İş Yeri Maliyetleri Nasıl Düşer?

İş Yeri Maliyetleri Nasıl Düşer?
İş Yeri Maliyetleri Nasıl Düşer?

İş yeri maliyetleri azaltmak için kullanılan birçok yöntem bulunur. Bunların arasında sıfır ürün yerine ikinci el ekipman tercih etmek, ücretsiz yazılımları kullanmak ve alışverişleri toplu yapmak yer alır. İş yeri maliyetleri düşürmek için kullanılan yöntemlerden biri de stajyer ve gönüllülere yer vermektir.

İşletme Maliyeti Nedir?

İşletme maliyeti bir iş yerine ait olan ve günlük olarak çalıştırılan yerinin giderlerini anlatmak için kullanılır. Sabit giderler ile sınırlı kalmayıp faaliyet, operasyon ve çalışmaların gerçekleştirilebilmesi için harcanan bütçeyi anlatan bir terimdir. Tek bir masrafa değil iş yerinin içerisindeki tüm masrafların bütününe işletme maliyeti adı verilir. İşletme giderleri yıl sonunda toplanır ve beyanname hazırlanır. Her işletmenin işletme maliyeti hesabı yaparak gider toplamaya ve beyanname hazırlanmaya yetkisi bulunmaz. Bazı işletmeler beyanname ya da buna benzer gelir – gider dengesi gösteren tablo sunmak zorunda değildir, muaf olan işletmeler de bulunur.

İşletme Giderleri Nedir?

İşletme giderleri daha çok sabit giderleri anlatmak için kullanılan bir terimdir. İşletme maliyeti kendi içerisinde iki gruba ayrılabilir bu gruplardan biri yönetim gideri diğeri ise faaliyet gideridir. Tüm bu giderlerin toplamı ise işletme maliyetini ortaya çıkarır. Bu bölüm sabit giderler için daha çok kullanılır ve içerisinde muhasebe, finans, banka, prim, sigorta, kira ve faturalar yer alır. Bir işletmenin giderleri sabit ve değişken olarak farklı gruplar altında incelenir. Sabit giderler her ay ya da belirli bir tarihte ama düzenli olarak ödenen ve vazgeçilemeyecek masrafları anlatır. Örneğin ofis kirası ve ofisin elektriği, doğalgazı, suyu ve internet faturası gibi giderleri de sabit giderler arasında bulunur.

İşletme Maliyeti Nasıl Azaltılır?

İşletme Maliyeti Nasıl Azaltılır?
İşletme Maliyeti Nasıl Azaltılır?

İşletme maliyetini azaltmak için öncelikle giderlerin ne olduğunun listelenmesi gerekir. İşletme maliyetinde gideri en çok olan kalemler ile gideri az olan kalemler birbirinden ayrılmalıdır. Mümkün ise maliyet tablosu hazırlarken giderler kategorilere ayrılmalı ve ayrıntılı olarak maddeleme yapılmalıdır. Tablo tamamlandığında ise kar getirmeyen ve zorunlu olmayan harcamalar kısılarak işletme maliyetinin azaltılması mümkündür. Bir başka öneri ise kısılan bu kategorilerin toplanarak işletmeye daha uygun bir hizmet ya da ürün için kullanılması olacaktır. İş yeri maliyetleri düşürme planı yapan kişilerin mutlaka gelir – gider tabloları olması ve finans takibinin iyi yapılması gerekir.

İşletme Maliyetini Düşürmek için Uygulanabilecek Yöntemler

İş yeri maliyetleri azaltma yöntemleri birçok uzman tarafından sık sık vurgulanan yöntemlerdir ve birçok iş yeri bu yöntemler ile maliyetini azaltabilmektedir. İş yerlerinin maliyetini düşürmesi için tavsiye edilen bazı yöntemler şunlardır:

  • Hizmet alımı
  • Sabit giderlerin ödemesinin geciktirilmemesi
  • Stok miktarının kontrollü olarak takip edilmesi ve buna uygun alışveriş yapılması
  • Tecrübe kazanmak isteyen kişilere alan açılması (gönüllülük, stajyerlik, eğitim programı gibi)
  • Ücretli kullanılan araç ve platformların ücretsiz versiyonlarına geçiş yapılması
  • İş yeri kullanımının verimli olması
  • Evden çalışma düzenine geçilmesi
  • Hibrit düzene geçilmesi
  • İş yeri malzemelerinin tek tek yerine toplu alınması
  • Reklam maliyetinin düşürülmesi ve geleneksel yöntemlerin tercih edilmesi

Sık karşılaşılan işletme maliyetini düşürme yöntemleri arasında yer alır.

Uzaktan Çalışma ile İş Yeri Maliyetleri Düşürmek

İş yeri maliyetini düşürmek için evden çalışma korona virüsünün de neden olduğu bir gelişmedir ve birçok işveren, maliyetlerin düştüğünü fark etmiştir. Özellikle ofisin sabit giderleri arasında yer alan fatura masraflarının düşmesi de giderleri önemli ölçüde azaltacaktır. İş yeri maliyetleri düşürme için sürekli uzaktan çalışma mümkün değil ise hibrit çalışma düzenine de geçiş yapılabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın