İş Yerinde Liderlik Nasıl Yapılır?

İş Yerinde Liderlik Nasıl Yapılır?
İş Yerinde Liderlik Nasıl Yapılır?

İş yerinde liderlik örnekleri her zaman için insanlara ilham kaynağı olmuştur. Günümüzde iş hayatında kurumsallığın giderek artması haliyle hem kamu hem de özel sektör için liderlik tanımlarının da değişmesine neden olmuştur. Günümüzde birçok kişinin kariyer hedefleri arasında liderlik ilk sıralarda yer alır. Ancak liderlik için tüm şartlar uygun olsa bile bazı vasıflara sahip olmayan kişilerin lider olması mümkün değildir. Yönetici ve lider arasında temelde ince bir farktan söz edilir. Bu fark liderin ekibiyle beraber ortak bir çalışma yürütmesidir. Patron ya da yönetici tanımlamasında ise daha çok emir verme ve işleri otoriter şekilde kontrol etme gibi temel unsurlar öne çıkmaktadır.

İş yerindeki pozisyonunu iyileştirmek ve kariyer basamaklarını hızla yükselmek isteyenlerin birçok farklı yol haritası izlemesi mümkündür. İş yerinde liderlik yapmak ve kariyerinizin zirvesine ulaşmak için dikkat etmeniz gereken en temel unsur çalışmaktır. Çalışkanlık ve takım ruhuna sahip olmak liderlerin temel özelliğidir.

Yönetici ve Liderin Özellikleri Nelerdir?

Yönetici ve liderin özellikleri birçok farklı açıdan değerlendirilebilir. Tarihsel süreçte bakıldığında başarılı projelerin başındaki yöneticilerin ortak özelliğinin yenilikçi olmasıdır. Bunun yanı sıra çalışkanlık da asla yabana atılmaması gereken temel unsurlar arasında sayılabilir.

Yönetici ve liderin sahip oldukları başlıca özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Daima yenilikçi ve gelişime açık olmak.
 • Mutlaka belirli bir hedefe/vizyona sahip olmak.
 • Problem çözme becerisine sahip olmak.
 • Sorumluluğu altında olan kişilerle ortak verimli çalışmalar yürütebilmek vb.

Lider ve yönetici kavramları belirli ortak özelliklere sahip olsa da bazı farklardan da söz edilmektedir. Genelde yöneticilerin daha çok rutini sevmesi ve geleneksel metotlara bağlı kaldıkları görülürken, liderlerin daha inovatif ve çözüm odaklı oldukları görülmektedir.

Güçlü Lider Özellikleri Nelerdir?

Güçlü Lider Özellikleri Nelerdir?
Güçlü Lider Özellikleri Nelerdir?

Güçlü lider özellikleri denince akla gelen ilk unsurun yaratıcılık olması gerekir. Dogmatik kalıplara sıkışan veya alışılagelmiş çalışma metotları, çalışan – patron ilişkileri ile bu kişilerin güçlü bir lider olması mümkün değildir. Çalışma ortamında verimliliğin de artmasına katkı sağlayacak lider kişiler, yenilikçi yöntemleri sayesinde hem iş yerinde huzurun sağlanmasına katkı sunar hem de verimliliği artırırlar. İş yerinde liderlik yapan güçlü kişilerin sahip olması gereken temel unsurlar ise şunalardı:

 • İletişim Becerileri: Yazılı ve sözlü olarak her mecrada iyi bir iletişim becerisine sahip olmak.
 • Dürüstlük: Meslek etiğine ve ahlak kurallarına uygun davranışlar ile dürüstlük bir liderde olması gereken en temel özelliktir.
 • Kararlılık: Güçlü bir vizyona sahip olduğunu düşünenlerin kararlılıkla ve istikrarlı bir şekilde çalışmalarına devam etmesi ve ekibini yönlendirmesi gerekir.
 • Açıklık: Yeni fikirlere, geri bildirimlere ve iletişime açık olmak yaratıcılık sürecini besleyeceği gibi iş yerinde güven duyulan bir lider olmanızı da sağlayacaktır.

İş Yerinde Liderlik İçin Altın Tavsiyeler

Hizmetkar liderlik kavramının günümüzde çok sık kullanılıyor olması birçok kişinin iş yerinde liderlik için neler yapılması gerektiği sorusunun peşine düşmesine neden olduğu görülüyor. İş yerinde hedeflenen bir konuma ulaşmak için doğru stratejilerin izlenmesi son derece önemlidir. Ancak liderlik basamaklarına hızlı ulaşmak için çalışma arkadaşları bir araç olarak görmek ve göze girmek için etik – ahlak dışı davranışlarda bulunmak başarıya değil hüsrana götürecektir.

Kendini yetiştirmek ve iş yerinde liderlik yaparak kariyerini sürdürmek isteyenlerin şu kriterlere dikkat ederek strateji belirlemesi her zaman bir adım öne çıkmalarını sağlayacaktır.

 • Çalışma süresinin artırılması.
 • Kuruma fayda sağlayacak yenilikçi fikirler üretmek.
 • Mesleki ve kişisel becerileri geliştirmek.
 • Çalışan ve yöneticiler ile iyi iletişim kurmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın