İkinci El Eşya Alış-Satışı

Günümüzde, ülkemizdeki üniversitelerin ve yüksekokullarının sayılarının dolayısıyla öğrenci sayısının artması ve doğal olarak gelecekteki mezun ve çalışan sayısının artmasıyla birlikte “İkinci El Eşya Alım-Satımı” cazip meslekler arasına katılmıştır.  Aynı zamanda bekar sayısı da hızla artmaktadır, bir çok kişi evlenene kadar mobilya ve beyaz eşyaya fazla para ödemek istememektedir, ikinci el eşya alıp kullanmak  ucuzluğu ve taşınırken çok sıkıntı yaratmaması açısından (isterseniz taşınırken tekrar ikinci el satış yapan birine devredebileceğiniz için) daha mantıklı gelmektedir. Sık tayin olan memurlar da artık, sıfır mobilya ve beyaz eşya almak yerine ikinci el eşyaları tercih etmeye başlamışlardır. Yurtdışında “Garage Sale” adı altında benzer şekilde, oldukça sık sirkülasyona sahip ikinci el eşya satışı yapılmaktadır.

İkinci el eşya alış satışı için size gerekenler:

– Eşyaların depolanacağı ve dışarıdan da görülebileceği üniversite ya da yüksekokullara yakın veya öğrencilerin ağırlıklı oturduğu muhitlerde bir arsa, depo ya da dükkan.

– Emlakçılara dağıtabileceğiniz kartvizitler ve boş gördüğünüz evlerin kapısına ve üniversite çıkışlarına bırakabileceğiniz kartvizit veya broşürler.

– Eşya Alımı Düşük bir başlangıç sermayesi

– Kiralık ya da kendinize ait açık kasa bir kamyonet. (İşinizi görmesi yeterlidir, piyasada oldukça ucuz fiyatlara, eski model ama işinizi görecek kamyonetler mevcut, kiralamak isterseniz de; acil satılık araçların sahiplerine düzenli müşteri olacağınızı söyleyip düşük fiyatlı kiralama teklif edebilirsiniz)

– Kendiniz de eşya taşınmasına yardım edecekseniz taşımaya uygun 1 yardımcı kişi, siz taşıma kısmına katılmayacaksanız, part time 2 taşıma personeli. (Eşya alma-taşıma işlemlerini belli saatlerde organize ederek personel masrafını düşürebilirsiniz.

Kendi gözlemlerime dayanarak, ikinci el eşya alım-satım işinin, oldukça karlı bir iş fikri olduğunu ve bir süre sonra asıl işiniz haline bile geleceğiniz söyleyebilirim. Tabi ki doğru yerde ve diğer tüm işlerde olduğu gibi gereken emeği vererek , işinizi iyi bir müşteri iletişimiyle yapmanız şartıyla…


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın