Claseo: Davetiye Yoluyla Üyelik Veren Ayrıcalıklı Online Alışveriş Topluluğu

Başlığı görünce, “iyi ama davetiye yoluyla alışveriş” iş fikri zaten piyasada var ve uygulanabilir diyebilirsiniz ama vereceğimiz örnek onlardan biraz daha inovatif, farklı ve niş bir e-ticaret  iş fikri.

Öyle görünüyor ki; tüketicilerin ayrıcalıklı olma isteklerinin limiti yok ve Claseo.com sitesi sadece davetiye yoluyla satış yaparak bu eğilimden en iyi şekilde yararlanıyor. Bu yılın başlarında yayın hayatına başlayan Claseo kendini dünyanın ilk kapalı alışveriş topluluğu olarak tanımlıyor çünkü sadece davet edilen kullanıcılar siteden alışveriş yapabiliyor.

Claseo’da her bir üyeye arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri sınırlı sayıda davetiye veriliyor. Bu kişilerin üye olabilmeleri için kendilerine verilen davet kodunu siteye girmeleri ve alışveriş yapmaları gerekiyor. Bu işlemleri tamamlayanlar Claseo etiketine ve online(çevrimiçi)yaşam biçimi portalına ulaşım hakkı kazanırlarken, bu kişileri davet eden kullanıcılar ise bir sonraki alışverişlerinde kullanabilecekleri 10 Euro indirim kazanıyorlar.

“Bunlar da iş fikri olarak var” derseniz, devamını okuyun…

Tüm Claseo ürünleri, üstünde benzersiz ve görünür bir tanımlama koduna sahip olarak kullanıcıya ulaşıyor. Bu kod sayesinde üyeler birbirlerini her yerde ayırt edebilmekle kalmayıp, birbirleri hakkında daha fazla bilgiye de sahip olabiliyorlar. Bir başka üyenin üzerindeki tişörtte bulunan tanımlama kodu Claseo sitesine (veya mobil siteye) girilerek o üyenin adı öğrenilebiliyor. Üyeler; profil, mesajlaşma ve fotoğraf galerisi gibi özellikler sunan Claseo sitesinin çevrimiçi portalı sayesinde birbirleriyle iletişime geçebiliyor ve bilgi paylaşımında bulunup moda ve yaşam tarzı gibi konularda önerilerini sunabiliyorlar.

Claseo, ayrıca üyelerini tasarım önerilerini sunmaya ve yeni koleksiyon fikirlerini oylamaya teşvik ederek müşterilerin eğilimlerini de gözlemliyor. Bu sayede marka ve ürünlerin şekillenmesine katkıda bulunmakla beraber, tasarım fikirleri hayata geçirilen üyeler elde edilen kardan belli bir pay da alıyorlar. Sitenin ürün yelpazesi şimdilik sadece yaz sezonu polo yaka tişörtlerden oluşuyor fakat yakında satışa sunulacak ürünler arasında frak gömlekleri, gabardin yakalılar ve smokinler var. Claseo şu anda üyelerine daha fazla ayrıcalık sağlamak amacıyla ilk olarak Münih P1 Lounge & Club ile başlayarak dünyanın önde gelen kulüp ve moda mağazaları ile ortaklık anlaşmaları imzalıyor.

Daha önce de alışveriş odaklı e-ticaret sitelerini ve sosyal ağları incelemiştik  fakat Claseo’nun ayrıcalık ve müşteri katkısı bileşimi, bu kavramı bambaşka bir seviyeye taşıyor. Eğer Claseo basit bir polo yaka tişört için 79 Euro talep edebiliyorsa, bu e-ticaret iş modeliyle neler yapabileceğinizi bir düşünün!

Site: www.claseo.com
İletişim: suggestions@claseo.com


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın