Ek İş Yapanların Sayısında Büyük Bir Artış Var

İhtiyaçların artması, maaşların az gelmesi, yüksek işsizlik oranıyla birlikte; küçük boyutlu dönemsel işler, ikinci işler ve ek iş yapanların sayısında büyük bir artış söz konusu.

Ayşe B. ev hanımı ve anne. Evin bütçesini denkleştiremediği için bir doğrudan satış firması olan ve kalitesine güvendiği  Avon ürünleri satmaya başlamış. Önce çevresindekilere katalogla giderek sipariş ürünler almış. Daha sonra kendi çevresinde en çok talep edilen kozmetik ürünlerine yoğunlaşmış ve stok bulundurmaya başlamış. Artık çocuklarının okul masraflarını karşılayabildiğini söylüyor ve ekliyor “Çantamda her zaman 3-4 örnek ürün bulundururum. Kiminle karşılaşacağım, tanışacağım belli olmaz, fırsatların ve kazanabileceğim paranın kaçıp gitmesini istemem”

Arzu A. Blogger ve web tasarımcısı. “Krizle birlikte çalıştığım şirket kapandı” diyor. O süreçte ek iş olarak önce Gitti Gidiyor üzerinden kullanmadığı eşyaları satmış ve internetteki geniş pazarı görmüş ama fikirlerini gerçekleştirmek için sermayesi yokmuş. Uzun süre işsiz kalmış, evini kapatmış ve ailesinin yanına dönmüş. Geçen yıl her şeye sıfırdan başlayıp önce Halk Eğitim’in düzenlediği bir web tasarım kursuna gitmiş ve ilk sitesini kurup Google Adsense reklamlarından ilk parasını kazanmış.” İlk ay gelirim 3 Dolardı. Zamanla ve düzenli çalıştıkça kazandığım para da arttı. Artık ailemden para almıyorum. Kendi harçlığımı çıkarıyorum. İlerde inşallah çok daha iyisini yapacağım” diyor.

Erkan D. bir bankada çalışıyor. Hem eğlenceli bulduğu hem de deneyim kazanmak istediği için ek iş olarak makale yazarlığına başlamış. “Hafta sonu dışarı çıkarken gittiğim kafedeki kahve parası, sinema bileti parası çıkıyor, halimden memnunum” diyor.

Zehra’nın hikayesi daha ilginç. O işlerin kötü gittiği bir dönemde hem zayıflamak hem de moralini düzeltmek amacıyla Zumba kursuna yazılıyor, daha sonra ise bu dansı çok seviyor ve bağlanıyor ve iş kendisinin Zumba eğitmenliği yapmasına kadar gidiyor. Zehra şimdi iş zamanları dışında haftada iki gün part time olarak Zumba dersleri veriyor. Hem para kazanıyor hem de eğleniyor.

Mehmet S. Öğretmen. O da ek gelir olarak, yaz tatillerinde deniz kıyısı bölgelere gidip, oraları ziyaret eden turistlerin karikatürlerini çizip satıyor. “İş için gerekli 3 malzemem var. Kağıt, kalem ve küçük bir tabure. Sermayesiz bir iş ve yaz masraflarımı çıkarıyor. Keyifle para kazanıyorum” diyor.

Sizinde farkettiğiniz gibi ek işler bazen, kişilerin beklentilerini ve isteklerini sorgulamasına neden olup hayatlarında yön değişikliğine yol açabiliyor. Yani ek işler aynı zamanda kendimizi tanımamız ve kariyerimizi yeniden şekillendirmemiz konusunda bir rehber görevi de görebiliyor.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın