İş Kazası Riskleri Nedir?

İş Kazası Riskleri Nedir?
İş Kazası Riskleri Nedir?

İş kazasının riskleri ile her alanda karşılaşmak mümkündür. İş kaza riskini düşürmek için işçilere eğitim vermek ve gerekli düzenlemeleri yapmak ise işverenlerin sorumluluğundadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun denetiminde olan ve 5510 sayılı kanun ile yönetmeliği belirlenen iş kazalarına yönelik risk azaltma çalışmaları yapılmalıdır. İş kazaları işveren, ekipman, işçi üçgeninde gerçekleşir ve zarar gören işçinin masrafları işveren tarafından karşılanmak zorundadır.

İş Kazası Nedir?

İş kazasının tanımı 5510 sayılı Kanun ile verilmiş olup Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da açıklanmıştır. İş kazaları bir iş yerinde meydana gelen olaylar ve bunun sonucunda işçinin yaralanmasını konu alır. İşçinin sadece fiziki olarak değil ruhsal olarak da zarar görmesi mümkündür ve ruhsal sağlığını etkileyen olaylar da iş kazaları tanımı içerisinde yer alır. İş kazalarının tanımı ve sınırları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Hastalanmaya, ölmeye, engelliliğe ve yaralanmaya sebep olan durumlar olarak kabul edilir.

Kişiyi sadece fiziki olarak engelli hale getirmek değil ruh durumunda da engel yaratmak iş kazasıdır. Bu durumların iş yeri ya da iş yeri tarafından belirlenen çalışma alanı sınırları içerisinde işte meydana gelen durumlardan oluşması gerekir. Örneğin bir inşaat alanında merdivenin kırılması ile düşen işçinin ölmesi iş kazasıdır.

İş Kazası Neden Olur?

İş kazası nedenleri arasında birçok unsur bulunur. Dikkatsizlik, ihmalkar davranmak ve önemsememek en sık karşılaşılan sebepler arasında bulunur. İşçilerin standart saatten daha çok çalıştırılması, kurallara uyulmaması ve mola verdirilmemesi gibi sebepler de iş kazalarına sebep olabilir. İş kazalarını en aza indirmek için yasal çalışma saatlerine uyulmalı ve iş güvenliği sağlanmalıdır. İş kazasının birçok riski bulunur ve işçinin hayatını kaybetmesine kadar birçok negatif duruma sebep olabilir.

İşverenlerin bu konuda dikkatli ve titiz davranması son derece önemlidir. Özellikle ucuz iş gücü olarak görülen ve yevmiye usulü işçi çalıştıran yerlerde sigorta yapılmamaktadır. Sigorta yapılmayan yerlerde ise iş kazalarına önem verilmemekte ve masraflar karşılanmamaktadır. Bu neden ile işçilerin de olabildiğince güvenli iş yerlerini tercih etmesi oldukça önemlidir.

İş Kazasına Neden Olan Riskler Nedir?

İş Kazasına Neden Olan Riskler Nedir?
İş Kazasına Neden Olan Riskler Nedir?

İş kazasına neden olan riskler birçok unsuru içerisinde barındırır. İş yapılan alanın güvenliğinin sağlanmaması, kullanılan ekipmanların eski olması veya bakımlarının yaptırılmamış olması en çok karşılaşılan sebeplerdir. İş kaza riskleri arasında işçinin bedenen ve / veya ruhen yaralanması, hastalanması başta olmak üzere ölmesi ve engelli hale gelmesi de bulunur. Bu risklerin önüne geçmek için iş güvenliğinin sağlanması gerekir.

İş Güvenliği Nedir?

İş güvenliği iş yerinde sağlığın ve güvenliğin sağlanabilmesi için kullanılan kurallar bütünü ve eğitimlerdir. İş güvenliği kapsamında acil durumda nasıl müdahale edilmesi çalışanlara aktarılabileceği gibi yangın söndürme cihazlarının kullanımları da öğretilebilir. İş güvenliği kapsamı son derece geniştir ve bu neden ile birçok alanda birçok temaya uygun olarak eğitim düzenlenebilir.

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş güvenliğinin önemi ortaya çıkan kazalarda işçilerin korunmasını sağlamaktır. Ayrıca iş güvenliğine yönelik her bir çalışma ve faaliyet bilimsel yollar ile belirlenir. Güvenlik önleminin yanı sıra sağlık unsurlarına dikkat etmek ve bir problem çıkmadan önce sorunları öngörmek üzerine kurgulanır. Sistemli bir çalışma bütünüdür ve her iş yerinde mutlaka iş güvenliği eğitimi verilmelidir. İş kazasından korunmanın en önemli yollarından biri de iş güvenliğini sağlamaktır. Bu noktada işverenlerin işçileri bilgilendirmesinin yanı sıra gerekli önlemleri de kaza yaşanmadan önce alması gerekir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın