Doğru Müşteri Tanımı, Tarifi

Doğru Müşteri Tanımı, Tarifi
Doğru Müşteri Tanımı, Tarifi

Doğru müşterinin tarifi her işletmeye göre farklılık gösterebilir ancak gelir sağlayan müşteri anlamında da kullanılır. Hedefe yönelik hareket etme noktasında doğru müşteriyi yakalamak ve onlara hizmet sunmak her zaman daha kazançlıdır. Doğru müşteriye hizmet verirken onun için önemli olan unsurların anlaşılması ve hizmetin aynı yöne çekilmesi de önemli bir stratejidir. Doğru müşteri tanımına bakıldığında işletmelerin başarılı olmalarını sağlayan unsurlar arasında yer aldıkları görülür.

Doğru Müşteri Kimdir?

Doğru müşteri işletmeye kar getiren, problem ve zarara neden olmayan ve işletmenin hedefleri ile uyuşan müşteridir. Doğru müşteriye ulaşmak için strateji belirlenmesi ve bu strateji doğrultusunda hareket edilmesi gerekir. Doğru strateji belirlendiği zaman müşteriye ulaşmak, hedef kitleyi yakından tanımak ve kar kapasitesini arttırmak mümkün hale gelir.

Doğru Müşteri Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Müşteri Seçimi Nasıl Yapılır?
Doğru Müşteri Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru müşteri seçimi yapılması için öncelikli olarak hedef kitlenin doğru belirlenmesi gerekir. Hedef kitlesini doğru belirleyen işletmeler kendileri için en uygun müşteriye daha kolay ulaşır. Müşteri seçimini yaparken müşteri tipine karar vermek ve buna uygun hizmet kalitesi sunmak önemlidir. Sunulan hizmetin kalitesinin yanı sıra hedef kitleye doğrudan hitap eden kampanya, fırsat ve indirimler de müşteriyi seçmek için önemli kriterlerdir. Bir işletme, hedef kitlesine ulaşmak için müşteri kitlesini doğru belirlemelidir.

Sıfırın Altındaki Müşteri Kimdir?

Sıfırın altındaki müşteri iş yerine kazanç getirmeyen müşteridir. Ürün alınmamasının yanı sıra problemlere neden olan kişilere sıfırın altındaki müşteri denir. Ayrıca işletmeyi zarara uğratan kişiler için de sıfırın altındaki müşteri kategorisi uygulanır. Bu müşteri tipi, doğru müşteri tanımına uymayan ve tam tersi özelliklere sahip olan kişidir. İşletme, sıfırın altındaki müşterilerden kar elde edemez, kazanç sağlayamaz ve genellikle gelir kaybına ya da farklı bir zarara uğrarlar. İşletmeler tarafından sıfırın altındaki müşteri grupları tercih edilmeyen grupları oluşturur. Sıfırın altındaki müşteriler ne o an ne de daha sonraki gelişlerinde kar elde edilmesine izin vermez. Bu grupta yer alan kişilerden gelecekte de kazanç elde edilmesi düşünülmez.

Müşteri Sadakati Nasıl Oluşturulur?

Müşteri sadakati oluşturmak için işletmelerin izlemesi gereken adımlar bulunur. Bu adımlar arasında müşterilerin ilgisini çekecek ve onlara güven verecek bir hizmet anlayışını benimsemek gerekir. Müşteriye kendisini değerli ve güvende hissettiren işletmeler her zaman daha çok tercih edilir ve bu pozitif durumlar müşteri sadakatini oluşturur. Müşteri veri tabanına işlenen bilgiler aracılığı ile gruplandırma yapılabilir ve aynı özelliğe sahip müşterilere özel indirim ve kampanyalar sunulabilir. Müşterilere özel hazırlanan her hizmet kar getirmese de bir süre sonra sadık müşteri kitlesini oluşturacak önemli bir stratejidir.

Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir?

Müşteri ilişkileri yönetimi (MİY) kısaltması ile de bilinen pazarlama alanında sık sık karşılaşılan bir alandır. Müşteri ilişkileri yönetiminde uzmanlaşmak için öncelikle iletişim konusunda kişinin ya da kurumun kendisini geliştirmesi gerekir. Müşteri ilişkileri, iletişim bazlı bir yönetimdir ve burada belirlenecek olan stratejilerin tümü oldukça hassastır.

Pazarlama alanında sıkça kullanılan müşteri ilişkileri yönetiminin içerisinde farklı unsurlar bulunur. Customer Relationship Management (CRM) alanı yurt dışında oldukça popüler bir çalışma konusudur. Hedef kitleyi tanımak, doğru anda doğru hamleyi yapmayı sağlar ve çoğu krizin fırsata dönüşmesine neden olur. Aynı şekilde Müşteri İlişkileri Yönetimi (MİY) ile bir işletmenin kar oranı arttırılabilir ve müşteriler ile daha sağlıklı ve daha güçlü ilişkiler oluşturulabilir. Doğru müşteri tanımını bilmek ve buna uygun hareket etmek oldukça önemlidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın