İnovasyon Nedir?

İnovasyon nedir, ne demektir?

Kelime manası olarak, “yenilikçilik” diye ifade edilen “inovasyon“, günümüz dijital dönüşümünde çokça kullanılan bir kelimedir. Çünkü bu yenilikçilik daha çok endüstriyel katma değer yaratma üzerinedir. Bu yazımızda İnovasyon nedir? Sorusunu detaylıca anlatmaya çalışacağız.

İnovasyon Nedir?

İşletmeler için var olan ürünlerini en iyi şekilde düzenlemek, yenileştirmek ve farklı ürünler ortaya çıkarmak anlamında kullanılan inovasyon, gelişim ve büyüme için olmazsa olmazdır.

İnovatif stratejiler:

● Bulunduğunuz sektörü ve pazarı iyi bir şekilde analiz edin. Müşterilerinizin ve rakiplerinizin ürünlerinize bakış açısını değerlendirin ve olası yeniliklere her zaman hazır olun.
● Sık sık çalışanlarınızla bir araya gelin, etkinlikler düzenleyin ve iş süreciyle ilgili stratejik fikirler oluşturabilmeleri için inovatif örneklerle destekleyin. Güçlü fikirlere destek olarak ödüller sunun.
● Müşteri ve ürün süreciyle ilgili her adımı not alarak yapılabilecek geliştirmeleri örneklerle gözden geçirin.
● Dönemsel düşüşleri önlemek için önceden alanında uzman bir danışmandan rapor ve tavsiye almak oldukça önemlidir.

Oslo kılavuzuna göre inovasyon 2 adımla teşkil eder:

Birincisi yeni fikirlerin oluşması, ikincisi ise; bu fikirlerin geliştirilme-sonuçlandırılma kısmı.

Günümüzde politika ve endüstriyel süreçte esas alınan inovasyon sadece köklü değişimler yaratacak değişiklikler, icatlar için değil, hali hazırdaki düzen için de teşkil edebilir. Örneğin: Pasta yapan robot, rahatlatıcı yatak, kolay ütü gibi araçlar da basit görünmesine karşın birer inovasyon örnekleridir.

İnovasyon Örnekleri

Elektrik Üreten Güneş Panjuru

Evlerin ve ofislerin vazgeçilmez güneş önleyici panjurları inovatif bir özellikle karşımıza çıkıyor. Sadece güneşi engellemesiyle kalmıyor aynı zamanda bu güneşin yansımasıyla oluşan enerjiyle ortamda ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin büyük bir kısmını karşılayabiliyor.

Askıda Hazır Kıyafetler LG Trom Styler

Bu teknoloji kıyafetlerin askıda asılıyken sallayarak kırışmasını önlüyor ve tozlanmayı engelliyor. Sadece bunlarla kalmıyor yaş kıyafetlerinizi de siz farkına varmadan buharıyla kurutuyor.

Takipli Cüzdan

Bu cüzdan teknolojisi ise hırsızlık önleyici GPS takibi kabiliyetiyle karşımıza çıkıyor. Olası kayıplarda cüzdanımızın yerini bulabilmemizin yanı sıra kablosuz şarj yeteneğiyle de cebimizdeyken telefonumuzu farkına varmadan şarj ediyor.

Temizlikçi Robot Scooba

iRobot Scooba 230 ismiyle piyasaya çıkan temizlikçi robot, dar alabilenlere sığabilecek mekanizmaya sahiptir. İçerisinde barındırdığı yıkama-ovalama-süpürme mekanizmalarıyla zamanı olmayanların imdadına koşuyor.

Havalanında Restoran mı Restoranda Havaalanı mı?

Londra’da hayata geçirilen bu inovatif konseptli restoran, havaalanlarındaki yemek bölümleri gibi tasarlanarak sanki havaalanındaymışsınız gibi hissetiriyor. 2 yılda 14 kat ziyaretçi artışıyla sonuçlanan bu inovasyon övgüleri topladı.

Kucaklayan Battaniye

Gravity adı verilen ve ortalama vücut ağırlığının %10’u olacak şekilde dizayn edilmiş bu battaniye modeli  vücudumuzun uyku sırasında en çok ihtiyaç duyduğu Serotonin ve Melatonin hormonlarını arttırarak psikolojik rahatlama sunma amacıyla geliştirilmiştir.

Airbnb Exp

Airbnb tarafından oluşturulan Experiences yani Deneyimler hizmeti başkalarına kısa süreliğine kalacak yer satma üzerine kurulu başarılı bir inovatif harekettir.

Pilleri USB ile Şarj Etmek

Şüphesiz cihaz girişlerine yönelik inovasyon diğer tüm değişimlerden hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Şimdi de USB kullanarak pillerimizi şarj edebileceğimiz cihaz geliştirildi.

Sıcak ve Soğuk Isıyı Kullanmak

Evrenimizin Fizik kanunları enerjinin %100 verimle kullanılamayacağını söylese de verimi arttırabildiğimiz kadar arttırabiliriz. Bir mucit soğuk veya sıcak içeceklerimizin altına koyacağımız kül tablası büyüklüğünde cihaz aracılığıyla telefonlarımızı kısa süreliğine de olsa şarj edebilmemizi sağladı.

Kuru Bank Tasarımları

Bir ülkenin belediyesi tarafından tasarlanan bu bank modelinde yan tarafta yer alan kollar oturduğunuz zemini çevirerek alttakini üste getirebilmenizi sağlıyor. Böylelikle yaş olan tarafı alt tarafa kaydırarak kuru tarafta oturabilirsiniz.

USB ve Uzatmalı Prizler

Priz tasarımları son yılların inovasyon konularından birisi olduğu açık. Bu kez ise prizinde USB girişi bulunan bir priz tasarlandı. Yanı sıra kablo priz giriş yeri ise çıkarılabiliyor. Kendi içinde uzatmalı yapıya sahip priz tek hareketle çıkarılarak uzatılabiliyor.

LG’den Katlanabilir Ekran

Ekran modelleri önce büyütüldü, sonra inceltildi şimdi ise katlanabilir bir esnek yapıya kavuşturuldu. LG’den gelen bu model, gazete kağıdı ekranı katlayabilmenize imkan sağlıyor.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın