Evden Çalışmak İsteyenlere 12 Öneri

Evden çalışmak

Evden çalışmak zor mudur? Evden para kazanmak için yapılacak şeyler nelerdir? Evden çalışırken nasıl motive olabilirim?

Evden çalışmak, hemen herkese başlangıçta harika bir fikir gibi geliyor. İşe gidip gelmek yok, takım elbise ve kravat yok, trafik yok, iş arkadaşlarının gürültüsü yok ve ofiste dikkatinizi dağıtacak diğer etkenler yok. Sorun şu ki, evden çalışmak ciddi bir motivasyon ve disiplin gerektiriyor. Özellikle uzun süre evden çalışanlar, zaman içinde ilk heyecanını ve motivasyonunu kaybedebiliyor. Bu nedenle üretken olmaya devam edebilmek için, evinizde, yani yeni ofisinizde işinize motive olmayı öğrenmelisiniz.

Hayatımın bazı dönemlerinde evden çalışan biri olarak, yaşanabilecek bütün bu durumları alanım gereği az çok bildiğim halde, zaman zaman motivasyon sorunu yaşamadım değil. Çünkü evde dikkatinizi dağıtabilecek ve sizi rahatlığa sevk edecek çok fazla etken bulunmakta.

Çalışma azminizi tetikleyecek motivasyonu kendinizde bulamayınca üretkenliğiniz azalır. İşlerinizi ertelemeye ve zihinsel olarak sıkıntıya girmeye başlayabilirsiniz. İşte evden çalışırken, mutlu, sağlıklı ve üretken olabilmeniz için nasıl motive kalacağınıza dair bazı ipuçlarını, kendi tecrübelerim çerçevesinde sizlerle paylaşacağım.

1. Evinizde Bir Ofis Kurun

Mümkünse, çalışma alanınızı, daha fazla mahremiyetiniz olması için kapatabileceğiniz bir kapısı olan bir odada oluşturun. Çalışırken sizi rahatsız etmeyecek konforlu bir sandalyeye/koltuğa,  sahip olduğunuzdan emin olun. İyi bir dizüstü/masaüstü bilgisayar ve iyi bir çalışma masasına sahip olmalısınız. Ergonomik bir klavye ve kaliteli bir fare de işinizi kolaylaştıracaktır. Dizüstü bilgisayarınızın klavye ve faresi çoğu zaman sizin arkanıza yaslanarak çalışmanıza izin vermeyecektir. Bu nedenle iyi bir klavye ve fare, sırt ve boyun ağrılarınızı en aza indirebilir.

Evden Çalışmak

Çalışacağınız alanı doğru bir biçimde oluşturun. Muhtemelen saatlerce bilgisayar başında çalışacağınız için, boynunuzdaki, omuzlarınızdaki, sırtınızdaki ve diğer vücut kısımlarınızdaki gerilimi azaltmak adına ergonomik açıdan rahat olmalısınız.  Evden çalışmak deyince aklınıza, sırt üstü kanepeye veya yüzüstü halıya uzanıp da çalışmak gelmesin.

2. Çalışma Alanınız Derli Toplu Olsun

ABD’de ruhbilimi alanında yayımlanan, The Journal Of Neuroscience Dergisi’ndeki bir makalede, Princeton Üniversitesi Nörobilim Enstitüsü‘nün 2011 yılında yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına yer verilmişti.  Araştırma sonucunda, insanların aşırı dağınıklığa maruz kaldıklarında daha az üretken oldukları, odaklanma sorunu yaşadıkları ve bilgiyi işlemekte zorlandıkları görülmüştü. Bu nedenle;

* Kağıt, çöp, kırtasiye malzemeleri, bardaklar ve diğer gereksiz şeylerden kurtularak çalışma odanızı ve masanızı düzenleyin. Bu aynı zamanda çalışırken ihtiyacınız olan gereçleri bulmanızı kolaylaştıracaktır.

* Minimalist bir çalışma planı uygulayın. Çalıştığınız oda için mümkün olmasa dahi, çalışma masanızda sadece ihtiyaç duyacağınız eşyalarınız olsun.

* Dijital dağınıklıktan da kurtulun. Dağınıklık sadece fiziksel şeyleri ifade etmez. Bilgisayarınızdaki düzensizlik, dijital dağınıklık olarak tabir edilebilir. İş bilgisayarınızdaki dijital dağınıklıktan kurtulmak, daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Evden çalışmak zor mudur?
Buyurun size evden çalışmak için kullandığım kendi dizüstü bilgisayarımın masaüstü görüntüsü…

Dijital dağınıklığı azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır;

– Masaüstünüzde onlarca belge ve dosya mı var? Bunları klasörler halinde düzenleyin.

– Yanlış sınıflandırılmış belgeleri uygun klasörlere koyun.

– Yer kaplayan, artık gerek duymadığınız dosya ve klasörleri silin.

– İşiniz için kullandığınız e-mail adresinizde temizlik yapın. E-posta gelen kutunuzu gözden geçirin ve önemli e-postaları arşivleyin. Gereksiz e-postaları silin.

Şahsen bilgisayarımın masaüstü inanılmaz düzenlidir. Anadolu’daki yaygın tabirle, “Şeytan yavrusunu kaybetse bulamaz” denecek düzeyde dağınık çalışanları oldum olası anlayamam. Obsesif-kompülsif bozukluğum olduğu için, bir gün çalıştığım iş yerinde dayanamayıp arkadaşımın bilgisayarını düzenlemiştim.

Çalışma masamda leke olsun, zımba hafif yamuk dursun hemen düzeltir(d)im. Gerçi 13 sene evvel baba olunca, bir de erkek evlat babası olunca o eski halimden eser yok şimdi. Yetişmek ne mümkün adamın arkasını toplamaya. Evin içinde müdahale etmemeyi öğrensem de, çalışma masama karışmasına müsaade etmem. O da sınırlarını bilir zaten.

3. Evden Çalışmak İstiyorsanız; Bir Sabah Rutini Oluşturun

Bir sabah rutinine sahip olmak, sadece evden çalışmak isteyenler için değil, herkes için motive olmanın harika bir yoludur. Bunun için;

Erken Kalkın
Yeterince erken kalktığınızdan emin olun. Uzun yıllardır küçük bir ilçede yaşıyorum. Bu nedenle işe gitmek en fazla yarım saatimi alıyor. Ama evden çalıştığım dönemde, nasılsa önümde daha çok zamanım var düşüncesiyle geç kalkmaya başladım.  Her geçen gün gittikçe daha geç kalkma alışkanlığım peyda oldu. Bu alışkanlığımı çabucak bırakmak zorunda kaldım çünkü erken kalktığım zamanki kadar üretken olmadığımı fark ettim.

Araştırmalar, erken kalkanların, geç kalkanlara göre daha proaktif olduğunu gösteriyor. Yani güne pozitif başlamak istiyorsanız erken kalkmak bunun ilk adımıdır.

Vücudunuzu Uyandırın

Erken kalkmakla vücudunuzu uyandırmak birbirinden farklıdır. Zihinsel olarak erken uyanabilirsiniz ancak vücudunuz hala uyuyormuş gibi mayışık hissedebilir. Kalkar kalkmaz zihninizle birlikte vücudunuzu da uyandırın. Elinizi yüzünüzü yıkayın veya duş alın. Perdeleri açın. Hava güzelse pencereleri de açabilirsiniz.

Mümkünse her sabah, değilse haftanın en azından birkaç günü yürüyüş yapın. Bunu da yapamıyorsanız, 5-10 dakikalık bir egzersiz sizi kendinize getirecektir.

Kahvaltı Yapmadan İşe Koyulmayın

Evden para kazanmak için yapılacak şeyler

Kahvaltı güne pozitif başlamak için diğer önemli faktörlerden biridir. Sadece evden çalışmak isteyenler için değil, herkes için bu böyledir. Yüksek lifli tahıllar, meyve suyu ve haşlanmış yumurta, güne başlamak için ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak besleyici seçeneklerdir. Kahvaltıda, kahve, çay veya su içmeyi, konunun uzmanları önermiyor.

Diğer Rutinleri Keşfedin

Herkesin sabah rutini farklıdır. Harika bir sabah geçirmek için kendi rutininizi geliştirmeye başlayabilir ve yaşam tarzınıza en uygun olan rutinleri yapabilirsiniz. Burada en önemli şey, rutininizin size enerji vermesi ve sizi işe motive edebilmesidir.

4. Doğru Giysileri Giyin

Farklı durumlar ve etkinlikler için farklı kıyafetler giymemizin aslında bir nedeni vardır. Şimdi şunu söyleyebilirsiniz; “Ne yani! Evden çalışırken de takım elbise giyecek değilim ya!”

Giysiler, motivasyonumuz ve çalışma yeteneğimiz üzerinde güçlü bir psikolojik etkiye sahiptir. Moda psikoloğu ve Hertfordshire Üniversitesi‘nde psikoloji profesörü olan Dr. Karen Pine‘a göre, gelişigüzel giyinmek motivasyon ve odaklanma sorunu yaşamanıza neden olabilir.

Prof. Pine;

“Bir giysiyi giydiğimizde, giyen kişinin o giysiyle ilişkili özellikleri benimsemesi yaygındır. İster ‘profesyonel iş kıyafetleri’, ister ‘rahat ev içi kıyafetler’ olsun, birçok giysinin bizim için sembolik bir anlamı vardır. Bu yüzden onu giydiğimizde beynimizi bu anlamla uyumlu şekilde davranmaya hazırlarız” diyor.

Evden çalışırken motivasyonumu kaybettiğim bir dönemde, kendimi toparlayabilmek için araştırmalar yapmıştım. Prof. Karen Pine’nın bu tavsiyelerini bilgisayarıma aldığım notlar arasında buldum. Dr. Pine, en azından benim için doğru şeyleri söylüyordu. Eve girer girmez çoraplarını çıkartan, birkaç saniye içinde üstünü değiştirip, aslında atma vakti gelmiş ama içinde çok rahat hissettiğim kıyafetlerimi giyerim. Hatta bu kıyafetlerin bazıları o kadar eskidir ki, zil çaldığında kapıyı üzerimdeki kıyafetlerle açmaya utanır, hızlıca üstümü değişirim. Ama bunlar aramızda sır! Anlaştık mı?

Bu türden rahat kıyafetlerle çalışma masasına oturduğumda, bir süre sonra kendimi televizyon izlerken, kanepeye uzanmış telefonla oyalanırken, mutfakta abur cubur atıştırırken buluyordum. Bu araştırmayı okuduktan sonra, biraz daha dikkat etmeye ve en azından pantolon giymeye başladım. Gerçekten de çalışma motivasyonum fark ediyordu.

Tabi ki takım elbise giymek ve kravat takmak zorunda değilsiniz. Ancak siz de evden çalışmak niyetindeyseniz, mümkün olduğunca normal şekilde giyinmeye çalışın.

5. Evden Çalışmak İçin Bir Program Yapın

Evden çalışırken nasıl motive olabilirim

Zaman hepimiz için çok önemli ve geri dönüşümü olmayan bir kaynak öyle değil mi?
Öncelikli yapılması gereken işlerin listesini içeren bir program oluşturmak, zamanınızı optimize etmenin harika bir yoludur.

Her iş günü yapmanız gerekenlere ilişkin bir öncelik listesi hazırlamamak, ertelemeye, düzensizliğe, önceliğinizi yanlış işlere vermeye ve üretkenlikte genel bir düşüşe neden olabilir.

İşte günlük bir programı nasıl oluşturabileceğinize dair adım adım bir rehber;

– Her sabah kahvaltıdan sonra, o gün yapmanız gerekenleri listeleyin. Bu planlamayı bir önceki akşam da oluşturabilirsiniz.

– Yapılacak işlerin listesini, kronolojik olarak oluşturun. (Sabah kalkınca yapacağınız ilk işten, günün sonunda yapacağınız son işe kadar)

– Daha büyük işleri daha küçük bölümlere ayırın.

– En yüksek önceliğe sahip görevlerin yanına bir yıldız veya başka bir tanımlayıcı işaret koyun.

– Bu planlama için kağıt kalem kullanabileceğiniz gibi, Microsoft Excel veya Word’ü de kullanabilirsiniz.

– Son olarak; tamamladığınız bütün işlerin üstünü gün sonunda çizin. Ertesi güne kalan işleriniz varsa, mümkün olduğunca sonraki iş günü ilk işiniz bunları bitirmek olsun.

6. Gün İçinde En Yüksek ve En Düşük Enerjiye Sahip Olduğunuz Zamanları Belirleyin

Her birimiz, günün farklı saatlerinde farklı enerji seviyelerine sahibizdir. Hiç kimse çalıştığı işte tüm gün enerjik ve tam motive değildir. Gün içinde enerjinizin en yüksek ve en düşük olduğu zaman dilimlerini belirlemeniz, günlük programınızı optimize etmenize ve üretkenliğinizi en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

En zor işleri, enerji seviyenizin en yüksekte olduğu zaman dilimlerinde yapın. Enerji seviyeleriniz daha düşük olduğunda daha basit, daha az motive olmayı gerektiren işlerinizi yapın.

Önemli Not: Gün içinde yarım saatlik şekerleme, günün geri kalanında ihtiyacınız olan enerjiyi toplamanıza yardımcı olacaktır.

7. Kendinizi Ödüllendirin

İnsanları motive eden en önemli şeylerden biri ödüllerdir. Bir şeyi dört gözle beklediğinizde, hem zihinsel hem fiziksel enerjimizin seviyesi yükselir.

Belirli sayıda görevi tamamladıktan veya bütün bir günü sıkı bir çalışmayla bitirdikten sonra kendinizi ödüllendirin. Kahve molası vermek, TV programı veya iyi bir film izlemek, müzik dinlemek,  kendinize sevdiğiniz bir yemeği ısmarlamak veya sosyal medya hesaplarınızda gezinmek gibi, kendi kendinizi ödüllendirmenin birçok farklı yolu vardır.

Ödüllerin sizi motive edecek kadar büyük olduğundan ancak dikkatinizi dağıtacak kadar büyük olmadığından emin olun.

Ödül olarak iki Youtube videosu izlediniz. Ardından iki tane daha ve ardından iki tane daha… Daha sonra, internette bir saat geçirdiğinizi ve henüz işinizin orada sizi beklediğini göreceksiniz.

Özellikle dikkatiniz dağılmaya yatkınsa veya zaman yönetimiyle ilgili sorunlarınız varsa, bu sorunları yaşayabilirsiniz. Bu nedenle güne bir plan listesiyle başlamak önemlidir.

8. Yeterince Uyuyun

Her gece 7 ila 9 saat arasında uyuduğunuzdan emin olun. Uykusuz kaldığımızda, zihinsel ve fiziksel enerjimiz hızla tükenir. Motivasyonumuzu, canlılığımızı ve üretkenliğimizi kaybederiz.

Uykusuz kaldığımızda basit şeyler bile zorlaşır. Bu nedenle yeterli uykuyu almak, evden çalışmak isteyenler için de çok önemlidir.

9. Düzenli Molalar Verin

Evden çalışmak çoğu zaman bizi ofiste dikkatimizi dağıtan birçok şeyden kurtarır. Ancak bu aşırı odaklanma hali, kimi zaman fark etmeden, uzun süre ara vermeden çalışmamıza da neden olabilir.

Hiç ara vermeden çalıştınız ve kendinizi bitkin hissettiniz mi? Ara vermeden çok uzun süre çalıştıktan sonra kas ve eklem ağrısı yaşadınız mı? Düzenli mola vermemek kas ve eklem sorunlarına ve hatta tekrarlayan, zorlanmadan kaynaklı sakatlanmalara neden olabilir.

Daha önce çok defa, uzun süre odaklanmış halde aynı pozisyonda çalıştığım için, sırt ve boyun sorunları yaşadım. Hatta birkaç defa ayak bileğim şişti ve epeyce müddet düzelmedi.

Evden çalışmak

Düzenli molalar vermek enerjimizi ve zindeliğimizi ve motivasyonumuzu artırır. Odaklanma gücümüzü geliştirir ve daha üretken olmamızı sağlar. Her saat başı 5-7 dakika ara vermeyi alışkanlık haline getirin.

Ayağa kalkın. İşinizden, zihinsel ve fiziksel olarak ayrılmanızı sağlayacak bir şeylerle uğraşın. Hızlı bir yürüyüş yapın, gerinin, mutfağa gidin ve sağlıklı atıştırmalıklardan tüketin. Çayınızı/kahvenizi alıp balkona çıkın. Evcil hayvanınızla biraz zaman geçirin. Kısa bir video izleyin, bir müzik dinleyin, bir arkadaşınızı arayın. Bu molaları her iş günü düzenli bir şekilde vermeye gayret edin.

10. Düzenli Egzersiz Yapın

Evden çalışmak isteyenler için

Düzenli egzersiz, A’dan Z’ye herkesin yapması gereken bir şeydir. Peki! Evden çalışmak isteyenler için bu neden önemli?

Fiziksel olarak yorgun, zihinsel olarak bitkin bir haldeyken çalıştığınız zamanları düşünün. Her bir saat iki saat gibi gelir. Normalde kolay olan şeyler çok fazla çaba gerektirmeye başlar ve odaklanmak daha da zorlaşır.

Düzenli egzersizin enerjimizi arttırdığı, kan basıncımızı düşürdüğü, kilomuzu kontrol etmeye yardımcı olduğu ve bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca stresi azaltır, özgüvenimizi artırır, daha iyi uyumamıza yardımcı olur. Depresyona yakalanma riskini ve kaygıyı azaltır. Beynimize giden kan akışını hızlandırır.

Birçok insan egzersiz yapmak için zamanlarının olmadığını söyler. Ama artık bir işe gitmediğine göre, başka şeyler yapmak için daha çok zamanın var. Bu ekstra zamanı, rahatlıkla düzenli egzersiz yapmak için kullanabilirsin. Düzenli egzersiz yapmak, vücudunuzu ve zihninizi büyük ölçüde geliştirecektir. Ayrıca egzersiz yapmak oldukça eğlencelidir. Evde yapabileceğiniz egzersizlerle ilgili Youtube’tan yardım alabilirsiniz.

11. Evden Çalışmak Tamam Da; İşinizi Sevdiğinizden Emin Misiniz?

Bir işte motive olmanın en önemli yolu işinizi severek yapmanızdır. Yaptığınız şeyden zevk almadığınızda motive olmak son derece zordur.

Hem ülkemizin, hem birçok dünya ülkesinin en büyük gerçeklerinden biridir bu! İnsanların çok büyük bir bölümü sevdiği işte çalışmıyor. Bu durum nihayetinde mutsuzluğa ve verimsizliğe neden oluyor.

Yaptığınız işi sevdiğinizde, kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Daha üretken olursunuz ve yapabileceğiniz her şeyi ortaya koymak için elinizden gelenin fazlasını yaparsınız.

Steve Jobs işini severek yapmak konusunda şöyle söylüyor;

“İşiniz hayatınızın büyük bir bölümünü dolduracaktır. Gerçekten tatmin olmanın tek yolu, harika olduğuna inandığınız şeyi yapmaktır. Ve harika işler yapmanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Şu anda yaptığınız işe yerleşmeyin.”

Sevdiğiniz işi yaparsanız;

– Doğal yeteneklerinizi ve güçlü yanlarınızı kullanırsınız.

– Bu iş, temel değer yargılarınızla uyumludur.

– Bu işi uzun süre yapabilirsiniz ve buna rağmen enerjik hissedersiniz. Çok çalıştığınız zamanlarda bile bitkin değilsinizdir.

– İşinizden o kadar çok zevk alırsınız ki, sabah yataktan kalkıp çalışmak için heyecanlanırsınız.

Çalışırken bu duyguları hissetmiyorsanız, sevdiğiniz işi yapmıyorsunuz demektir.
Bu durumda Steve Jobs’un tavsiyesine dinleyin ve kendinize uygun işi aramaya devam edin. Oraya yerleşmeyin.

12. Olumlu Bir Zihniyet Geliştirin

Bir müddet sonra evden çalışmak sizi zorlamaya başlarsa ve istediğiniz halde bu durumu değiştiremiyorsanız, o zaman bakış açınızı değiştirin. Evet! Evden çalışırken sosyalleşemiyorsunuz ve toplumdan izole olmuş bir durumdasınız. Çalışma şartlarınız belki tam anlamıyla verimli değil ve ofis ortamınız yok. İlk başladığınızda veya bir süre evden çalıştıktan sonra, bir uyum sürecinden geçmeniz gerekebilir. Ancak bütün bu olumsuz durumlara karşı bakış açınızı olumlu bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Evden çalışmanın yararlarını düşünün. Her gün işe gidip gelmek zorunda değilsiniz. Akaryakıt fiyatları başını almış gitmişken, daha fazla tasarruf etme şansınız var. Hem arabanız da yıpranmayacak. Trafik stresine maruz kalmayacaksınız. Park, körü ve otoban ücretlerinden de kurtuldunuz.

İşinizin kesintiye uğraması konusunda endişelenmenize gerek kalmadan, yaptığınız işe odaklanabilmek için daha fazla zamanınız var.

Ortamınızın kontrolü tamamıyla sizde. Sıcaklık, aydınlatma, yemek ve diğer programlarınızı dilediğiniz gibi planlayabilirsiniz.

Rahmetli anneannemin bu tür durumlar için söylediği meşhur bir sözü vardır;
“Daha ne istiyon oğlum? Belanı mı arıyon?”

Özetle;

Şaka bir yana, evden çalışmak birçok avantaj sağlasa da, kimi zaman motivasyon eksikliğine ve verimsizliğe neden olabiliyor. Bu tür durumlar için, uzun süre evden çalışan biri olarak yukarıda sıraladığım önerilerin size de faydasının dokunacağını umuyorum. Pandemiyle birlikte hayatımıza daha yoğun olarak giren evden çalışmak fikri herkese elbette cazip gelmeyebilir. Fakat kendi evinizin rahatlığında, işinizi en iyi şekilde yapmanız için bu bir fırsat olabilir. Evden çalışmanın rahatlığına ve keyfine alıştığınızda, artık eskisi gibi ofiste çalışmak istemeyebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın