E-Ticaret Sitenize Müşterilerin Tekrar Gelmesini Sağlayacak Yöntemler

E-ticaret alanında bir müşteriyi tekrar tekrar kazanmak oldukça zordur. Bu zorluğu esnetebilmek için bilmeniz gereken önemli hususlar yer almaktadır. E-ticaret müşterinizin tekrar gelmesini sağlayacak yöntemleri detaylıca derledik.

Günümüz tüketim kültürü içerisinde ürünü satan tarafta olanlar için en önemli yaklaşım müşteriyi daimi hale getirmektir. Bu konuda etraflıca yazılmış makaleler, kitaplar ve muhtelif filmler olsa da esasında belli başlı başlıklar üzerinden çalışma yürütmemiz gerekiyor.

E-Ticaret Müşterilerin Tekrar Gelmesini Sağlayacak Yöntemler

Çok küçük yüzdeliklerde geri dönüşü arttırırsanız, kar oranının katlandığını görebilirsiniz. Müşterilerin, firmanız nezdinde geri dönüşlü bir tüketim sergilemesi oldukça önemlidir.

Daimi İletişim Seçenekleri

Ürününüzü bir kez alan müşterinin sizi hatırlaması ve tekrar uğraması için, hafızasına kazıyacak kadar güçlü iletişim yolları belirlemelisiniz.

Bunlardan bazıları; SMS ile düzenli kampanya duyuruları yapmak, E-Posta bildirimleri ile indirim kuponları vermek, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube vb. sosyal medya kanalları aracılığı ile düzenli paylaşımlar yapmaktır.

E Ticaret Müşterilerin Tekrar Gelmesini Sağlayacak Yöntemler E-Ticaret Sitenize Müşterilerin Tekrar Gelmesini Sağlayacak Yöntemler

Puan Sistemi

E-ticaret dünyasında en çok kullanılan sistemlerden birisi de puan sistemidir. Her ürün satın almada müşteriye verilen puanlar aracılığıyla müşteri yeterli puana ulaşmak için tekrar ve tekrar sizin mağazanıza uğrayacaktır. Verilen puanların kayda değer ödüller sunması da müşterilerinizin bir ürünü ararken ilk önce sizi aklına
getirmesini sağlayacaktır.

Dikkatleri Üzerinize Çekin

Günümüzün internet siteleri, yüzlerce farklı uyaranla, tek bir amaç için uğraşmaktadır: Dikkatleri üzerine çekmek.

Dikkatimizi odakladığımız  yerin, o müessese için değerli bir potansiyel olduğu gerçeği varken, elbette ki işletmeler, e-ticaret mağazaları ve firmalar; her yere reklam verecek ve herkesle sponsorluk yapacaktır.

Müşteri Deneyimini İyileştirin

Müşterilerinizle ürün satış öncesi ve sonrası girdiğiniz ilişkide yaşananları kaliteli ve profesyonel hale getirmek için uğraşın. Müşterilerin ne aradığını ve neye ihtiyaç duyduğunu iyi analiz ederek çözümler üretin. Satış sonrası iade, değişim ve teknik destek imkanlarının bol olduğunu anlatarak güvenilirlik sunun.

Müşterilerinize Özel Hissettirin

  • Müşterilerinizin doğum günlerini öğrenerek özel kampanya ve sayfalar oluşturun.
  • Tüketim alışkanlıklarını öğrenerek benzer ürünleri tavsiye edin ve müşterinizi düşündüğünüzü hissettirin.
  • Müşterilerinize özel kupon kodu dağıtın. Bunlar müşterinize özel olduğunu hissettirecektir.

Sade, Hızlı ve Basit Alışveriş Sunun

Alışveriş sürecinin basit, hızlı ve sade olması en önemli gerekliliklerden bazılarıdır. Sade arayüzler akılda kalıcılık, basit ve hızlı arayüzler zaman tasarrufu için gereklidir. Müşterileriniz bir ürünü ararken ne kadar az uğraşırsa o kadar çok hoşnut kalacaktır.

e ticarette nasıl başarılı olunur eticaret tavsiyeleri E-Ticaret Sitenize Müşterilerin Tekrar Gelmesini Sağlayacak Yöntemler

Çevreci,Barışçıl ve Yardımsever Olun

Ürünlerinizin doğa dostu olduğunu vurgulamanız çevreci görünmenizi sağlayacaktır. Diğer taraftan kar oranınızın bir kısmının sokak hayvanlarına, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine, yardım dernekleri ve vakıflarına, fakir ülke vatandaşlarına yardım olarak ayrıldığını belirtmeniz de profesyonel ve duygusal bir hava oluşturacaktır.

Güven Verin

İnternet sayfanızın HTTPS formatında olduğunu yani SSL sertifikasına sahip olduğunu kontrol edin. Bunun yanısıra müşterilerinizin istediği zaman size ulaşabileceği bir müşteri destek ekibi ve hattı olmasına özen gösterin. Güven, internetten alışverişi sağlayan e-ticaret dünyasında her şeydir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın