İş Hayatında Verimliliği Artırmak İçin 11 Yol

İş hayatında verimliliği artırmak için neler yapılabilir? İş hayatında verimli çalışma yöntemleri nelerdir? İş hayatında verimli olmak ama nasıl? İş verimliliğini artırma yolları hangileridir?

2021 tüm dünya için inanılmaz bir yıl oldu. Pandemi felaketi tüm dünyayı esir aldı. Çalışma hayatından sosyal hayata, alışkanlıklarımızdan ruh dünyamıza varıncaya kadar birçok değişim yaşadık. Alışveriş alışkanlıklarımız değişti. Sosyale mesafe, maskeler ve diğer pandemi kuralları hayatımızın önemli birer parçaları haline geldi.

Bugünlerdeyse Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ve sonrasında yaşanan krizler derken, 2022’nin de pek parlak geçeceğine dair inancım yok. 2022’ye baktığımızda, yakın zamanda eski yaşamlarımıza geri dönecekmişiz gibi görünmüyor. Bu nedenle fiziksel ve ruhsal sağlığımızı korumamız ayrıca önem taşıyor.

Elbette iş hayatında verimli olmak için de birtakım hususlara dikkat etmek gerekiyor. İş hayatında verimliliği artırmak, öncelikle ruhsal ve fiziksel sağlığımızı korumakla, sonrasındaysa kendimizde gerçekleştireceğimiz bazı iyileştirmelerle mümkün olabilir. Tabi ki iş hayatında verimli çalışma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmayı da gerektirir.

İş hayatında verimliliği artırmak konusuna girmeden önce, patronların unutmaması gereken bir gerçeğin altını çizmekte yarar görüyorum. Her çalışanı aynı yöntemlerle idare etmeye çalışmak doğru değildir. Çünkü her bir çalışanın kendine has özelliklere sahip olduğunu, gelişimlerinin birbirinden farklılık gösterdiğini unutmamak gerekiyor. Deneyimli çalışanlar daha az yönlendirilmeye ve müdahaleye ihtiyaç duyarken, tecrübesiz çalışanların işe ve iş ortamına ayak uydurması için yönetilmeye daha çok ihtiyacı olabiliyor.

Tecrübeli personellerinizin her işine müdahale etmeniz, kendilerine olan güvene darbe vuracak ve sorumluluk almalarının önüne geçecektir. Tecrübesiz olanlara gerektiği yerlerde bile karışmamanızsa, sıklıkla hata yapmalarına neden olacaktır.

Bazı beceriler belirli bir kariyere özel olsa da, aşağıdaki 11 yol hangi sektörde olursanız olun iş hayatında verimliliğinizi artırabilir. Peki! İşyerinde verimlilik nasıl artırılır? İş hayatında verimli çalışma yöntemleri nelerdir?

İş Hayatında Verimliliği Artıran Yöntemler

İş hayatında verimliliği artırmak

1. Ulaşılabilir Hedefler Belirleyin

İş hayatında verimli olmak için hedef(ler) belirlemek önemlidir. Hedefler eylemlerimizi ve kararlarımızı şekillendirirken, iş hayatında verimliliğimizi artırmanın etkili bir yoludur. Ancak tüm hedefler aynı çaba ve çalışmayı gerektirmez. Bazı hedeflere ulaşmak daha büyük çabalar gerektirirken, bazı küçük hedeflere küçük adımlarla ulaşmak mümkündür.

Kişisel gelişim türünün ilk yazarlarından Napoleon Hill, “Hedefler, son teslim tarihi olan hayallerdir” der. Yani hedeflerinizi belirlerken onlara ulaşmanız gereken bir süreç ve tarih de belirlemeniz gerekir.

Hedef belirlerken en önemli ölçüt, ulaşılabilir olmasıdır. Ulaşılamaz hedeflerse hayal kırıklığına yol açar. Bir hedefin aynı zamanda açık olması gerekir. Afaki ve ütopik hedefler, hayal dünyasında yaşamak anlamına gelir. Kendinize, ulaşılabilir, yolu ve yöntemi anlaşılır hedefler koyun. Hedefinize ulaşmak için bir tarih belirleyin.

2. Daha Az İş Daha Çok Verimlilik

Birçoğumuz her şeyi halletmek konusunda ısrarcı oluruz. Sanki her şey bizim elimizdeymiş gibi davranırız.  Bazen ne zaman ve nerede durmamız gerektiğini bilmeliyiz. Halbuki aynı anda daha az işe dikkatimizi verip daha iyi odaklanarak, çok daha verimli olabiliriz. İş hayatında verimli olmak, çok işi aynı anda yapmakla değil, bir işe tam manasıyla odaklanarak mümkün olabilir.

3. Molalar Verin

Gün geçtikçe daha hareketsiz bir yaşam sürdürmeye başladık ve bu hem psikolojik hem de fizyolojik sağlığımız açısından iyi değil. Pek çok insan bilgisayar ekranlarının önünde, saatlerce sandalyelerine yapışmış halde oturuyor. (Mesela ben)

Bu yüzden ara sıra molalar verin ve kısa yürüyüşler yapın. Her 90 dakikada bir bilgisayarınızın başından kalkın ve hareket edin. Mümkünse dışarıya çıkın ve kısa bir yürüyüş yapın, değilse evin/ofisin içinde biraz gezinin. Bu hem iş hayatında verimliliği artırmak, hem de gözlerimizi, zihnimizi ve vücudumuzu aynı anda dinlendirmek için harika bir yöntemdir.

Hafta sonları veya imkanınız varsa hafta içi doğaya çıkmak, tazelenmenize büyük bir katkı sağlayacaktır. Küçük bir ilçede yaşamanın avantajını kullanarak, sıkılıkla dağlara ve ormanlara gidip çam ağaçlarının altında oksijen almayı çok severim. Çocukluktan kalan alışkanlıkla derede çöp yarıştırmaya bayılırım. Özetle; işyerinde verimlilik için, kısa molalar vermek oldukça faydalıdır.

4. Çalışma Masanızı Düzenleyin

iş verimliliği

Sadece ihtiyacınız olan şeyleri masanızda bulundurun. Önemli olmayan her şeyi masanızdan kaldırın. Zamanla birikmesi muhtemel işler dikkatimizi dağıtabilir veya bunalmışlık hissi yaratabilir. Masanızı temiz ve düzenli tutmanız, iş hayatında verimliliği artırmak konusunda ciddi bir farklılık yaratacaktır. Obsesif kompulsif bozukluğa sahip biri olarak çalışma masamda hiçbir dağınıklığa tahammül edemiyorum. İş hayatında verimli olmak için, düzenli ve disiplinli çalışmanız gerekir.

5. Beslenmenize Dikkat Edin

Besinler insan vücudunun yakıtıdır. Otomobillerimize yakıt alırken kaliteyi gözettiğimiz gibi, yiyeceğimiz besinler söz konusu olduğunda da doğal ve kaliteli olmasına özen göstermeliyiz.

Organik beslenmek günümüz şartlarında epeyce zor ve pahalı olsa da, mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye gayret etmek gerekir. Klasik deyimle; paramızı ilaçlara vermektense sağlıklı besinlere vermek çok daha mantıklıdır. İş hayatında verimli çalışmak için beslenme tarzımıza da maksimum seviyede dikkat etmeliyiz.

6. Kişisel Gelişiminize Özen Gösterin

Kişisel gelişim uzmanı Jim Rohn, “Daha kolay olmasını istemek, daha iyi olmakla mümkündür” der. İş hayatında verimliliğini artırmak isteyen herkes bu sözden kendi payına düşeni almalıdır. İşlerimizi kolaylaştırmak istiyorsak, her gün bir önceki günden daha iyi olmalıyız. Kendimizi sürekli geliştirmeli ve yenilemeliyiz. Ne kadar çok deneyim ve bilgi edinirsek, işler o kadar kolaylaşır. Bu yüzden kendi yeteneklerimizi geliştirmek için çaba göstermeliyiz. İş hayatında verimlilik için, kişisel gelişim büyük bir önem taşır.

7. Zihin Sağlığınızı Koruyun

iş stresi ve stresle başa çıkma yolları

Çoğu insan başarılı bir iş kurmanın anahtarının tamamen akıllı pazarlama teknikleri ve kaliteli ürünler olduğunu düşünürken, genellikle gözden kaçan şey stresin üzerimizdeki etkisidir. Hayatlarının geri kalanında çalışmasalar bile birkaç nesil boyunca yetecek kadar paraya sahip birçok milyarder, bu paraları kazanmak için çok önemli bir şeyi kaybeder; sağlıklarını…

İş stresi, sadece para kazanma hırsıyla hareket eden insanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarına büyük zararlar verir. Bu tip işkolikler, para kazanma hırsıyla kaybettikleri sağlıklarını, bu defa kazandıkları parayı harcayarak kazanmaya çalışır. Bu yüzden günde en az bir kez zihnimizi dinlendirmek, gürültüden uzak kalmak ve düşüncelerimizden arınmak çok büyük bir önem taşır. Müzik dinlemek, egzersiz yapmak, dua veya meditasyon (inancınıza göre), bir kurgu kitap okumak; hangisi size uygunsa bunu mutlaka yapın. İşte verimlilik için stresten korunmak şarttır.

Konuyla ilgili, İş Stresi ve Başa Çıkma Yolları (5 Öneri) başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

8. İşinizi Severek Yapın

Tembel bildiğimiz birçok insan aslında tembel değildir. Sorun şu ki, yapmaları gereken işleri yapmak istemezler. Bunun yerine, asıl işlerini bir kenara bırakıp, kendilerini mutlu eden veya daha başarılı oldukları işlerle ilgilenirler. İşte tam da bu nedenle doğru meslek seçimi çok önemlidir. Severek çalışacağınız bir işte verimli ve mutlu olmanız da, daha fazla gelir elde etmeniz de çok daha kolaydır. İş hayatında verimlilik, doğru mesleği seçmekle başlar.

Konuyla ilgili, Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

9. İş Hayatında Verimli Olmak İçin Zaman Yönetimine Dikkat!

iş hayatında zaman yönetimi

İş hayatında verimli çalışma yöntemleri içinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da zaman yönetimidir. İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri, zamanlarını yönetmede iyi olduklarını düşünmeleri ancak zamanlarını nasıl kullandıklarını gerçekten analiz etmek için asla zaman ayırmamalarıdır.

Zaman yönetimi, iş hayatında verimliliği artırmak için çok büyük bir öneme sahiptir. İşlerinizi önceliklerine göre planlamak, bir çalışma takvimi belirlemek, işlerinizi zamanında bitirmenizi sağlar. Zamanımızı kullanmakta ne kadar iyiysek o kadar verimli çalışırız.

Konuyla ilgili, İş Hayatında Etkili Zaman Yönetimi İçin 10 İpucu başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

10. Aynı Anda Tek Bir İşle İlgilenin

Aynı anda tek bir işe odaklanmak, üretkenliğinizi başka hiçbir şeye benzemeyen şekilde arttıracaktır. Birçok kimse, daha fazla işi aynı anda yapmaya çalışarak çok daha verimli olacağı yanılgısına düşer. Bu tamamıyla yanlıştır ve durum tam tersidir. Birden çok işle ilgilenmek, odaklanma sorunu yaşamanıza ve verimliğinizin düşmesine neden olur. Bu nedenle aynı anda sadece bir işle ilgilenmelisiniz. İşyerinde verimlilik için birkaç işi aynı anda götürmeye çalışmayın.

11. İş Hayatında Verimliliği Artırmak İstiyorsanız Bildirimleri Kapatın

Yapılan araştırmalara göre ortalama olarak her 4 dakikada bir dikkatimiz dağılıyor. Eğer hastanede nöbet tutan bir cerrah değilseniz, hayati bir görev icra etmiyorsanız, ara sıra telefonlarınızı sessize alın ve bildirimleri kapatın. Telefonum yanımdayken çalışmak beni çok zorluyor. Önemli bir haber beklemiyorsam, çalışırken telefonumu sessize alıp masadan uzakta tutmaya çalışıyorum. Çünkü dikkatimizi dağıtan her şey verimli çalışmanın katilidir.

Son olarak;

İş hayatında verimliliği artırmak, ulaşılması imkansız bir ütopya değildir. Gördüğünüz gibi Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok ve oldukça basit. İnsanları harekete geçiren en önemli şey basitliktir. Cevaplar hemen önümüzde dururken genellikle çok daha karmaşık ve zor şeyler yapmamız gerektiğini düşünürüz. Yukarıda sıraladığım, hemen herkesin kolaylıkla uygulayabileceği basit yöntemleri uygulayarak çok daha verimli çalışabiliyorum.

Unutmayın! Bütün bunları bir kez uygulayıp büyük sonuçlar beklemek doğru değildir. Ancak zamanla ve devamlı hale getirildiği takdirde değişim kaçınılmaz olacaktır. Sabır ve devamlılık, iş hayatında verimliliği artırmak konusunda gösterilmesi gereken en önemli davranışlardır. İş hayatında verimli çalışma yöntemleri konusunda artık yeterli bilgiye sahipsiniz. Gerisi sizin elinizde…

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın