Çocuklar İçin Kitap Yayıncılığı

Herkesin kendi kitabını basmasına olanak sağlayan firmaları daha önce de incelemiştik. Şimdi ise Tikatok firması henüz beta aşamasında bulunan ve aynı fırsatı çocuklara da vermeyi amaçlayan yeni bir uygulamayı hizmete sunmuş bulunuyor.

Tikatok; herhangi bir çocuğun kendi hikâyesini yazmak ve resimlendirmek, arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaşmak ve hatta kitaplarını kâğıt veya karton kapaklı olarak bastırmak için kullanabileceği bir online sanal topluluk.

Çocuklar kitaplarını isterlerse kendi arzuladıkları gibi tasarlayabildikleri gibi, sitenin sunduğu “StorySpark” şablonlarından da yardım alabiliyorlar. Yazılar ve çizimler; site üzerinden çalıştırılan ve böylece ilave bir program indirip kurmayı gerektirmeyen kitap editörü uygulaması sayesinde kolayca hazırlanabiliyor. Kullanıcılar yazılarını kolayca sürükleyip istedikleri yere bırakabiliyor, fikirlerini not alabiliyor, yazı tipi ve rengini ayarlayabiliyor ve kitap sayfalarını silebiliyor veya yeni sayfalar ekleyebiliyorlar. Kendi çizimlerini de taratıp kolayca siteye aktarabiliyorlar veya siteye mail yoluyla da gönderebiliyorlar. Sitenin sunduğu Friends (Arkadaşlar) özelliği sayesinde de, Tikatok ağına katılmaları için arkadaşlarını e-posta yoluyla davet edebiliyorlar. Bir kullanıcının, diğer kullanıcılara kitabını okumak için davet göndermesi, sitedeki Kitap Kulüplerine katılıp kendi kitabını göndermesi ve diğerleriyle fikir alışverişinde bulunması da mümkün. Doğal olarak, sitede güvenlik ve mahremiyete son derece önem veriliyor.

Tikatok sitesini kullanmak ücretsiz, fakat kitapların basılmış halleri ortalama 20 Dolar tutuyor.

Generation C, (C Nesli: Trendwatching.com sitesinde ortaya atılan bir kavram. Kullanıcıların kendi ürettikleri içerikleri internette yayınlamaları akımı.) akımının en genç üyeleri olan bugünün çocuklarının, doğal olarak verimli içerik üreticileri oldukları bir gerçek. Ailelerin ve diğer insanların, bu neslin ortaya koyduğu işleri gelecek nesillere kalacak şekilde muhafaza etmelerine imkân sağlayan herhangi bir şey kesinlikle sıcak karşılanmalıdır. Bu uygulamanın yerel versiyonlarını çocukları konusunda hassas ve ilgili ailelere sunmayı düşünür müsünüz?

Site: www.tikatok.com


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın