İş Kuralları Nedir, Nasıl Belirlenir?

İş Kuralları Nedir, Nasıl Belirlenir?
İş Kuralları Nedir, Nasıl Belirlenir?

İş kurallarının önemi iş yerinde düzeni ve kontrolü sağlama noktasında ortaya çıkar. Kurallar belirlerken iş yerinin özelliklerinin yanı sıra sektör, yapılan iş ve iş yerinde çalışan kişi sayısının da göz önünde tutulmalıdır. Kurallar ayrıca şirket içi ve saha olmak üzere de ayrılmalıdır. Ofis içi şartlar ve sahada olmanın gerektirdiği şartlar her zaman daha farklıdır. Bu neden ile bütüncül bir iş kuralı hazırlamak bazen zor olabilmektedir. Sadece ofis içi çalışma modeli bulunuyor ve saha görevleri yapılmıyor ise kurallar bu çerçevede hazırlanabilir. İş kurallarını hazırlarken birçok unsura dikkat etmek gerekir.

İş Kuralları Nedir?

İş kurallarının açıklamasına bakıldığında bir işletmede yürütülmesi gereken işlerin daha profesyonel yönetilmesi için kullanılan yönerge ile karşılaşırız. Kurallar çalışma alanını kapsar ve içerisinde mevzuat, kıyafet, iletişim ve diğer unsurları barındırır. Kurallar, her iş yerinde bulunur ancak klasik kuralların yanı sıra özellikle sektöre ve çalışma alanına bağlı olarak değişen birçok kural vardır. Her kural her iş yerinde kullanılacaktır diye bir kaide bulunmaz. Kurallar benzer özellik gösterebilir.

İş Kuralları Nasıl Belirlenir?

İş Kuralları nasıl belirlenir
İş Kuralları nasıl belirlenir

İş kuralı belirlemek için sadece yönetim kadrosunun dahil olması yeterli değildir. Özellikle yerinin içi ve ortak kullanım alanlarına dair kural oluşturulacak ise çalışanların da söz hakkı alması gerekir. Her bir çalışan ile konuşulamayacak durumda ise çalışanlardan temsilci seçilerek sözcü olması ve tüm çalışanları kuralları belirleme aşamasında temsil etmesi sağlanabilir. Kurallar belirlerken kapsayıcılık son derece önemlidir.

Özellikle engelli bireyler ya da yabancı vatandaşlar ile çalışıyor ise dahil edici kurallar belirlenmelidir. Oluşturulan kurallar etik çerçeve hazırlanmalı ve kuralların dili rahatsız edici olmamalıdır. Kuralların ve denetimlerin yüksek olduğu yerlerde çalışan kişiler mobinge daha fazla maruz kalır. Bu durum ise iş ile ilgili motivasyonlarını negatif yönde ektiler ve çalışanların performanslarında düşme yaşanır. Kuralların uygun, esnetilebilir ve kapsayıcı olması bu nedenlerden dolayı oldukça önemlidir.

İş Kurallarının Önemi Nedir?

İş kurallarının amacı iş yerinde sağlıklı iletişim geliştirmek ve kolektif kullanılan alanların düzenli kalmasını ve kaos oluşmamasını sağlamaktır. Kurallar, yönetim tarafından belirlenir ancak daha dahil edici bir anlayışın benimsenmesi ve iş yerinde yer alan herkese söz hakkı verilmesi önemlidir. Kuralların birçok amacı bulunur ve bu amaçlar doğrultusunda kuralların önemi ortaya çıkar.

Özellikle çok sayıda çalışana sahip olan iş yerlerinin düzenli kalması, performans düşüklüğü yaşamamak ve yönetimde aksaklıkların olmaması için kurallar önemlidir. İş kuralları iş yerlerine göre farklılık gösterebilir.

İş Kuralları Tüm Çalışanlar ile Belirlenebilir Mi?

İş kurallarını belirleyen kişiler arasında mutlaka çalışanlar da bulunmalıdır. Eğer çalışan sayısı çok ise daha hızlı harekete geçebilmek ve karar verebilmek için temsilci belirlenebilir. Temsilcinin yanı sıra anket düzenlenebilir ve kurallara dair yorum ve öneriler toplu olarak alınabilir. Bu yöntemlerin anonim yapılması her zaman daha profesyonel bir seçenektir. Çalışanlar kimliklerini göstermeden yönetime dair yorum, eleştiri ve öneri yapabilme özgürlüğüne sahiptir. Bu nedenle de kurallar belirlenirken de aynı özgürlüğe sahip olmaları ve haklarını kullanabilmeleri elzem bir durumdur.

İş yerlerinde genellikle düzenli ve temiz olmak temelinde kurallar bulunur. Ofis ortamında işe uygun giyinmek, saatinde giriş ve çıkış yapmak, ortak kullanım alanlarındaki davranışlara dikkat etmek de kurallardır. İş kuralları kurumsal işleyişin sürdürülebilir olması için gereken önemli bir koşuldur.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın