Halı Yıkama İşi Kurmak ve Para Kazanmak

Halı Yıkama İşi Kurmak İstiyorum diyenler için halı yıkama işi nasıl kurulur, karlı mıdır, halı yıkama makineleri, halı yıkama fiyatları, ne kadar sermaye gerekir vb. bilgiler

Halı yıkama şirketi/firması açmak; 2018 yılında da popüler iş fikirleri arasında yer alıyor. Bu yüzden de “Halı Yıkama İşi Yapmak İstiyorum” diyenlerin sayısı da paralel oranda artış gösteriyor. Bir yandan da, “Halı yıkama işi açmak” için gereken malzemeler nelerdir, nasıl halı yıkama işi kurulur, maliyeti nedir, karlı bir iş midir, bu işten aylık ne kadar para kazanılır gibi sorular da, iş fikriyle birlikte geliyor. Çünkü, doğal olarak her girişimci, minimum maliyetle yüksek kazanç elde etmek istiyor. Biz de, sizler için halı yıkama işinin detaylarını araştırdık.

halı yıkama işi karlı mıdır ayda kaç para kazanılır iş fikirleri Halı Yıkama İşi Kurmak ve Para Kazanmak

HALI YIKAMA İŞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Kimler halılarını neden yıkatır? Halı Yıkama İşi Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Evde halı yıkamak“, en yorucu ev işlerinden birisidir. Tabi halıyı yıkama için uygun bir banyo, balkon, teras, yıkamaya uygun benzeri başka bir alanınız varsa… Önce halıyı süpürür, sonra siler, sonra halı şampuanı vb. yıkama malzemeleriyle saatlerce fırçalar veya ovar, su içinde kalır, yorulur, bazen üşütüp hasta bile olur, üstüne bir de evinizde yer açıp  günlerce kurumasını beklersiniz. Balkonunuz varsa şanlısınız, o da az yağış alan ve nispeten güneşli bir bölgede oturuyorsanız… Halıları evin içinde kurutmak zorundaysanız; bir de yoğun rutubete maruz kalırsınız, bu da özellikle hassas bünyeler ve astımı, alerjisi olanlar için sevimsiz bir durumdur.

Kırsal bölgelerde, insanların çoğu  hala halılarını kendi yıkamaktadır. Ama özellikle apartman dairelerinde ve kentlerde yaşayanlar için halı yıkamak zor bir hale gelmiştir. Bu işi genelde kadınlar yapar ama şehir hayatında kadının daha çok iş yaşamında yer alması, buna diğer işlerinin yoğunluğundan zaman bulamaması, zamanı olup da üstüne hali olsa bile halı yıkamak için evinde uygun ortam olmaması, daha konforlu ve daha az yorulacağı bir hayat yaşamak istemesi, dışarıda halı yıkatmak için maddi durumunun uygun olması kadınların halı yıkama işini, bu alanda uzman şirketlere/firmalara yaptırmalarına yol açmıştır.

Bunun dışında; öğrenciler, evcil hayvan besleyenler, bekar erkek ve kadınlar, iş yaşamı yoğun evli ve/veya çocuklu çiftler, yüksek gelire sahip olup ev işleriyle uğraşmak istemeyenler, iş yerlerinde halı/halıfleks kullanan firmalar ve kurumsal büyük şirketler, günlük veya aylık eşyalı ev kiralayan ev sahipleri, evleri temiz gösterip hızlı ev satmak isteyen emlakçılar, oteller halı yıkama işlerini temizlik firmalarına  yaptıran ve potansiyel müşterileriniz olabilecek hedef kitleniz olarak gösterilebilir.

elle manuel halı yıkama makinesi Halı Yıkama İşi Kurmak ve Para Kazanmak

Halı Yıkama İşi karlı bir iş midir? Halı Yıkama işinden ne kadar para kazanırım?

İşte bu, tüm işlerde olduğu gibi tamamen size bağlı. İşinizi iyi ve hızlı, seri bir şekilde yapıyorsanız, güleryüzlüyseniz, müşteri memnuniyetine önem veriyor ve müşterilerinize saygılı davranıyor, ne istediklerini önemsiyor ve taleplerini dikkatle dinliyorsanız,”halı yıkama fiyatları“nız piyasaya paralel veya daha uygunsa, kullandığınız malzemeler sağlıklıysa, işyeriniz büyükse ve halı yıkama kapasitesi yüksekse, makinelerle fabrikasyon halı yıkama sistemine geçmişseniz, elemanlarınız veya iş arkadaşlarınız ne kadar fazlaysa, halıları almak ve teslim etmek için uygun aracınız varsa, reklam bütçeniz varsa ve tanıtımınız için de emek veriyorsanız;

İşinizi en iyi şekilde yaptığınızı en iyi şekilde mevcut ve potansiyel müşterilere sunabiliyorsanız, işi yapmak için seçtiğiniz bölgede hedef kitleniz yüksek ve rekabetiniz düşükse, size kolayca ulaşabiliyorlarsa, rakiplerinizden daha iyi hizmet sunuyorsanız müşteri sayınız da ona göre artış gösterecektir.

Halı Yıkama İşi Kurmak için öncelikle;

* Halı yıkama şirketinizi döndürmek ve kendi masraflarını çıkarması, şirket kurulumu, dükkan kirası, muhasebeci, sigortalar, halı yıkama makineleri, asma-kurutma aparatları, yıkama şampuanları, elektrik-su-telefon faturaları, araç + yakıt ve diğer giderleri, reklam giderleri, varsa personel maaşlarını ödeyebilmeniz için önce aylık kaç müşteriye/kaç metrekare halıya ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Bu sizin birinci hedefinizdir.

* Sonra üzerine kendi geçim masraflarınızı ekleyin, bu da sizin ikinci hedefinizdir.

* Bundan sonra ise nasıl daha fazla müşteriye ulaşarak daha çok para kazanmanız ve biriktirebilmeniz için gerekli faktörleri tamamlamaya başlayın. Bu da sizin üçüncü hedefinizdir.

Halı yıkama işi kurup da kazancından pek şikayet edene rastlanmıyor. Bu işte en önemli kalem reklam bütçesi. Ne kadar çok reklam verirseniz, o kadar müşteri anlamına geliyor. Reklam kanallarını sadece broşür veya yerel gazete değil, radyo, bilboard, internet reklamları gibi birçok yoldan kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Çeşitli promosyonlar da müşteri devamlılığını sağlayabilir tabi ki bu sizin hizmetinizle de ilgilidir.

Halı yıkama işinde kar marjı, giderlerinize göre değişkenlik gösterir. Ama illa net kazanç öğrenmek istiyorsanız; bu işten ayda 2000 TL. de kazanabilirsiniz, 15.000 TL. de, tamamen yatırımınıza ve işinizi nasıl ve nerede işlettiğinize bağlı.

Halı yıkama işinden ne kadar kazanırım? diyorsanız; başlangıçta bahar ve yaz aylarında bu işten daha çok para kazanırsınız. Bu yüzden halı yıkama firması kurmak istiyorsanız; işe başlamak için bahar başlangıcı en uygun zamandır, hemen reklama başlar ve müşterilerinizi almaya başlarsınız, hatta reklamlarınız etkili olursa işlere yetişemeyebilirsiniz bile…

Yeni açılan firmalar kışın yaza göre işlerin düştüğünü belirtiyorlar ama firma oturdukça ve birkaç yıl geçip müşteriler sizi tanıdıkça ve hizmetinizden memnun kalırlarsa, kış aylarında gelen halı yıkama işlerinin yaz aylarında gelen işlerle yakın rakamlara ulaştığı da oluyormuş. Dönüp dolaşıp hep aynı yere geliyoruz dikkat ederseniz, bu tamamen size, hizmetinize, halıları nasıl temiz yıkadığınıza, nasıl temiz koktuklarına, zamanında müşteriden alıp zamanında teslim etmenize, fiyatlarınızın uygunluğuna bakıyor.

halı yıkama fiyatları ne kadar metrekare hesaplama Halı Yıkama İşi Kurmak ve Para Kazanmak

Halı Yıkama Fiyatları Ne Kadar? Halılarda metrekare nasıl hesaplanır ve bir halı kaç liraya yıkanır?

Aşağıda, bu işi yapmayı düşünenlere fikir vermesi açısından, iki farklı ilde hizmet veren halı yıkama şirketlerine ait halı yıkama fiyatları/ücretleri bulunuyor. Bunlardan ilki birkaç milyon nüfuslu bir büyükşehire, ikincisi ise yaklaşık 500.000 nüfuslu bir  ilimize aittir.

Bu fiyatlar daha da düşebilir; düşük nüfuslu ilçelerde veya küçük illerde metrekare başına fiyat 1-1,5 TL. daha düşük olabilmektedir.

Bir halı kaç metrekaredir? Örnek halı ebatları;

2 metre x 3 metre ebatlarında büyük bir salon halısı: 6 metrekare yapar.

90 cm. x 300 cm. boyutlarında bir yolluk: 2,7 metrekare yapar.

1,5m. x 2 m. boyutlarında ortalama bir halı: 3 metrekare yapar.

Büyükşehir Halı Yıkama Fiyatları: (2018 yılı için geçerli fiyatlardır)

Makina halı yıkama fiyatı: 4.00 TL/m2
Shaggy halı yıkama fiyatı: 6.00 TL/m2 (Şagi halı yıkama fiyatı)
El dokuma halı yıkama fiyatı: 7.50 TL/m2
Nepal halı yıkama fiyatı: 6.00 TL/m2
Yün halı yıkama fiyatı 6,00 TL/m2
ipek halı yıkama fiyatı :15.00 TL/m2
Çin halısı yıkama fiyatı: 10.00 TL/m2
Isparta halısı yıkama fiyatı: 6.00 TL/m2

500.00 Nüfuslu Ortalama Bir İlde Halı Yıkama Fiyatları: (2018)

Makine halı yıkama fiyatları : 4 TL./m2
Akrilik halı yıkama fiyatları : 6 TL./m2
Yün halı yıkama fiyatları : 7 TL./m2
Shaggy halı yıkama fiyatları: 4.50 TL./m2
Samur Halı yıkama Fiyatları : 3.50 TL./m2
Simli Halı yıkama fiyatları : 4 TL./m2
Makine Yün Halı fiyatları : 4 TL./m2
Makine Oymalı Halı fiyatları: 4 TL./m2
Hint Kilimi yıkama fiyatları : 4 TL./m2
Isparta Yün Halı yıkama fiyatları : 5 TL./m2
Peluş ve Arkası Bez Halı yıkama fiyatları: 5 TL./m2
Dokuma ve İpeksi Shaggy Halı yıkama fiyatları :5 TL./m2
Yöresel Kök Boya Kilim yıkama fiyatları : 6 TL./m2
Yöresel El Dokuma Halı yıkama fiyatları :6 TL./m2
Özel El Dokuma Halı yıkama fiyatları : 8 TL./m2
Nepal Halı yıkama fiyatları : 8 TL./m2
Çin Halısı yıkama fiyatları : 8 TL./m2
İpek Halı yıkama fiyatları :10 TL./m2

halı yıkama işi maliyeti ne kadar sermaye gerekli halı yıkama makineleri Halı Yıkama İşi Kurmak ve Para Kazanmak

Halı Yıkama İşi Açmak için ne kadar sermaye gereklidir? Bu işin maliyeti ne kadardır?

Halı yıkama işi kurmak için gerekli sermaye miktarı oldukça değişkendir. Bu işe 6-7 bin TL. gibi düşük bir sermaye ile başlayabilirsiniz. Temel masraflarınız şirket kurulumu, dükkan kirası, muhasebeci, sigorta ücreti ve halı yıkama için alacağınız küçük ve ucuz bir el makinesi, halı yıkama şampuanları  ve diğer malzemeler ile halıları kurutmak için gerekli askılıklar olacaktır. Elle/manuel kullanacaığınız halı yıkama makinelerinin markalarına ve fiyatlarına internette arama yaparak ulaşabilirsiniz. Ama halıları almak için ve teslim etmek için her durumda bir araca ihtiyacınız var. Başlangıçta ucuz yolu eski model bir aracı aylık kiralayarak başlayabilir ve işlerinizi büyüttüğünüzde kendi aracınızı alabilirsiniz. Bu işi tek başına götürmek çok zordur, bu yüzden bir ortak, birlikte çalışacağınız bir aile ferdi veya ücretli personelle başlamanız en doğrusudur.

Daha büyük çaplı düşünüyorsanız 150.000 TL.-200.000 TL. ile de başlangıç yapabilirsiniz. Bu durumda daha seri çalışan halı yıkama fabrikası açar ve  otomatik toz alma makinesi, halı yıkama makinesi, durulama, sıkma ve halı nem alma ve kurutma makinesi, hav alma makinesi alarak da işe büyük de başlayabilirsiniz. Bu makinelerle daha kısa sürede halı yıkar ve kurutursunuz, hem teslimat süreniz hızlanır, hem de personelden tasarruf etme imkanınız olur, hem de makinelerde daha tasarruflu ve net malzeme kullanılacağından maliyetiniz düşer.

Halı Yıkama Fabrikalarındaki Aşamalar ise şu şekildedir:

1- Halının tozunu alma
2- Halı yıkama
3- Halı sıkma
4- Halı kurutma
5- Son kontroller, hav alma-temizleme ve halıyı ambalajlama/paketleme.

Halı yıkama işi yaparken, müşterileriniz sizin işyerinizde ucuz ya da fabrikasyon hangi makinelerle halıları yıkadığınızı bilmezler, o yüzden bütçeniz düşükse strese girmeyin. Bütçenize göre araştırma yapın ve ona göre işinizi kurun. Önce birkaç müşteriyle bir başlayın gerisi gelir, işinizi büyüttükçe zaten daha iyi makineleri de alırsınız, ayrıca işinizi iyi yaptığınızı gösterebildikten sonra ileride Halı Yıkama Makineleri için KOSGEB desteğine başvurabilir ve iki yıl sona geri ödemeli faizsiz kredi almaya hak kazanırsanız işinizi o sürede daha da büyütebilir ve daha çok para kazanabilirsiniz.

halı yıkama işi karlı kazançlı mıdır Halı Yıkama İşi Kurmak ve Para Kazanmak

Halı Yıkama İşi Açmak İsteyenlere Bazı Tavsiyeler:

* Giderlere değil gelirlere, harcayacağınız değil kazanacağınız paraya odaklanın.

* Bu işte reklam çok önemlidir, hem tanınırlığınız hem de rekabet gücünüzü artırmanız açısından en çok bütçeyi reklama ayırmalısınız, halı yıkama işi yapmayı planladığınız bölgede sizin için en uygun reklam kanallarını deneyerek bulmanız gerekecek ama ondan sonrası hızlı gelir.

* Güleryüzlü olun, hanımları dinleyin, halıları alırken ve teslim ederken halı poşeti veya halı hurcu ile ambalajlamaya özen gösterin, halılarınız en az bir hafta güzel koksun, temizliğe ve hijyene dikkat ettiğinizi görsünler. Hanımlar, aynı zamanda bu tür hizmetlerden memnun kaldıklarında arkadaşlarına da tavsiye ederler. Memnun bir müşteri size birden fazla müşteri kazandırabilir, bunu hiç unutmayın. Her müşteriye on müşteri getirecekmiş gibi davranın.

* Halıları zamanında teslim alın ve teslim edin, müşteriyi sallamayın, bekletmeyin, kibar olun, telefonlara bakan kişinin bayan olmasına dikkat edin, hem bayan müşterilerinizi daha rahat konuşurlar hem de daha temiz iş yaptığınız algısı oluşur.

* Araç aldığınızda üzerine mutlaka şirketinizin adını, telefonlarını, internet adresinizi yoldan geçen insanların görebileceği bir şekilde yazdırın, şirin ve temizlik çağrıştıran bir logo da marka imajınızı güçlendirir.

* Promosyonlar ve tanıtım araçları akılda kalıcı ve hoş bir etki bırakabilir. Örneğin üzerinde logonuz, firma ismi ve teliniz olan magnetler, damacana kılıfları, mutfak önlükleri, güzel koku keseleri vb…

* Araçla halı almak ve teslim etme işlemi yaparken en önemli gider personel + yakıttır. Yakıtı azaltmak için başlangıçta bölgenizi küçük tutun ve aynı yol istikametinde yer alan evlerden müşteri almaya çalışın, bu başlangıç giderlerinizi bir nebze azaltacak ve işinizi büyütene kadar size küçük de olsa rahatlatıcı bir tasarruf katkısı sağlayacaktır.

* Yaz aylarında işler, hesaplarınızın dışında çok hızlı artabilir ve işlere yetişemeyecek hale gelebilirsiniz. Bu durumda sakın “işlerin hepsini mevcut kişilerle yaparım” deyip ne hesapsız ve mantıksız bir yorgunluğa girip başarısız olmayın ne de müşterilerinizin teslimatlarını geciktirmeyin, yoksa mevcut müşterilerinizi de kaybedersiniz ve firmanızın adı kötüye çıkar. Hemen geçici personel alın ve işleri aksatmayın, daha önce de belirttiğim gibi gidere değil gelire odaklanın, üç kuruş kazanacağım diye beş kuruştan olmayın.

Hayırlı işler…


4 Comments

  1. 6 senelik halı yıkama işletmesiyim, bu konuyu derleyip toparlayıp bir yazı haline getirerek hem bu işe yeni başlayacak olan kişilere hem ise hali hazırdaki halı yıkamacılara yol göstermişsiniz, teşekkürler.

  2. öncelikle emeğine sağlık güzel kardeşim ihtiyacı olan bu güzel fikirlere herkesi cezbeder eminim. bu yaz ben de halı yıkama işi kurmayı düşünüyorum ama yerim kendime ait ve öğrenmem gerek tek nota? halı kalitelerine göre değişen fiyat aralığı ve almamız gereken malzemelerin tedariki nereden en ucuza ve en kalitelisi önemli diye düşünüyorum ?saygılar hayırlı işler

Bir yanıt bırakın