymıştır. Özellikle, soba kullanan evlerin her yıl zaruri boya değişimi gerçekleştirmesi, iyi bir kazanç kapısı sunmaktadır. Diğer yandan, bir müteahhit ile anlaşarak inşaatlarda boyacı olarak çalışmanız, size düzenli ve toplu bir kazanç sunacaktır.

İşi öğrenebilmek için ,şüphesiz böylesine uygulamalı bir işçilik için usta yanında çırak olarak tecrübe edinmelisiniz.

Boya Badana Malzemeleri

Kova, su, merdiven, fırçalar, boya ruloları, boya ve gerektiğinde alçı, bir boya ustasının kullanacağı malzemeler arasındadır. Bunların yanında, gerektiği zaman kapıları da boyayabileceğinizden en ufak detaylar için bile fırça takımınızın hazır olması gerektiğini belirtmeliyiz.

İyi bir usta, boyama öncesi ve sonrası adımları iyi bilir. Boyama öncesinde, evde eşya olsun veya olmasın her yere naylon çekerek kirlenmeyi minimize eder. Boya sonrası ise bir usta, olası kirlenen yerleri temizleyerek eksiksiz bir iş çıkarır.

Boya Badana Yaparak Para Kazanmak Boya Badana İşi Yaparak Para Kazanmak
Boya Badana Yaparak Para Kazanmak

Boya Badana Kazançları

Boya badana yaparak para kazanmak sadece tam zamanlı bir iş olarak değil, ek kazanç işlerinden birisi olarak da düşünülebilir. Özellikle, ev başına 1000 TL. kazandığınızı düşünürsek, her haftasonu 2000 TL ve ayda 8000 TL gibi rakamlarla harika kazançlar elde edebilirsiniz.

Boya badana işleri çoğunlukla bahar ve yaz aylarında yapıldığı için iş yoğunluğunuzu ve planlamanızı bu kriteri göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Ayrıca iş potansiyeli açısından bu işin çoğunlukla erkekler tarafından yapılıyor olması ve belirli bir teknik tecrübe bekleniyor olması, seçeceğiniz lokasyonla birlikte yüksek sayıda iş teklifi alabilmenizi sağlar.

Boya Badana İşleri Bulmak

Ustalık işlerinde, hiç şüphesiz en iyi iş bulma aracı zamandır. Tanındıkça ve çevre oluşturdukça hiçbir şey yapmadan bile işler sizi bulacaktır.

Bu süreci hızlandırabilmek için yapabileceğimiz belli başlı görevler bulunmaktadır.

● Bulunduğunuz şehrin iş, emlak vb. konularında açılmış Facebook gruplarına giriniz. İşverenler genellikle burada boyacı ihtiyaçlarını yazarlar. Diğer yandan Instagram üzerinden de şehrinize ait iş ilanları sayfalarını takip etmekte fayda var.
● Kartvizit bastırarak iş yaptığınız ve yapabileceğiniz herkese dağıtarak numaranızın bilinmesini sağlayın.
● İnternet üzerinde iş ilanları sitelerinde yaptığınız işle birlikte numaranızı bırakmanız Google üzerinden pek çok işin size gelmesini sağlayacaktır.
● Nalburcular ve inşaatçılarla samimi bir arkadaşlık kurarak gelecek olası işleri üzerinize yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Boya Badana İşinde Başarı ve Popülarite

Bir seferinde, iş verdiğimiz bir boyacı ustası, ücrette anlaştıktan sonra işi yaparken her seferinde, ücretin az olduğundan (1500 TL) sitem ederek yaptığı işin zorluğunu söylenip durdu. Bir daha bu ustayı hiçbir işimize çağırmadık. Demek istediğim, iş etiği herkeste olması gereken bir ahlaktır. El sıkışıp ücret miktarını anlaştıysanız, bir daha ücretle ilgili konuşma yapılmaz, bu tür hareketler hem uygun değildir hem de iticidir ve size müşteri kaybettirir.

Diğer bir yandan, bir çok boyacının bazen yüksek kar elde edebilmek için, bazense müşteriye daha uygun fiyatlı bir boya badana hizmeti sağlayabilmek için, boyalarına su katarak malzeme giderini azalttığı bilinen bir gerçektir. Su katma hususu da dahil olmak üzere, tüm teferruatları işvereniniz ile görüşmelisiniz. Aksi takdirde iş beğenilmezse, o muhitte herkese kötülenerek bir daha o muhitten iş alabilme ihtimalinizi azaltırsınız.

Özetle; tüm detaylar iş öncesinde konuşulur ve iş başlanıldıktan sonra işçinin iş bitimine kadar sessizliği başlamalıdır. İşveren ise gerekli soruları iş süresince sorarak unutulan detayları öğrenir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın