İş Yeri Unvanı Nasıl Alırım?

İş Yeri Unvanını Nasıl Alırım
İş Yeri Unvanını Nasıl Alırım

İş yeri unvanı almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru da bulunulmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü gibi alanlarda iş yeri unvanı yer alır ve farklı kamu kurum ve kuruluşları için önem taşıyan bir belgedir. İş yeri unvanı almak isteyenlerin iş yerlerini açma aşamasında unvan işlemlerini de tamamlaması gerekir.

İş Yeri Unvanı Ne Anlama Gelir?

İş yeri unvanının anlamına bakıldığında bir iş yerinin kendisi için tescil ettirdiği isim için kullanıldığı görülür. Sosyal Güvenli Kurumu onaylı iş yeri unvanı almak için belirli platformlar üzerinden başvuru yapılması istenir. İş yeri unvanının üzerinde iş yerine ait birtakım bilgiler bulunur. İş yeri unvanı Ticaret sicil Müdürlükleri tarafından hazırlanan resmi belgelerdir ve her işletmenin iş yeri unvanı bulunması gerekir. İş yeri unvan başvurusunun yanı sıra sorgulama işlemi de internet üzerinden çevrim içi yapılabilir. İş yeri unvanları, bir işletmenin ya da iş yerinin, Ticaret Sicil Müdürlüğündeki adını gösteren önemli bir belgedir. Belge sadece Ticaret Sicil Müdürlüğü için değil Vergi Dairesi için de resmi nitelik taşır.

İş Yeri Unvanı Nereden Alınır?

İş yeri unvanı alma yeri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumumun belirlediği hem dijital hem de fiziksel kanallardan iş yeri unvanı alınması mümkündür. İş yeri unvanı almak isteyenlerin kullanması gereken iki platform şunlardır:

 • Elektrik devlet sistemi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Gelir İdaresi Başkanlığı

SGK şubelerinin yanı sıra internet sitesinden de çevrim içi iş yeri unvanı alınabilir. Unvan alımı için barkodu olan belge oluşturulmalıdır. Barkodu olan belge ise e – devlet sisteminden rahatlıkla edinilebilir. İş yeri unvanı barkodu, iş yeri unvanı kategorisinden PDF olarak indirilebilir.

İş Yeri Unvanında Hangi Kelimeler Yasaklı?

İş Yeri Unvanında Hangi Kelimeler Yasaklı?
İş Yeri Unvanında Hangi Kelimeler Yasaklı?

İş yeri unvanı olarak alınamayan kelimeler Türkiye Cumhuriyeti tarafından yasaklanmış olanlardır. Ayrıca her bir isim tescilli olduğu için var olan unvanları almamaya özen göstermek gerekir. Bu gibi durumlarda daha sonra hukuki yaptırımlar ile karışılması da mümkündür. İş yeri unvanı için devlet tarafından yasaklanan kelimeler şunlardır:

 • Türk
 • Türkiye
 • Cumhuriyet
 • Milli

Eğer bu kelimelerden herhangi biri ticari bir unvan olarak kullanılmak isteniyor ise cumhurbaşkanlığından özel isim alınması gerekir. İzin verildiği takdirde izin belgesi ile iş yeri unvanı alınabilir. Bu kelimeler izinsiz bir şekilde ticari unvan olarak alınmamalıdır.

SGK İş Yeri Unvanı E – Devlet’ten Nasıl Alınır?

İş yeri unvanı e – devlet üzerinden giriş yapılarak kolayca alınabilir. İş yeri unvanı başvurusu için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • E – devlet sistemine giriş yapılması
 • Arama motorundan ya da menüden Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne ulaşılması
 • Menüden Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet ve tescil dökümünün seçilmesi
 • İş yeri unvanı listesinin açılması

Buradan iş yeri unvanına ulaşılabilir.

İş Yeri Unvanı İsim Kuralları

İş yeri unvan isimlerinin belirli bir çerçevede seçilmesi gerekir. İş yeri unvanları tüzel ve gerçek kişiler tarafından alınabilir. Gerçek kişiler iş yeri unvanı alırken tüzel kişilik gerektiren unvanları almaları yasaklanmıştır. Aynı zamanda cumhurbaşkanının vereceği özel izin ile kullanılan kelimeler de bulunur. Anonim şirketler, limited şirketler ve kooperatif temelli şirketlerin hepsi iş yeri unvanında hangi kategoride olduklarını da belirtmek ile yükümlüdür. Tüzel kişi olarak iş yeri unvanı alınacak ise anonim, limited ve kooperatif kategorileri belli edilmek zorundadır. İş yeri unvanı için başvuru yaparken belirtilen isim kurallarına özen göstermek gerekir aksi takdirde cezalandırma ile karşılaşılabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın