Fenomen Olmak ve Para Kazanmak

YouTuber Fenomen Enes Batur

80’li ve 90’lı yıllarda ünlü yahut fenomen olan kişiler diye sorulduğunda hemen hemen hepsini sayabiliyorduk. Günümüz toplumsal dijitalleşme süreci ile artık binlerce farklı fenomenle karşılaşıyoruz. Her biri kendine ait bir kitle ile fenomen olabilmeyi başaran kişiler bu gerçekliği bir mesleğe dönüştürmüş durumdalar. Fenomenlikten para kazanmak, kitleyi yönlendirebilen herkes için en kazançlı günümüz mesleğidir. Hemen hemen her sosyal medya kendine ait farklı farklı kategorilerde yüzlerce fenomene sahip. Kimisi Youtube’de kimisi Twitter kimisi Instagram’da başarılıyken, kimisi ise her birinde başarılı olmayı başarmıştır.

Facebook’da Fenomenlikten Para Kazanmak

Yayın İçi Reklamlarla Para Kazanmak

Facebook’un son yıllarda geliştirdiği Adsense alternatifi olan Creative Studio sayfasında yer alan Earnings sayfası, yüksek takipçiye sahip olan sayfaların videolar ile para kazanabilmesini sağlıyor. En az 10 bin takipçiniz bulunuyorsa başvurabileceğiniz bu servis, videoların arasında çıkan reklamlardan sizlere komisyon ödemeye dayanıyor.

İçerik – Ürün Tanıtımı

Belirli bir ücret karşılığında ajansların istediği içerikleri, servisleri ve ürünleri sayfanızda paylaşmaya dayalı para kazanma yöntemidir.

Hayran Aboneliği

Gittikçe yaygınlaşarak her sosyal medyada bir varyasyonunu gördüğümüz Hayran Aboneliği sistemi, sevdiğiniz fenomenlere düzenli olarak bağış yapılmasına yarayan takipçi çeşididir. Yapılan bağışlar karşılığında belirli  süreliğine rozetler kazanır ve yorumlarda daha çok belirginleşirsiniz.

Twitter’da Fenomenlikten Para Kazanmak

Sponsorlu Tweetler

Ad.ly, Magpie, TwitPub ya da Twittad gibi markalar, belirli ücret karşılığında Tweetler atmak isteyen reklamverenleri Twitter fenomenleriyle buluşturur. Sistem üzerinden dilediğiniz markanın teklifini kabul ederek Tweet’i paylaşır ve ücreti otomatik olarak PayPal ile hesabınıza aktarırsınız.

Ürünlerinizi Satın

Ürün satışları için Facebook ve Instagram’dan sonra en çok kullanılan 3. sosyal medya Twitter’dır. Online mağazanız olabilir, Udemy üzerinden hazırladığınız eğitim seti olabilir: Hiç fark etmeksizin takipçi kitlenize bu ürünü satın almaya teşvik eden bir Tweet göndermeniz yeterli olacaktır.

Youtube’de Fenomenlikten Para Kazanmak

Adsense

Youtube dünyasında en iyi para kazanılan işin Adsense olduğunu bilinen bir gerçektir. Eğer etkili bir Adsense stratejisi izlerseniz kazancınızı katlayabilmeniz oldukça kolaydır.

Clickbait

Youtube’de kazancı katlamanın en kolay yolu yanıltıcı başlık ve görsel seçimidir. Özellikle çocukların hoşlandığı eğlenceli içerikler için komik thumbnail seçimi kazancınızı yükseltecektir çünkü Youtube’ın en çok kazandıran kitlesi gerçekten de çocuk yaş grubundakiler. Çünkü her reklamı izliyorlar.

Kendi Markanızı Yaratın

Youtube’de pek çok yüksek kitleye sahip kanal tişört, kupa, poster gibi basit ürünleri yüksek meblağlar ile fenomenlerine satmakta ve çok yüksek kazançlar elde etmektedir. Youtube’de hemen hemen her kanal sahibi kendi markasını yaratarak kitlesini elinde tutmaya çalışmaktadır.

Instagram’da Fenomenlikten Para Kazanmak

Instagram, yazılım ve tasarım olarak yalnızca görsel içerikler yaratabilmemizi sağlayan bir sosyal medya platformu. Böyle bir dünyada görselliğe hitap eden içerikleri yaratmamız gerekiyor. Instagram’da fenomen olan kişilerin büyük çoğunluğu moda, makyaj, gezi, yemek tarifi, haber ve mağaza kategorilerinden oluşmaktadır.

Hashtag Akımı İle Para Kazanmak

Pek çok firma ve şahıs dönem dönem ürününü veya fikrini öne çıkarmak için yüksek takipçili Instagram sayfasına hashtag çalışması yaptırır. Bu hasthtag yani etiket çoğunlukla internet gündemini belirler ve hedeflenen firmayı, markayı hafızalara kazır.

Online Mağaza İle Para Kazanmak

Instagram, online mağazalar için en çok tercih edilen sosyal medyadır. Online mağaza ile para kazanmak, Instagram ile kolay bir e-ticaret yolu olmuştur. Eğer yüksek bir takipçi kitlesine sahip fenomenseniz e-ticaret sayfanızı oluşturarak ürünlerinizi yüksek kar ile satabilirsiniz.

fenomenler Fenomen Olmak ve Para Kazanmak
Fenomenler

Fenomen Olmak

● Fenomen olmak yani yüksek takipçi kitlesine sahip olmak başlı başına gelir elde etmenin en kolay yoludur.

● Fenomen olmak istiyorsanız ilk etapta zamanınızın büyük bir kısmını internetle geçirmek zorundasınız.

● Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, TikTok gibi tüm sosyal medya hesaplarında aynı kullanıcı adını alarak içerik paylaşımına başlamalısınız.

● Sosyal medya hesaplarınızı güncel tutmalı ve sürekli gündemsel içeriklere başvurmalısınız.

● Hashtag üzerinden içerik paylaşımıyla kısa sürede etkileşim alabilirsiniz.

● Kişisel hesabınız olması gerekmez bir kitap ismiyle bile fenomen olmak için gereken adımı atarsınız.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın