Dropshipping İle E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak

Dropshipping Ne Demek? Dropshipping Sistemi ile E-ticaret Nasıl Yapılır? Dropshipping'in Avantajları ve Dezavantajları

Dropshipping Sistemi ile Para Kazanmak - İş Fikirleri

DROPSHIPPING

Depolama ve paketleme süreçleriyle ilgilenmeden para kazanılabilen e-ticaret biliyor muydunuz? Sizi Dropshipping ile tanıştıralım.

Dropshipping ile para kazanmak, en kolay e-ticaret şeklidir.

Kendi işini kurma fikri, son yıllarda e-ticaret ile oldukça cazip görünmeye başladı. Az işle çok kar elde edilebilen e-ticaret dünyasında özellikle Dropshipping oldukça fazla tercih ediliyor.

dropshipping sistemi ticari ürün deposu sermayesiz eticaret iş fikirleri Dropshipping İle E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak
Dropshipping Sistemi ile Sermayesiz E-Ticaret Yapmak- İş Fikirleri

Dropshipping Nedir? Nasıl Çalışır?

Dropshipping; satışı yapılan hiçbir ürünü görmeden, dokunmadan, ilgilenmeden satışını gerçekleştirebileceğiniz bir tekniktir. Bir E-ticaret sitesi satın alır veya hazır yazılımlarla kurarsınız, bir tedarikçiyle anlaşarak üzerine koyduğunuz karlarla satış işlemini başlatırsınız. Müşteri ürünü satın aldığında kar marjı size gelirken geri kalan tutar tedarikçiye iletilir. Tedarikçi ise, ürünü bulur, paketler ve kargolayarak müşteriye iletir. Oldukça basit görünse de son yıllarda artan Dropshipping siteleriyle birlikte rekabet etmek oldukça zor bir hale geldi.

dropshipping ne demek Dropshipping İle E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak
Dropshipping Ne Demek

Dropshipping’in Faydaları

 • Düşük yatırım ve sermaye: Eskiden yüz binlerce liralık yatırımlarla girilen e-ticaret dünyası günümüzde  dropshipping sayesinde oldukça basit sermayelerle elde edilebilir hale geldi. Bir internet sitesi ve hazır bir yazılım
  elde edebilecek parayla yüz binlerce liralık mal satışından kar elde edebilir hale geliyorsunuz.
  ● Düşük risk ile korkmaya gerek yok: İnternet dünyasında bugüne kadar onlarca farklı girişim batarak tüm parayı yuttu. Dropshipping’in en güzel yanı batma ihtimalinizin olmamasıdır. Siz zaten tedarikçinizin mallarını sattığınız
  için olası durumlarda tedarikçinizi değiştirebilir ve yolunuza farklı depoların mallarıyla kar elde ederek devam edebilirsiniz.
  ● Geniş ürün seçenekleri: Dilediğiniz tedarikçiden dilediğiniz ürünleri stoklarınıza ekleyebileceğiniz için ne stok derdiniz ne de ürün çeşitliliği derdiniz bulunuyor. Aynı üründen onlarca farklı çeşidini yüzlerce farklı stokla sisteminizde satışını gerçekleştirebileceğiniz için müşterilerin tüm aradıklarını bir elden sunabileceksiniz.
  ● Kargolama derdi yok: Kargolamalar tedarikçiler tarafından yapıldığı için kargo sürecini yaşamazsınız.
  ● Gideriniz az olur: Paketleme, kargolama, taşıma gibi giderlerden muaf olacağınız için yalnızca karınıza odaklanırsınız.
dropshipping nasıl yapılır iş fikirleri Dropshipping İle E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak
Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping İle Para Kazanmak

İki farklı yol güzergahıyla Dropshipping maceranıza devam edebilirsiniz. Ya kendi markanızı ve mağazanızı yaratacaksınız ya da Online mağazalarda kendi mağaza sayfanızı oluşturarak.

Online Mağaza Kurmak

Online E-ticaret mağazası nasıl kurulur? Sorusuna 2 farklı yolla cevap verilir. Birincisi kendiniz birkaç adımdan oluşan basit adımlarla kurabilirsiniz. İkincisi ise hazır e-ticaret sitesi kurma servislerinden birisine ödeyeceğiniz düşük meblağ ile hızlıca online mağazanızı hazır hale getirebilirsiniz.

Reklam

Dropshipping’in asıl tekniği birden fazla kanal, yol ve araçla satışın gerçekleştirilerek müşteriye daha kolay ulaşılmasıdır. Bu yüzden sizler de ürünlerin satışını gerçekleştirebilmek ve kıyasıya rekabetin olduğu Dropshipping dünyasında sıyrılmak istiyorsanız bilhassa sosyal medya olmak üzere birçok reklam yolunu denemelisiniz.
Sosyal medyalar günümüzün en iyi online mağaza sayfalarıdır. Eğer ürünlerinizin satışını hızlandırmak istiyorsanız başlıca sosyal medya üzerine güçlü çalışma gerçekleştirmelisiniz.

Tedarikçi Seçimi

Tedarikçi seçimi markanızın büyümesi ve müşterilerinizin memnun olması açısından kritik öneme sahip bir konudur. Tedarikçi seçimi gerçekleştirirken mutlaka mağaza puanı yüksek, geri bildirim oranı iyi mağazalar arasından tedarikçi seçiniz. Her zaman ucuz demek yüksek müşteri potansiyeli demek değildir. Bozuk veya basit
bir ürünün kullanıcı tarafından uğrayacağınız kötülemeler ile çok daha fazla kayıp ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mağaza Üzerinden Dropshipping

Sadece kendi mağazanızı oluşturarak, kendi markanızla satış yapmak zorunda değilsiniz. Türkiye’de, hali hazırda oturmuş güçlü alışveriş mağazalarında bir mağaza açarak da satışlar gerçekleştirebilirsiniz. N11, Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi markalar, Dropshipping yapmak isteyenler için en kolay pazar yeri görevi görmektedir.

İletişim Faktörü

Dropshipping demek, her şeyi kendi haline bırakmak demek değildir elbette. Sizin müşterileriniz karşısında üstlenmeniz gereken en önemli görev; iletişimdir.  Müşterileriniz doğrudan ve yalnızca sizinle irtibata geçerek, olası ürün gecikmelerini, sorunlarını konuşacaklar. Bu durumda, karşılarında profesyonel bir muhatap görmek, mağaza değerinizi arttıracaktır.

dropshipping ile eticaretten para kazanmak iş fikirleri Dropshipping İle E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak
Dropshipping ile Eticaretten Para Kazanmak – İş Fikirleri

Dropshipping Dezavantajları

Elbette ki, uzun yıllardır bilinen ve faydalanılan bu alanda zamanla bazı sorunlar oluştu ve oluşmaya devam ediyor. Dropshipping sisteminde, sorunların büyük çoğunluğu tedarikçi kaynaklı olsa da irdelemekte fayda var.

Kargo süreleri: Ürün satışı sonrası karınızı cebinize koydunuz ancak ürünün müşteriye iletilmesi için tedarikçi ne zaman kargolayacak? Çoğu tedarikçiler, acemi depolama süreçlerinden ötürü, pek çok Dropshipping yapan mağazayı hüsrana uğratmaktadır.
İade Süreleri: Para ve ürün iadelerinde tedarikçiler çoğu zaman vurdumduymazlık yaptıkları için arada kalan siz olabilirsiniz.
Ürün Kalitesi: Kalitesiz çıkacak ürünler için müşteriler tedarikçi firmayı değil de doğrudan markanızı kötüleyeceği için kabak sizin başınıza patlayacaktır.
Müşteri Desteği: Sürekli bir müşteri iletişimi gerçekleştirmeniz gerektiği için, zamanınızın büyük çoğunluğu müşterilerinizle irtibat halinde olmakla geçecektir. Diğer yandan, siz de olası durumları tedarikçi firmaya ileteceğiniz
için, ikili iletişimle arada kalarak zaman harcamak zorundasınız.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın