Ekotaksi : Ücretsiz Bisiklet Taksiler

Bisiklet taksiler ve ücretsiz hizmetler yıllardır gözlemlenebiliyor fakat bu ikisinin bir birleşimini olan Dublin merkezli “Ecocabs (Ekotaksi)” insanlara şehrin sokaklarında ücretsiz taksi hizmeti sunuyor. 

Ecocabs; en fazla üç kişi taşıyabilen, zararlı gazlar üretmeyen, şehrin yoğun bölgelerinde rahat bir ulaşım imkânı sunan ve – gerektiğinde aküsünden de güç alan – pedalla hareket ettirilen üç tekerlekli bisikletler olarak karşımıza çıkıyor.

2008 yılında hizmet vermeye başlayan bu “eko-taksiler”; Dublin şehir merkezinde haftanın yedi günü olmak üzere saat 10 ile akşam 7 arası çalışıyorlar. Bu araçların verdiği taksi hizmetinden yararlanmak ücretsiz ve bunu mümkün kılan da sponsorlar oluyor. Araçlar reklamını aldıkları ürünün renklerinde ve o ürünün resimlerini taşıyacak şekilde kaplanıyor. Sürücülerin broşür dağıtmaları, reklamlı giysiler giymeleri veya şehrin belli bir bölgesine yönelik çalışma yapmaları da gerekebiliyor.

Ekotaksiler; kişiye özel olarak tahsis edilebildiği gibi talep üzerine de hizmet verebiliyor ve ürün tanıtımları, fotoğraf çekimleri, ticari fuarlar, spor olayları vb. gibi durumlarda da kullanılabiliyorlar. Bu araçların şu andaki sponsorları arasında 7Up, Yoplait ve KPMG bulunuyor.

Eko-taksilerin Toronto sokaklarında hizmet verdiği de görülüyor. Bu araçların ücretli versiyonlarının birkaç şehirde mevcut olduğu da ayrıca biliniyor. Ecocab şu anda İrlanda’nın Cork ve Belfast şehirlerinde marka kiralama anlaşmaları peşinde. Belki siz de bu ücretsiz hizmeti kendi bölgenizde hayata geçirmeyi düşünürsünüz. Y a da böyle bir iş fikrini farklı alternatiflerle bölgenize özel karlı bir fikre dönüştürebilirsiniz.

Site: www.ecocabs.ie
İletişim: comments@ecocabs.ie


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın