İstediğin Kadar Ye İstediğin Kadar Öde Restoranları

Avusturya Viyana’da bulunan ve müşterilerin ne kadar ödeyeceklerine kendilerinin karar verdikleri bir restoran olan  ”Der Wiener Deewan”  restoranı, üç tanesi vejetaryen yemeği olmak üzere her gün beş çeşit Pakistan yemeği sunuyor. İçecek fiyatları sabit fiyatlı fakat yiyecekler için ne kadar ödeyeceklerine müşteriler karar veriyorlar. Müşterilerin çoğu yerinde bir ücret ödüyor ve restoran bu alışılmamış fiyatlandırma politikasından pek zarar görmüyor gibi duruyor.

Kısa bir araştırma sonrasında anlıyoruz ki, “Der Wiener Deewan” fiyatlara müdahale etmeyen bir iş fikri yaklaşımına sahip tek restoran değil. Avusturalya Melbourne’de bulunan “Lentil As Anything” restoranı da,  müşterilerinin gücü yettiği kadar veya yemeğe biçtikleri değer kadar ücret ödemelerine izin veriyor. Şu anda Melbourne’de üç farklı mekanda faaliyet gösteren bu işletme ayrıca sanatçılar ve yazarlara da yer sağlamakta. Amerika Salt Lake City’de bulunan One World Café ve Denver’da bulunan SAME Café (So All Might Eat) de benzer bir prensiple hareket ediyorlar ve ek olarak  müşterilerinin istedikleri porsiyon büyüklüğünü belirlemelerine de izin veriyorlar (ki bu prensip herhangi bir restoran için de fena bir fikir değil).

Bazı müşterilerin restoranın bu fedakar uygulamalarını suistimal etmeleri mümkünken, çoğu müşteri de ücreti ödenmeyen yemekleri telafi etmek için memnuniyetle biraz daha fazla para bırakıyorlar. Bu uygulamalar; sosyal girişimcilik ve yemek yapma aşkını bir araya getirmenin yollarını arayan restoran işletmecilerinin tam da aradığı fikir  olabilir.

Not: 2011 yılında, ünlü Rock yıldızı Bon Jovi de New Jersey’de buna benzer bir restoran açtı , yemek  menüsünde ise fiyat listesi bulunmuyor. İsteyen istediğini ödüyor, para ödemeyenler ise restoranda çalışarak ya da bir şekilde toplumsal bir faaliyette gönüllü işler yaparak yemeklerinin bedelini karşılıyorlar.

İstediğin Kadar Öde Restoranlarının Web Siteleri:

www.falter.at/web/wwei/detail.php?nr=5266

www.lentilasanything.com

www.soallmayeat.org

www.oneworldeverybodyeats.com


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın