İş Gezisi Nedir, Nelere Dikkat Edilir, Nasıl Hazırlanayım?

İş Gezisi Nedir, Nelere Dikkat Edilir, Nasıl Hazırlanayım?
İş Gezisi Nedir, Nelere Dikkat Edilir, Nasıl Hazırlanayım?

İş gezisi günümüzde birçok kurumsal firmanın yönetim kadrosu ve belirli departmanlardaki çalışanlarının yurt içi ve yurt dışı müşterileri veya iş ortakları ile görüşmelerini içeren bir seyahat türüdür. Yurt içi ve yurt dışı geziler ile yeni potansiyel müşterilere doğrudan ulaşmak, iş ortaklıkları kurmak, fuar, seminer ve organizasyonlara katılmak gibi daha birçok farklı başlık altında bu gezilerin toplanması mümkündür. Özellikle son yıllarda iş gezileri ile yeni fırsatların elde edilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir.

İş için seyahat fikri birçok kişi için cazip gelse de uzun vadede bu süreç yorucu olabilir. Çalıştığınız kurumun temsilcisi sıfatıyla yapacağınız iş gezilerinde birçok kritere dikkat etmeniz hem kariyeriniz hem de firmanız açısından önemlidir. Özellikle yeni iş fırsatları ve ortaklıklar için yapılacak iş seyahati için dikkat edilmesi gereken birçok unsurdan söz edilebilir. Giyiminizden iletişiminize kadar birçok unsur bu kapsamda sayılmaktadır.  

İş Gezisi Nedir?

Kurumsal iş gezisi adından da anlaşılacağı gibi işinizle ilgili bir nedene bağlı olarak gerçekleştirilen yurt içi veya yurt dışı seyahat türüdür. Bu kapsamda birçok nedene bağlı olarak çalışanların iş seyahati yapmaları mümkündür. Genellik iş gezileri şu nedenlere dayalı olarak gerçekleştirilmektedir:

  • Müşterilerle tanışmak ve yeni müşterileri hedeflerine ulaşmak.
  • Diğer firmalar ile iş ortaklıkları kurmak.
  • Eğitim, seminer ve diğer organizasyonlar.
  • Kurum içi personel denetleme işlemleri.
  • Pazarlama ve satış vb.

İş seyahatinde dikkat edilmesi gereken birçok husus temelde iş gezisinin amacına yönelik belirlenir. Bu nedenle iş seyahatini gerektiren duruma göre farklı bir plan oluşturmanız yarar sağlayacaktır.  

İş Seyahati Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş Seyahati Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
İş Seyahati Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş gezisinde dikkat edilmesi gerekenler sayısız başlık altında toplanabilir. İş seyahatini gerektiren duruma göre bu unsurlar da değişiklik gösterecektir. Ancak iş takibi, denetim, iş ortaklıkları, anlaşmalar veya müşteri görüşmeleri gibi seyahatlerde en temel unsur firmanızın size ne ölçüde yetki verdiğini bilemizdir. Aksi halde vereceğiniz yanlış bir karar işinizden olmanıza kadar gidecek bir süreci de beraberinde getirebilir.

İş seyahatlerinde öne çıkan bir diğer unsur ise masraflardır. Elbette kendi arzularınız için geziye gitmediğiniz için tüm masrafların kurum tarafından karşılanması gerekir. Zaman zaman iş gezisi kapsamında bazı giderlerin karşılanmıyor oluşu sorun yaratabilir. Bu nedenle seyahatiniz kapsamında masrafların karşılanacağını üstlerinizden öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.  

İş Gezisi Planı Nasıl Yapılır?

İş gezisi planı seyahat sırasında başınıza gelebilecek birçok sorunun önceden engellenmesini sağlayacaktır. Ortalama olarak yol masraflarının hesaplanmasından seyahat amacının gerçekleştirilmesinde izlenecek yol haritasına kadar birçok unsur kendinize göre oluşturacağınız bu seyahat planında yer almalıdır. Başlı başına stresli bir süreç olan iş seyahatlerinde, seyahatten döndükten sonra elde edilen kazanımlar ve izlenimler rapor halinde sunulması gerekecektir. Bu nedenle seyahat sırasında notlar almak ve tüm detayları aktarmak kariyer basamaklarını tırmanmanızda size destek olacaktır.

İş Gezisine Nasıl Hazırlanılır?

İş Gezisine Nasıl Hazırlanılır?
İş Gezisine Nasıl Hazırlanılır?

Yurt dışı iş seyahati başta olmak üzere seyahat öncesinde nereye veya nerelere gideceğinizin net olması son derece önemlidir. Eğer yeni bir iş ortaklığı kurmak için bu seyahate çıkıyorsanız özellikle bu kritere çok dikkat edilmesi gerekir.

Seyahatte bile daima prezantabl olmak işinizi ve insanları ne kadar ciddiye aldığınızı gösteren ilk unsurdur. İş gezisi amacına uygun biçimde yanınızda tüm belgeler, raporlar ve diğer iş ile ilgili materyallerin de yanınızda olması gerekmektedir. Seyahat amacına göre iş gezisine hazırlanmak için tüm detayları düşünmenizde yarar vardır.


1 Comment

Bir yanıt bırakın