Günlük Kiralık Evlerde Farklı Bir Pazarlama Yöntemi: Monday to Friday

MondaytoFriday Sloganı:  Paylaşıma açık, kullanmadığınız boş odanız mı var ? Neden bunu fırsata çevirmeyesiniz ki?

İngiliz MondaytoFriday  şirketi, ev sahiplerini hedef alıyor. Evlerinde odaları boş olan ve bunları nakite çevirmek isteyen kişiler ile bu odaları kiralamak isteyen kiracılar internet üzerinde buluşuyor.Siteye giriş yapılırken, ayda bir kere olmak üzere sitede işlem yapabilmeniz  için para  vermeniz gerekiyor. Kurulan web sitesiyle şirket sadece  aracılık  etmiş oluyor. İşlerin uzaktan halledilmesini sağlıyor.  MondaytoFriday üyelerine ayrıca, kiralık çalışma alanları ve toplantı salonları da sunuyor.

Bu tarz kiralık boş odalar, herkese hitap etmekle birlikte genelde iş adamlarını veya büyük şehirlere hastane,kurs ve benzeri  amaçlarla gidip kısa süreli kalmayı hedefleyenleri ağırlıyor. Uzak yerlerde işleri çıkabilen iş adamları, oda kiralama işine sıcak yaklaşıyorlar. Oda sahibi ise vergiden uzak para kazanma peşindedir.

Bu işe yatırım yapacak girişimciler, iş adamlarının ya da insanların seyahat etme şekillerini araştırarak bilgi edinebilirler. Daha sonra kiralama işlemini kaliteli bir şekilde yaparsanız ,size pozitif anlamda geri dönüşü  mutlaka olacaktır. En azından temiz ve sade bir yer olmalıdır. Bu kiralama işini büyük çapta düşünürsek eğer, öğrenci bazında ya da gezi amaçlı yurtdışına çıkacak olan kişiler için planların önceden yapılması, bir otel yerine daha ucuz bir odada kalıp kalan parayla işlerin halledilmesi, insanlara cazip gelmektedir. İnsanların güven sorunu olabilir, bu yüzden Türkiye’ de pek gelişmiş olmayan bu sektörde, kaliteyi üst seviyelerde tutmak gerekebilir. Ne olursa olsun, bir otelden ucuz olacağı kesindir. Tarifelerinize , şehrin özelliklerine ve bunun gibi konumlandırmalara göre ücretlendirme sisteminizi kurabilirsiniz.

Girişimciliğin diğer tarafında aracı konumunda olan web sitesi sahibi vardır. Emlak işlerinin web üzerinden halledilmesi olarak düşünebilirsiniz. Gerekirse müşteri ve oda sahibininin birbirini tanıması için uygun fırsatları tanıyıp; gerekli bilgilerin girildiği, görüntülü olarak iş anlaşması yapılabilen özellikte bir websitesi kullanılabilir. Araştırmalarımıza göre bu alanda Türkiye’de hizmet vermeye başlayan ve yakın zamanlarda açılmış bir iki site mevcuttur ama pazar hala büyüktür, çünkü böyle bir iş yerel organizasyonlarla ve reklamla büyür. Bizim gözlemlediğimiz siteler, ağırlıklı İstanbul civarına konumlanmış işler yapıyorlar, birçok şehir için hala kiralık ev ve odalarda veri eksikliği mevcuttur.

Kullanmadığınız bir odanız olabilir ve bunu nakite çevirmek istiyor olabilirsiniz. Oda sahibi tüm evi fotoğraflayıp sonra odanın özelliklerini yazarak internetteki emlak servis sitesinde paylaşabilir. Kişi kendi hakkında yazıların bulunduğu bir profil yaparak kendini tanıtabilir. Bu konuda dikkatli ve titiz davranmak gerekmektedir, insanların birbirine güvenmesi büyük önem taşır. 

Avantajları

Bütün gayrimenkulleri düşünürsek eğer , tatil yerleri, ofis binaları ev piyası vs..  yahoo.com ve amazon.com gibi markalar olmadan MondaytoFriday gibi şirketler bu kategoride iddialıdırlar. İnternet dünyası;  profesyonel, global ve kaliteli kişileri bu işe davet etmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın