Influencer Ne Demektir? Nasıl Influencer Olunur, Kaç Para Kazanılır?

Makyaj ürünleri Vlogger Influencer

Hayatımız dijitalleştikçe pek çok dijital meslek de lügatımıza ekleniyor. Sosyal medya platformlarının günümüzdeki güçlü ilerleyişi, beraberinde Influencer unvanlı insanları yarattı.

Influencer nedir derseniz, bu kelime günümüzde, yüksek sosyal medya takipçisine sahip kişileri ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Influencer Ne Demektir?

Influencer, etkileyen anlamı taşımaktadır. Çünkü gerçekten de Influencer diyebileceğimiz kişiler, sahip oldukları yüksek takipçi kitlesiyle kitleleri etkilemekte ve yönlendirmekte ustalar.

2019’da yapılan bir araştırma gösteriyor ki; günümüz dünya nüfusunun %47’den fazlası sosyal medya hesabına sahip. Böylesine devasa bir rakam, elbette güçlü bir sosyolojik statü yaratabiliyor. Tüm dünyanın şekillendiği internet ve sosyal medyalarda yüksek takipçiye sahip olmak, statünüzün ölçütünü belirleyen kıstas haline gelmiştir.

influencer marketing Influencer Ne Demektir? Nasıl Influencer Olunur, Kaç Para Kazanılır?
Influencer Marketing

Influencer Marketing Nedir?

Influencerler, pazarlama stratejisini kullanabilecek en iyi kişilerdir. Etkileyici Pazarlama olarak da bilinir.Bunun sebebi, kendilerine hayran on binlerce fanlarının bulunmasıdır. Eğer Influencerler ile işbirliğine girerek ürün tanıtımı gerçekleştirirseniz kazancınız çok daha iyi olacaktır.

Influencer Marketing piyasasında ücretlendirme, Influencerler’in takipçi sayısına ve platformuna göre değişmektedir. Kazançlarının büyük bir kısmını ise; gönderi başına aldıkları reklam, tanıtım ücretleri ile elde ederler.

Türkiye’de, 1 gönderinin 1 gün kalması karşılığında 5 bin TL talep eden Türk Influencerler olduğunu söylersek yanlış olmaz. Bunun asıl sebebi, Influencere ödenen paranın diğer reklam ağlarından çok daha başarılı dönüş istatistikleri oluşturabilmesidir.

Elektronik Teknoloji Ürünleri Influencer LapTop Tanıtımı Yaparken Influencer Ne Demektir? Nasıl Influencer Olunur, Kaç Para Kazanılır?
Elektronik Teknoloji Ürünleri Influencer LapTop Tanıtımı Yaparken

Influencer Çeşitleri

Mega-Influencer

Genellikle 1 milyondan fazla takipçi sayısına ulaşan fenomenler Mega Influencer unvanını kazanırlar. Çoğunlukla televizyon kökenli profiller olsa da küçük bir kesim sosyal medyada kendi yükselişiyle bu seviyeye gelebilmiştir.

Makro-Influencer

500 bin ve aşağı takipçi sayısına sahip kimselere Makro Influencer denilmektedir.

Mikro-Influencer

50 – 100 bin arası takipçi sayısına sahip profiller Mikro Influencer olurlar.

Nasıl Influencer Olunur?

Dünyada yıllık geliri 15 milyon dolar olduğu bilinen Influencerlar söz konusuyken Influencer nasıl olunur? Sorusunu sormak oldukça doğal.

Influencer olmak eğer bir başka influencer ile arkadaşlığınız yoksa uzun bir zaman diliminde gerçekleşir. Kendi başınıza içeriklerinizi diğer insanlara beğendirmek ve öne çıkmak oldukça zor ve meşakkatlidir. Bir sosyal medya profili yaratıyorken bu profilin imajı hakkında da karara varmanız gerekiyor. Komedi üzerine mi içerik üreteceksiniz, siyasi bir rol mü alacaksınız yoksa eğitim üzerine içerik üreticisi olarak mı görünmek istiyorsunuz: Takipçilerinize amacınızı ve yetkinliğinizi kanıtlayın.

● Facebook, Instagram ve Twitter gibi başlıca sosyal medya platformlarında hesap oluşturmayı ihmal etmeyin.

● Tüm sosyal medya hesaplarınızda aynı profil resmi ve kullanıcı adını kullanmaya çalışın.

● Düzenli olarak her gün en az 2 içerik paylaşın.

Alan Seçimi

Hitap edeceğiniz kitleyi bir araya getirmenin en kolay yolu yetenekli ve ilgili olduğunuz alan üzerinden içerik paylaşımına başlamaktır. Örneğin bir yazılımcının veya bilgisayara ilgisi yüksek birinin en kolay başarılı olabileceği alan teknoloji üzerine açacağı profildir. Kadınlar için ise genellikle moda, makyaj ve yemek tarifi üzerinden kitle  içerik belirlemesi gerçekleşmektedir.

Profesyonel Görünün

İçerik paylaşımlarında mümkün olduğunca görsel kullanın. Bu görselleri seçerken ise yüksek çözünürlüklü, HD görsellerden seçiniz. Ayrıca bu görsellere isim ve kullanıcı adınızı da eklerseniz profesyonelliğiniz ve takipçilerinize verdiğiniz emek gözler önünde olacaktır.

Dikkat Çekmek

İnsanları sosyal medya hesabınıza çekmek oldukça önemlidir. Eğer kısa sürede yükselmek istiyorsanız güzel bir hediye içeriğinden oluşan çekiliş yaparak insanları sayfanıza çekebilirsiniz. Böylelikle kısa süre içerisinde keşfet bölümünde çıkacak ve takipçi sayınızı katlayacaksınız.

Kalabalığa Karışın

Etkili bir diğer etkileşim yolu ise Influencer hesaplarında kalabalığa karışmaktır. Sürekli size benzeyen ancak sizden yüksek takipçi sayısına sahip hesapların gönderilerine yorum yazın, beğenin ve paylaşın.

Moda Blogger Vlogger Influencer Influencer Ne Demektir? Nasıl Influencer Olunur, Kaç Para Kazanılır?
Moda Blogger Vlogger Influencer

Influencer Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Sponsorluk İle Para Kazanmak: Bir sosyal medya hesabı eğer yüksek etkileşim alıyorsa pazarlama için oldukça idealdir. Firmalar ve ürün üreticileri satışlarını arttırmak için yüksek takipçili sayfalarla sponsorluk imzalarlar ve
böylelikle yüklü bir ücret karşılığında yıl boyu reklamlarını yapma fırsatı elde ederler.

Online mağaza ile para kazanmak: Influencer olduktan sonra kendinize küçük bir online mağaza açabilir ve e-ticaret dünyasına atılabilirsiniz. Sizi takip eden yüksek takipçi kitlesi sayesinde de online mağazanıza müşteri gönderebilirsiniz.

Adsense ile para kazanmak: Eğer Youtube dünyasında Influencer olma yolundaysanız para kazanabileceğiniz en hızlı ve etkili yol Adsense servisine başvurarak para kazanmaktır.

Gönderi ve hikaye ile para kazanmak: Özellikle Instagram’da gönderi ve hikaye belirli bir ücretle günlük reklam kazancı sunmaktadır. Forumlarda hesabınız için belirlediğiniz hikaye ve gönderi ücretini paylaşarak kendinize harici kazanç kapısı oluşturabilirsiniz.

Influencer Kazançları

Dünya çapında Influencer’lerin kullandığı Klear adlı pazarlama yazılımının araştırmasına göre; Instagram’da 40-3000 dolar arası, Youtube’de 300-3800 dolar arası ve Facebook’da 30-2400 dolar arası kazançlar Influencer’ler  tarafından kazanılmaktadır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın