Instagram’dan Para Kazanmanın 5 Etkili Yolu

Instagram'dan Para Kazanma Yolları

Instagram Nedir? Instagram’dan Nasıl Satış Yapılır?

Instagram, temel olarak fotoğraf ve resimlerimizi paylaştığımız bir sosyal medya platformu ama tam da aynı sebepten oldukça etkileyici ve büyük bir e-ticaret aracına da dönüşmüş durumda. Ürünlerin iyi, net ve işlevsel çekilmiş fotoğrafları satışta etkili oluyor.

Kısacası Instagram, bir iş fikri olan çok fazla kişinin “iş fikirleri“nin hayata geçmesine ve para kazanmasına araç olabiliyor. Bu yüzden e-ticaret sitesi işleten ya da dropshipping yöntemiyle satış yapan kişiler, firmalar ve şirketler Instagram’ı aynı zamanda bir iş platformu gibi görüp aktif olarak ürünlerinin satışlarında para kazanmak amacıyla kullanıyorlar. Üstelik bu yolla Instagram’dan çok yüksek miktarlarda para kazananlar da  mevcut, bu yüzden Instagram’dan satış yaparak para kazanmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor, haliyle üye sayısı da.

Peki bu insanlar Instagram’dan nasıl para kazanıyorlar, ne satıyorlar, nasıl satıyorlar? Instagram’ın normal bir e-ticaret sitesinde ürün satışından farkı ya da artıları neler?

Instagram açılalı yıllar oldu, oradan uzun süredir para kazanan insanlar var ama 2019 yılında olsak hatta 2020 yılına girmemize iki ay kalmış olsa da hala imkanlar aktif ve Instagram’dan para kazanabilirsiniz .

Instagram’dan nasıl para kazanılır?

Instagram, sadece Türkiye’de bile milyonlarca kullanıcısı olan çok aktif bir sosyal medya platformu ve üye sayısı / kullanım oranı da her geçen gün artıyor, bu da daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak ve ürün satışı yaparak para kazanmak isteyenlerin iştahını kabartıyor ama günümüzün “Popüler İş Fikirleri”nden olan Instagram’dan para kazanmanın tek yolu ürün satışı değil elbette… Görsellerinizi yaratıcı ve ilgi çekici bir şekilde hazırladığınız ve ürünlerin pazarı olduğu sürece, yani Instagram’da bulunan kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarırsanız bireysel ya da ticari bir şekilde para kazanmaya başlarsınız.

Instagram’dan Para Kazanmak İçin 5 Etkili Yol

Instagramdan Nasıl Para Kazanılır Instagram'dan Para Kazanmanın 5 Etkili Yolu
Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

1- Etkileyici Bir Kişi Olarak Sponsorlu Reklamlardan Para Kazanma

Bazıları sosyal medyadaki etkileyici kişilere Fenomen de diyor ama bize göre her Fenomen, çeşitli sebeplerle  kitlelere kendini izletebilir ama hiç etkileyici olmayabilir.

Etkileyici kişiler; online ortamlarda yaptıkları ve paylaştıklarıyla ünlü olan kişilerdir. Bu kişilerin, çevrimiçi platformlarda ve özellikle sosyal medyada izleyiciler üzerindeki güven puanı yüksektir ve bu yüzden yaptıklarıyla trend olabilir ya da gösterdiklerinin trend olduğuna takipçilerini ikna edebilirler. Bu yüzden bazı markalar, bu kişilerle sponsorlu paylaşım anlaşması yaparak etkileyici kişinin yaptıklarından etkilenen takipçilerinden yeni müşteriler oluşturmayı hedeflerler.

Etkileyici kişiler, aynı zamanda iyi bir koordinatör olmak ve Instagram‘daki hesaplarının büyüklüğünü ve daha da büyümesi planlamalarını, erişim oranlarını, içeriklerinin kalitesini, güvenilirlik düzeyinin yüksek olmasını ve aynı zamanda sorumluluk sahibi olmayı iyi yönetmeli ve doğru hedeflemeler yapmalıdır.

Bunu en iyi şekilde başaran etkileyici kişiler, Instagram‘dan en fazla para kazananlardır ve bazen tek bir sponsorlu yayın başına bile binlerce dolar kazanabilirler. Bu kişilerin günde sadece bir adet sponsorlu yazı yazdığını düşünürsek, ayda onbinlerce dolar kazanabileceklerini hesaplayabiliriz. Sponsor markayla, ürün, hizmet veya tanıtım ile ilgili uygun ve etkileyici bir Instagram paylaşımı ya da Story içerikleri oluşturulabilir. Bunu hazırlarken hedef kitlenizi iyi tespit etmek büyük önem taşır. Takipçi ve ziyaretçi kitlenizi iyi analiz ederseniz, kitlenize en uygun markaları seçerek sponsorlu reklam anlaşması yapabilirsiniz. Eğer işleri büyütüp Instagram İş Hesabı’na geçerseniz oradaki Instragram Analytics raporundan sayfanızın istatistiklerini inceleyebilir, daha etkili ziyaretçi analizi yaparak sizin için en uygun ve karlı Sponsor Reklam Paylaşımı anlaşmasını yapabilirsiniz.

instagramda satış ortaklığı affiliate komisyon ile para kazanmak Instagram'dan Para Kazanmanın 5 Etkili Yolu
Instagram’da Satış Ortaklığı – Affiliate ile Para Kazanmak

2- Satış Ortaklığı Yapıp Başkalarının Ürünlerini Satıp Komisyonla Para Kazanma

Instagram’da satış ortaklığı yaparak firmaların / şirketlerin / markaların ürünlerini satabilir ve ürün satışı başına aldığınız komisyonlardan para kazanabilirsiniz.

Markaların çoğu, ürünlerinin satışını internette çeşitli satış ortaklığı (Affiliate)  programları kullanarak artırır. Instagram’da bir çok yüksek takipçili kişi bu ortaklık programlarına katılarak  para kazanır ve komisyon karşılığı bu ürünler için satış yapmaya çalışır. Bu bazen genel ya da etkileyici kişiye özel bir indirim kodu ya da promosyon kodu paylaşımı veya bir link = ürüne ait internet bağlantısı adresi olabilir. Bu linklerin geri dönüşümü, özel programlarla izlenebilir ve bağlantı adresi üzerinden yapılan satışlar ilgili marka tarafından takip edilebilir böylece her satış gerçekleştiğinde o bağlantıdan paylaşımı yapan Instagram hesabının sahibine komisyon aktarılır. Aynı şey promosyon ve indirim kodları için de geçerlidir, kod her kullanılıp alışveriş yapıldığında kodu paylaşan kişi komisyon elde eder ve para kazanmış olur.

Burada önemli olan, bu ürün paylaşımlarını yapan Instagram hesabının sahibi Etkileyici Kişinin ürünleri takipçileri ve izleyicileri sıkmadan, zorlamadan, bir nevi gözlerine sokmadan ilgi çeken cümlelerle tanıtmasıdır.

instagramda stok fotoğraf görsel afiş poster satışı Instagram'dan Para Kazanmanın 5 Etkili Yolu

3 – Posterler, Tasarımlar, Afişler, Görseller Satarak Para Kazanmak

Malum Instagram tamamıyla bir görsel içerik platformu. Sanal ya da kağıda, uygulamaya dökülmüş halleriyle posterler, tasarım ürünler (logo, kartvizit vs.), afişler, videolar, animasyonlar,  ve hatta stok fotoğraflar satarak para kazanabilirsiniz. İyi ve yüksek kaliteli fotoğraf çektiğinizden eminseniz, bundan para kazanmak için en uygun plaformlardan biri Instagram’dır, bunu mutlaka değerlendirin. Ayrıca paylaştığınız fotoğraf örneklerinizi referans göstererek Instagram’dan fotoğraf düzenleme işleri de alarak para kazanabilirsiniz. Çalışmalarınız ne kadar orjinal ve ilgi çekici olursa o kadar çok para kazanırsınız.

Yaptığınız her paylaşımda, “Bio”nuzda yer alan bağlantı adresini ziyaret edebilmeleri için takipçilerinize ve izleyicilerinize link belirtin. Ayrıca Instagram etiketleriyle fotoğraf portföyünüzü tanıtabilirsiniz.

Instagramdan ürün satışı yapıp para kazanmak Instagram'dan Para Kazanmanın 5 Etkili Yolu

4- Instagram’da Kendiniz Ürün Satarak Para Kazanabilirsiniz

Instagram’da kendiniz de direk ticaret yapabilirsiniz, şüphesiz ki bu en karlı yoldur. Eğer kendi ürettiğiniz ürünler varsa ya da tedarikçilerden ürün alıp satmayı planlıyorsanız ve yüksek etkileşimli bir hesaba sahipseniz Instagram’dan ürün satarak para kazanabilirsiniz. Burada dikkat edilecek noktalar; sattığınızı ürünün hedef kitlesinin hesabınızın etkileşim kitlesiyle uyumlu olması, ürün stoklamak için gerekli başlangıç sermayesine sahip olmanız, ürünleri saklayacağınız depo, dükkan, ev ofis kullanıyorsanız oda vb. bir yerinizin olması, düzgün envanter stokları tutmanız, iyi bir kargo anlaşması yapmanız, ödeme yöntemleri belirlemeniz ve iyi müşteri memnuniyeti sağlamanız önemlidir. Ürünleri  Instagram paylaşımlarınız ve/veya Story’leriniz üzerinden satabilir, etiketler aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Instagramda dropshipping ile para kazanmak Instagram'dan Para Kazanmanın 5 Etkili Yolu
Instagram’da Dropshipping

5 – Dropshipped Ürünler Satarak Para Kazanmak

Dropshipping’de de aslında başkalarının malını satarsınız ama  sistem şu şekilde işler: Siz ürünü satar ve dropshipping anlaşması yaptığınız tedarikçiye haber verirsiniz ya da bu eğer dropshipping ile size özel hazırlanmış bir e-ticaret sitesi üzerinden gerçekleşmiş bir satış ise bilgiler otomatik olarak tedarikçiye ulaşır. Ödemeyi siz alırsınız, tedarikçiye anlaştığınız ücreti ödersiniz, tedarikçi ürünü müşteriye gönderir, anlaşmaya bağlı olarak fatura da kesebilir, kargo, paketleme, depolama vb. işlerin yükü tedarikçide olur siz sadece satış ile ilgilenirsiniz ve yaptığınız her satıştan para kazanırsınız.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın