Çorap Satmak Para Kazandırır Mı? Çorap Satarak Para Kazanmak

Çorap satmak para kazandırır mı? İnternetten çorap satmak için ne yapmalıyım? Hangi platformlarda çorap satabilirim? Gezerek çorap satmak istiyorum...

Çorap satmak ve bu iş üstünden para kazanmak konusunu sizler için detaylıca araştırdım. Şimdi bu yazıda, konuyla ilgili ihtiyacınız olan hemen hemen bütün bilgileri bulabileceksiniz.

Hemen her sektörün sonsuz bir rakibi varmış gibi göründüğü için, kendi işinizi kurmak bazen anlamsız gelebilir. Böyle durumlarda başarının boş bir rüyaymış gibi gelmesini normal karşılayabiliriz. Ancak çorap satarak para kazanmak konusunda bu biraz gereksiz bir endişe anlamına geliyor. Tabi ki gidip Afrika ülkelerinde çorap satmayı düşünmüyorsanız!

Çorapların, ortalama bir kişinin gardırobunda en az yer kaplayan ürünler olduğu fikrini taşıyorsanız; Evet! Haklısınız.  Fakat çorapların, hazır giyim ve moda endüstrisinde aldıkları pazar payı oldukça büyük. 2020 yılı verilerine göre, tüm dünyada çorap pazarı yaklaşık 45,1 milyar olarak tespit edildi. Muhtemelen sağlık ve fitness çoraplarına yönelik artan talep nedeniyle, 2021-2026 arasında %6 oranında büyüme bekleniyor.

Çorap satmak, yeni küçük işletme sahipleri için iyi bir başlangıç ​​ürünü olarak düşünülebilir. Fazla sermaye gerektirmeyen ve ülkemiz şartlarında yaz aylarında satış miktarı biraz azalsa bile hemen her mevsim satılan bir üründür. Baskılı tişörtler ve telefon kılıfları gibi, çorapları da pazarlamak oldukça kolaydır. En basit ifadeyle; her yaştan herkesin çorap giyiyor olması, bu sektörde başarı şansını arttırıyor.

Çorap Satarak Para Kazanmak

Örgü çorap yapmak. Çorap satarak para kazanmak...

Çorapları online olarak satmaya karar verirseniz, kaliteli ürünler üretmek için neyin gerekli olduğunu bilmek önemlidir. Gerçek şu ki, daha yüksek kaliteli çoraplar üretmek, malzemeleri, boyaları ve birlikte çalışmak istediğiniz tasarımcıları, prototipleri ve üreticileri keşfetmek derken, daha büyük bir yatırım gerektirebilir. Çoraplarınızı yapmak için doğru tedarik zincirini kurduğunuzda, işçilik maliyetini ve ilgili diğer maliyetleri çıkardıktan sonra, sattığınız her bir çorap çifti için ne kadar kar elde edeceğinizi hesaplamanız gerekir.

Bütün bunlar, çorapları kendiniz üretip satmak istediğinizde geçerlidir. Diğer yandan, elde yaptığınız örme çorapları da satmayı düşünebilirsiniz. Böyle yapmayı düşünürseniz genellikle, müşterilerinize özel yapacağınız çorapları, sipariş yoluyla satmanız gerekecek. Belki piyasada her yerde bulunabilen çoraplardan çok daha kaliteli çoraplar üretecek ve çok daha pahalıya satacaksınız. Lakin müşteri sayınız biraz daha sınırlı kalacak. Günde 2 veya 3 çorap yapıp satmak mı yoksa seri üretim yapan bir yerden, toptan fiyatına alıp satmak mı burası sizin tercihinize kalıyor. Tabi her ikisini de yapabilirsiniz. Bu da üçüncü bir seçenek…

Toptan fiyatına çorap alıp satabileceğiniz birkaç firmayı sizler için araştırdım. Aşağıya linklerini bırakıyorum. İnceleyip kararınızı kendiniz verebilirsiniz.

corapfabrikasi.com
yildiztoptan.com
gipatekstil.com

Çorap Satmak İşine Nasıl Başlanır?

Toptan çorap satmak...

Eğer el emeği çorap satmak istiyorsanız, yapmak istediğiniz çorap türlerini ve çorapları kimin için üreteceğinizi düşünmeniz gerekir. Çocuklar için mi? Yetişkin erkekler için mi? Yetişkin kadınlar için mi? Hepsi için mi? Yahut çoraplarınızı, kış koşullarında çalışanlar için mi yapacaksınız yoksa atletik performansı destekleyecek spor amaçlı olarak mı üreteceksiniz?

Küçük işletme fikrinizi daha da geliştirmek için şu üç ipucunu dikkate alabilirsiniz;

Hedef pazarınızda kimlerin olduğuna karar verin. Kime çorap satmak istediğinizi belirlemek, ürünlerinizi seçkin bir kitlede pazarlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, Y kuşağı için modaya uygun çoraplar yapmaya karar verirseniz, o yaş grubuna online olarak hitap eden bir marka ve pazarlama planı oluşturmanız gerekir.

Öncelikle yapmak/üretmek istediğiniz çorap çeşitlerini belirleyin. Herhangi bir malzeme, şekil, boyut veya stilde çorap yapmayı seçebilirsiniz. Hedef pazarınızın kim olduğunu belirledikten sonra, o kitle için çoraplarınızı tasarlamaya başlayabilirsiniz. Örneğin, 2020 ve 2021 yılında, sağlık ve dolaşımı korumak için özel olarak yapılmış çoraplara ihtiyaç duyan diyabet hastaları için üretilen çoraplarda artış oldu. Bu çorapların müşterinin sağlığını desteklemeye yardımcı olması için özel gereksinimleri vardır. Çorap çeşitlerini keşfederken, potansiyel müşterilerde güven oluşturmak için belirli bir stile veya işleve karar vermek en iyisidir. Yapacağınız/üreteceğiniz çorapların işlevi ne olacak? Bunu düşünmelisiniz.

Pazar türünüze karar verin. Ürün türünüzü (diyabet çorabı, varis çorabı, kışlık yün çorap vb.) keşfetmenin ve tanımlamanın harika bir yolu, bu alanda başarılı rakiplere bakmak ve ürünlerini benzersiz kılan şeyleri belirlemektir. Aynı fikri kopyalamanız pek doğru olmaz ancak bu araştırma, pazarı ve diğer markaların online ortamda başarılı olmasına neyin yardımcı olduğunu anlamada faydalı olacaktır.

İnternetten Çorap Nasıl Satılır?

İnternetten çorap satmak...

Çoraplarınızın satışını yapmak için bir web site açabilirsiniz. Web site açsanız da açmasanız da, hazır müşteri potansiyellerini göz önünde bulundurarak, trendyol.com, hepsiburada.com, n11.com veya gittigidiyor.com gibi online satış sitelerinde, mağaza oluşturmanız şarttır.
Markanızı oluşturduktan ve online mağazanızın kurulumunu tamamladıktan sonra, işletmenizi online olarak pazarlamayı düşünmeye başlamanın zamanı geldi.

İnternet, uçsuz bucaksız bir okyanustur. Sosyal medyada ürünlerinizi rahatlıkla tanıtıp pazarlayabilirsiniz. Sosyal medya platformlarında, çorap satmak istediğiniz potansiyel müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca küçük bir işletme olarak, aşağıdakilerden yararlanmayı düşünebilirsiniz;

Bölgenizdeki yerel işletmeleri destekleyen kurum ve toplulukları bulmak.

İşletmenizi tanıtmak için, sektörünüzle ilgili etkinliklere, kurulan pazarlara ve fuarlara katılmanın yollarını bulmak.

Diğer küçük işletmelerle bağlantılar kurmak ve onların deneyimlerinden faydalanmak.

Müşterilerinizden geri bildirimler almak. (Çoraplarınızı satın alanların memnuniyet durumunu ölçmek)

Çevrimiçi topluluklar ve potansiyel müşterilerle aktif olarak iletişim içinde olmak, markanıza ve sosyal medyaya ne tür içerik ve ürünler eklemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Sektörünüzdeki kişilerle benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcıların paylaşımlarını beğenmeyi, yorum yapmayı ve takip etmeyi unutmayın. Bu, sizi takip etme olasılığı daha yüksek olan kullanıcılara markanızı tanıtmanızın kolay bir yoludur.

Instagram Paylaşım Önerileri

Nostaljik paylaşımlar yaptığım Instagram sayfamı ilk açtığım zamanlar, nostaljik paylaşımlar yapan sayfalarla takipleşmiş, onların paylaşımlarının altına yapılan yorumları beğeni atmış ve yeri geldiğinde sorulan sorulara cevap vermiştim. Birçok Instagram sayfasının admini, belirli bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra paylaşımlarına yapılan yorumlara tepkisiz kalıyor. Şahsen sayfamdaki paylaşımlara yapılan her yorumu okumaya, sorulan sorulara yanıt vermeye ve yorumlara beğeni atmaya özen gösteriyorum. Bu, takipçilerinizle aranızda bir bağ oluşmasını ve sadık bir takipçi kitlesine sahip olmanızı sağlıyor.

Önemli bir takipçi kitlesi oluşturmak için çalıştıktan ve markanıza olan güvenlerini sağladıktan sonra, gönderilerinizde biraz daha fazla satış odaklı olabilirsiniz. Ancak paylaşım yaparken yine de boğucu olmamaya dikkat edin. Ürünleri kullanıcılarınıza tanıtabilirsiniz, ancak içeriğiniz çok spam gibi gelmeye başlarsa takipçi sayınızın düşmeye de başlayabilir. Bu nedenle günde 3-5 paylaşım yapmak ve bunu insanların aktif olduğu saatlerde yapmak gerekir. (Özellikle akşam 20.00-23.00 arası gibi)

İndirimli, hatta daha iyisi bir tanıtım ürünün çekilişiyle paylaşım yapmaya başlamak iyi bir fikirdir. Bir alana bir bedava fırsatı sunmayı veya birkaç kişinin etiketlenmesi karşılığında bir çekiliş düzenlemeyi düşünün. Potansiyel müşteriler oluşturmaya yardımcı olacak ve aynı zamanda hedef kitlenize markanız hakkında olumlu bir fikir verecektir. Markanızı sosyal medyada tanıtan müşterilere ödül vermeyi bile düşünebilirsiniz. Örneğin, çoraplarınızı kullanarak fotoğraflarını yayınlayan müşterilere, belirli bir oranda indirim yapabilirsiniz. Sadece gönderide çoraplarınızın satışını yaptığınız sayfayı etiketlemelerini isteyin.

Çorapları Ne Kadara Satmalıyım?

Komik erkek çorapları...

Çoraplarınız için bir fiyat belirlemeye çalışırken, müşterilerinizin onları nasıl kullanacağını, satış yaptığınız pazarı ve çoraplarınızın toplam toptan satış maliyetlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu, çorap satışıyla ilgili tüm değişken maliyetleri belirlemenize ve iyi bir kar marjı sağlayan bir fiyatlandırma yapısı seçmenize yardımcı olacaktır. Bütün giderleri hesapladıktan sonra, piyasadaki ortalama fiyatları da göz önünde bulundurarak fiyat belirlemeniz doğru olacaktır.

Varis çorabı, diyabet çorabı, el emeği yün çorap, orlon çorap… Hepsinin de ortalama piyasa fiyatı bellidir. Piyasanın üstünde satış yapmaya kalkarsanız başarısız olabilirsiniz. Maliyetinizi kurtaramayacak kadar ucuz fiyata çorap satmak isterseniz batabilirsiniz. Bu nedenle dengeli bir fiyat politikası belirlemek en doğrusudur.

Sporcu çorapları...

Çorap Satış İşine Başlamanın Maliyeti Nedir?

Çorap satmak üstüne bir iş kurmayı düşünüyorsanız, yapmak istediğiniz yatırımın türüne göre seçenekleri araştırmanız gerekir. Uzun vadeli yatırım yapmadan önce pazarı test etmenin harika bir yolu, stoksuz satış veya toptan satış gibi uygun maliyetli seçenekleri keşfetmektir. Bu, işinizi çevrimiçi ortamda büyütmeniz için gereken pazar deneyimini sağlayacaktır. Alıp satmakla, üretip satmak maliyetleri değiştirecektir. Bu durum, tamamen sizin nasıl bir yol izleyeceğinize bağlıdır. Ama önerim, küçük bir bütçeyle satış potansiyeliniz keşfetmeniz olacaktır.

Öte yandan, bir dükkan tutarak çorap satmak isterseniz, elbette o zaman maliyetler biraz daha artacaktır. Stopaj, vergiler, dükkan kirası, faturalar, muhasebeci bedeli de maliyetlere eklenecektir. Bu noktada, dükkan açarak çorap satışı yapmak isterseniz, bu sizi dükkanınızın hitap ettiği kitleyle sınırlandıracaktır. Dükkan açsanız bile, online satış mağazalarından ürünlerinizi satmanızı şiddetle öneririm. Çünkü çok daha geniş bir kitleye, çok daha ucuz maliyetlerle satış yapabilirsiniz.

Kendi Çoraplarınızı Tasarlayabilir Misiniz?

Çorap tasarlamak...

supercorap.com ve corapsepeti.com gibi sitelerde, isteğe bağlı baskı hizmetlerinin yardımıyla kendi çoraplarınızı tasarlamak oldukça kolaydır. Lakin bu tür isteğe bağlı hizmetlerde fiyat epeyce artacaktır. Kendi tasarımınızı üretmek, zamandan ve paradan tasarruf etmek için mantıklıdır. Çorap üretimi yapan bir fabrikayla anlaşıp, Eneas, Photon, Lonati, Photoshop gibi programlar yardımıyla tasarladığınız çorapları üretebilirsiniz.

Ayrıca bu işi tam bir profesyonel olarak yapmak istiyorsanız, çorap desinatörlüğü kursuna katılıp, tamamen özgün çoraplar tasarlayarak kendi hayal dünyanızı çoraplara yansıtabilirsiniz.

Çorap Satmak Karlı Bir İş Midir?

Varis çorabı... Sağlık çorapları...

Çorap endüstrisi son on yılda büyümeye devam etti ve piyasaya girmek isteyen girişimciler için devam eden bir fırsat olduğunu kanıtladı. Çorap satmak söz konusu olduğunda, özellikle kaliteli ürünler satarken markanızı ve ürünlerinizi pazarlamanın günümüz dünyasında neredeyse sonsuz yolu vardır. Çevrimiçi ürün sattığınızda, işletmenizi pazarlamak ve dünya çapında yeni kitlelere ulaşmak için daha fazla seçeneğiniz olur. Çorap pazarı rekabetçi olabilse de, çevrimiçi mağazanıza yüksek trafik oluşturmaya yönelik yapılandırılmış bir pazarlama planı oluşturarak bu kalabalığın/rakiplerinizin arasından sıyrılabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Çorap satmak, görüldüğü gibi büyük sermayeler gerektirmeyen ve hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir iş. Yolda yürürken, pazar yerinde veya iş yerlerini kapı kapı gezerek çorap satanları hepimiz onlarca kere gördük. Günümüz şartlarında çorap satmak, internet aracılığıyla çok daha kolayken, alternatif ve az sermaye gerektiren iş fikirleri arasında siz de çorap satmayı düşünebilirsiniz.

Çorap piyasası hiç eskimeyen piyasalardan biri. Yüzlerce yıldır insanlar çorap satarak evine ekmek götürüyor. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşulları da göz önünde bulundurarak, alternatif bir iş fikri olarak değerlendirebilirsiniz.

Özel bir tavsiye olarak değerlendirebilirsiniz; şeker hastalığı ve kiloya bağlı ayak bileği sorunlarının sıklıkla yaşandığı bu çağda, imkanlarınız dahilindeyse diyabet çorabı ve destek çorabı işine girebilirsiniz. Topuklarda oluşan çatlakları ve nasırları önleyen topuk çorabı da bir diğer alternatif tabi… Demem o ki; sağlık alanında yapılacak yatırımlar kolay kolay boşa gitmez.

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın