İş Yemeği Nedir, Neler Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Yemeği Nedir, Neler Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler
İş Yemeği Nedir, Neler Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş yemeğinde dikkat edilmesi gereken hususlar, özellikle günümüz gelişen iş ağları içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsan ilişkilerinin gelişmesi, iş sektörlerinin yurtdışı pazarlarına açılması ve gündelik hayat içerisinde artık herkesin çok rahat bir şekilde ulaşabileceği bilgi ağının olması, şirketlerin ya da kişilerin iş yemeklerini oldukça önemsemesini sağlamıştır.

Günümüzde bir şirketin ya da yeni bir işe girecek olan kişinin kendisini tanıtmasının, iddiasını ortaya koymasının ve diğer niteliklerini açığa çıkarmasının en rahat yolu iş yemekleridir. Bu neden ile iş yemeklerinde bırakılacak intiba, kişinin ya da kurumun gelecek günlerde ki kariyerine direkt olarak etki etmektedir. Bu noktada bu yemeklerin, gündelik hayat içerisinde çıkılan sıradan yemeklerden olmadığını, bu yemeklerde amacın sadece “yemek yemek” olmadığını bilmek ve bu bilinç ile hareket etmek gerekmektedir.

İş yemeklerinde dikkat edilecek birçok husus bulunmaktadır. Organize edilen iş yemeğinin bulunduğu ortam, yemeğe katılacak kişiler, yemeğin yenecek olduğu restoranın sahip olduğu menü çeşitleri ve daha birçok faktör, iş yemeklerinde dikkat edilmesi gereken hususları şekillendirmektedir. Ancak genel çerçeve içerisinde bakılacak olduğunda, iş yemeklerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, belli kalıplar dahilinde özetlenebilmektedir.

İş Yemekleri için Hangi Giyim Tarzı Tercih Edilmelidir?

İş yemekleri için tercih edilecek giyim tarzı, oldukça önemli bir konu başlığıdır. Bu başlık ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, iş yemeklerine kesinlikle spor tarza sahip olan kıyafetler ile gidilmemesi gerektiğidir. Gündelik hayat içerisinde de işe giderken tercih edilen giyim tarzı, klasik şık bir tarzdır. İş yemekleri için de aynı tarz korunmalıdır.

İş yemeğinin organize edildiği mekân seçimi, giyim tarzına karar verilmesi üzerinde oldukça etkilidir. Ancak iş yemekleri için genel olarak şık restoranların tercih edildiği düşünülür ise yemeğe giderken gündelik şıklıkta olan bir kıyafet seçiminin yapılması, oldukça yerinde bir karar olacaktır.

İş Yemekleri için Nasıl Mekanlar Tercih Edilmelidir?

İş Yemekleri için Nasıl Mekanlar Tercih Edilmelidir?
İş Yemekleri için Nasıl Mekanlar Tercih Edilmelidir?

İş yemekleri için tercih edilecek olan mekanlar, yemek içerisinde yer alacak müşterilere ya da diğer kişilere göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada önemli olan iş yemeğine katılacak olan kişilerin değer algılarıdır.

İş yemeğine katılım sağlayacak olan kişilerin yurtdışından geliyor olmaları durumunda, onların gelenek ve göreneklerinin bizlerden farklı olduğunu göz önünde bulundurmak, mekân tercihi konusunda doğru karar verilmesini sağlayacaktır. Bu noktada müşteri profilini belirledikten sonra mekân seçimi konusunda karar verilmesi gereken başlıklar şu şekildedir:

 • Mekânda alkol olmalı mı?
 • Mekânın menüsünde hangi yemekler yer almalı?
 • İş yemeğine katılacak olan kişiler hangi cinsiyettedir?
 • Mekânın masaları hangi tasarımda olmalıdır?

Yukarıda belirtilmiş olan 4 ana soruya, iş yemeğine katılım sağlayacak müşterilere göre cevap verip, gidilecek olan mekânı bu başlıklara göre tercih etmek oldukça önemlidir.

Katılım Sağlanan İş Yemeklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İş yemeklerinde kişisel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar, “iş yemeği adabı” başlığı altında şu şekilde özetlenebilir:

 • İş yemeğinin düzenlendiği mekânda vale hizmeti var ise araba valeye emanet edilmelidir.
 • İş yemeğini düzenleyen kişi mekâna gelmeden, masaya oturulmamalıdır.
 • Masaya getirilen aperatif menüleri, olabildiğince az tadılmalıdır.
 • Menüye bakmadan sipariş vermek ya da mekânın menüsüne hâkim olmak önemlidir.
 • Çorbaların porsiyonu az söylenmeli, çorba üflenerek soğutulmaya çalışılmamalıdır.
 • Tabakta yer alan yemekler, bitirilmemelidir.
 • İki kadehten fazla alkol alınmamalı, alkol seçimi mutlaka şaraptan yana yapılmalıdır.
 • Tatlı tabağına mutlaka bir kahve çeşidi eşlik etmeli, çay içmekten kaçınılmalıdır.
 • Gece kapanışında hesap, iş yemeğini organize eden kişi tarafından ödenmelidir. Hesap, abartılı olmayan hareketler ile istenmeli ve masa ile ilgilenen çalışanlara mutlaka bahşiş bırakılmalıdır.
 • Vale hizmeti, mümkünse iş yemeğini organize eden kişi tarafından ödenmeli, yemeğe katılım sağlayan diğer kişiler ise aracı getiren görevliye bahşiş vermelidir.

Ayrıca İş Gezisi Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.


1 Comment

 1. İş yemekleri özellikle yurt dışı ise, yeme içme kültürlerine dikkat edilmeli, Türkiye’den yurt dışına çıkacak kişiler gitmeden önce yemek yerlerini ayarlarsa daha iyi olur, varsa tavsiye üzerine gitmeleri gayet doğru olacaktır.

Bir yanıt bırakın