İşyerinde Renk Seçimi; Hangi İşyerinde Hangi Renkler Kullanılmalı?

İşyerinde hangi renk kullanılmalıdır? İşyerinde renk seçimi konusunda nelere dikkat edilmelidir? Hangi işyerinde hangi renkleri kullanmak gerekir? İşyerlerinde ve ofislerde duvar rengi seçimi neye göre yapılmalıdır?

Renklerin insan psikolojisi üstündeki etkileri, yapılan birçok araştırma sonucunda ortaya konulmuştur. Özellikle insanların çok uzun saatler bulundukları iç mekânlarda kullanılan renkler, iletilmek istenen mesajları anlatmakta çok önemli bir faktördür.
İşyerlerinin tasarımında kullanılacak olan renkler seçilirken, insan psikolojisi üzerindeki etkileri düşünülmelidir. Elbette her işyeri/ofis birbirinden farklı özellikler taşır. Bu nedenle seçilecek renkler de farklı olmalıdır. İşyerinde renk seçimi, duvarlarda, tavanda, tabanda, mobilyalarda ve dekor amaçlı ürünlerde, dikkatle yapılmalıdır. Rastgele seçilen renkler, hem çalışanlar, hem de müşteriler üstünde istenmedik psikolojik etkilere neden olabilir.

Hangi rengin hangi miktarda ve nerede kullanılacağı konusunda gerekirse profesyonel destek alınmalıdır. Çünkü bilhassa iç tasarımda kullanılan renkler, insanları görsel yolla, psikolojik açıdan etkiler ve bu durum, işyerinizle ilgili insanların olumlu veya olumsuz algılama faktörlerine tesir eder.

Kullanılan renklerin, işyerinizdeki estetik duygusunu da yansıttığını unutmamalısınız. İşyerlerinde kullanılan renklerin uyumu da oldukça önemlidir. İşyerinde renk seçimi yaparken, yaptığınız işe uygunluğunu iyice analiz etmeniz gerekir. Çünkü kullanılan renkler, müşterilerinizin sizden ürün veya hizmet almasına da etki edecektir.

İşyerinde renk seçimi, genellikle göz ardı edilir ancak yukarıda sıraladığım faktörlerden dolayı büyük bir öneme sahiptir. Gelişigüzel seçilen renkler, işinizi, vermek istediğiniz mesajı, misyon ve misyonunuzu anlat(a)maz. Öte yandan çalışanlarınızın motivasyonu ve verimliliği üstünde de seçilen renklerin ciddi bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Özellikle ofis ortamında, duvar rengi seçimi dikkatle yapılmalıdır.

Romalı Filozof Marcus Aurelius , “Ruh, düşüncelerinin rengiyle boyanır” der. Ruhsal sağlığı korumanın etkin bir yolu da renklerdir.

Şimdi bu makalede sizlere, hangi rengin ne tür psikolojik etkilere sahip olduğunu ve işyerinde renk seçimi konusunda dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağım.

İşyerlerinde Renklerin Gücü

İşyerinde renk seçimi

Dur levhalarının neden kırmızı, can yeleklerinin turuncu olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunların sebeplerini insan psikolojisinde bulabiliriz.

Kırmızının, gücü, tehlikeyi ve enerjiyi simgeleyen ve bu özellikleriyle öne çıkan bir renk olduğu bilinen bir gerçektir. Turuncu ise suda göze çarpar. Bu nedenşe güç ve dayanıklılıkla ilişkilendirilir. O halde kırmızının trafik işaretlerinin, turuncunun ise güvenlik yeleklerinin rengi olmasına şaşmamalıdır. Yani bunlar rastgele tasarlanmamıştır.

Şirketlerin markalarını ve kimliklerini oluşturmak için renkleri kullandıklarını da duymuşuzdur? Bazı işverenler, çalışanlarında veya müşterilerinde belirli duyguları uyandırmak için renk psikolojisini kullanır.

Renklerin gerçek gücünü keşfetmeye hazır mısınız? İşyerinde doğru renk seçimiyle ofisinizi, çalışanlarınızın kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak, coşkularını artıracak ve performanslarını artıracak şekilde tasarlayabilirsiniz!

Kırmızı Rengin Gücü

Kırmızı, ateşin ve kanın rengidir. Tehlike, enerji, güç, kararlılık, sevgi, tutku ve arzuyla tanımlanır. Kırmızının vücudumuz üzerinde fiziksel etkileri olduğu da bilinmektedir. Bunlar; Kan basıncını yükseltir, kalp atış hızını artırır ve metabolizmayı hızlandırır.

Kırmızı öne çıkan ve dikkat çeken bir renk olduğundan, çalışanlarınızın hatırlamasını istediğiniz her şeyi kırmızıya boyadığınızdan emin olun. (Uyarı tabelaları gibi) Ayrıca, çalışanlarınızın sürekli hareket halinde çalışması gerekiyorsa, duvarları veya çalışma ortamının büyük kısmını kırmızıya boyamayı düşünebilirsiniz. Bu, çalışanlarınızın zihinsel üretkenliğini arttıracaktır.

İş yerinizde küçük bir spor salonu kurmayı düşünebilir ve burayı kırmızıya boyayabilirsiniz. Ülkemizde pek yaygın olmasa da, özellikle Japonya’da işyerlerinde spor salonları bulunur. Bu şekilde egzersizi teşvik edip çalışanlarınızın sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Fiziksel aktivitenin yoğun olmadığı bir işiniz varsa kırmızı rengi kullanırken dikkatli olmalısınız. Durağan işyerlerinde kırmızı renk çalışanlarınızı endişeli hissettirebilir. Bu yüzden en iyi strateji, kırmızıyı ana renk olarak değil, iç tasarımda bir vurgu olarak kullanmak olacaktır.

Kırmızı, spor ve fitness salonları ve için en iyi renktir.

Mavi Rengin Gücü

Ofiste renk seçimi; mavi

Mavi, gökyüzünün ve denizin rengidir ve derinliği, istikrarı simgelemektedir. Aynı zamanda zihnimizi uyarır. Güven, sükunet, sadakat ve zeka duygularıyla ilişkilidir.

Mavi bir iş yerinde kullanıldığında çalışanlar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve bu nedenle stresi azaltır. Ayrıca belirli bir göreve daha iyi konsantre olmaya yardımcı olur. Böylece üretkenliği artırır.

Restoran, kafe, büfe, pastane veya fırın gibi yemek tüketimiyle ilgili bir işletmeniz varsa maviyi kullanırken dikkatli olun. Mavi iştah açıcı bir renk değildir. İnsan metabolizmasını yavaşlatır ve iştahı bastırır. Ayrıca mavi rengin tonuna da dikkat edin. Mavinin koyu tonları hüzün uyandırır.

Mavi, danışma odaları, psikiyatri klinikleri ve hukuk büroları için en uygun renktir.

Sarı Rengin Gücü

Sarı, güneşin ve ışığın rengidir. Isınma etkisi yaratır ve zihinsel aktiviteyi uyarır. Sarı aynı zamanda neşe, eğlence, mutluluk, enerji, iyimserliğin yanı sıra zeka, idealizm ve hayal gücünün rengidir.

Sarı, hayal gücü anlamına gelen sıcak bir renk olduğu için çalışanlarınızın daha yaratıcı olmasını istiyorsanız kullanabilirsiniz. İstikrar ve güvenlik duygularını uyandırmak istediğiniz bir işletmeniz varsa, sarıyı önermiyorum. Çünkü doğallığın rengi olan sarı, koruma veya güvenlik anlamına gelmez.

Ayrıca, kullandığınız sarı tonuna dikkat edin. Açık sarı duvarlar bir işyerine sıcaklık, tazelik ve neşe getirecektir. Koyu sarı duvarlarsa hastalık duygusu uyandırır.

Sarı, grafik veya moda tasarımcısı ofisleri, yazar odaları ve görsel sanatlar merkezleri için seçilebilecek en uygun renktir.

Turuncu Rengin Gücü

Hangi işyerinde hangi renkler kullanılmalı?

Turuncu bir narenciye rengidir ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra C vitamini ile ilişkilidir. Keza birçoğumuz turuncu dendiğinde hayalimizde, portakal ve mandalinayı canlandırırız. Turuncu, coşkuyu, cesareti, gücü, dayanıklılığı, dengeyi ve heyecanı sembolize eder. Turuncu sıcaktır ama agresif değildir ve gençler tarafından daha çok tercih edilir. Ayrıca fiziksel sağlığımız üzerinde çeşitli etkileri vardır; beyne oksijen tedarikini arttırır, beyin aktivitesini uyarır ve enerji verir.

Sonbahar yapraklarının rengi olan turuncu, değişimin simgesidir. Çalışanlarınızın doğru kararlar vermelerine, özgüvenlerini artırmalarına ve farklı bakış açıları geliştirmelerine yardımcı olmak istiyorsanız, işyerinde renk seçimi yaparken turuncuya ağırlık verebilirsiniz. Çalışanlarınızın, birbirleriyle veya müşterilerle sıklıkla iletişim kurması gerekiyorsa, çevrelerinin de turuncu olduğundan emin olun! Bu renk, sosyalleşmelerine, ilham almalarına ve çalışma alanlarını daha da çok sevmelerine yardımcı olacaktır.

Ayrıca, farklı turuncu tonlarının insanlara hangi mesajı gönderdiğine dikkat edin;

Koyu turuncu: Aldatma ve güvensizlik

Kırmızıya yakın turuncu: Tutku, eylem ve hakimiyet

Altın rengine yakın turuncu: Prestij, bilgelik ve zenginlik

Şeftali rengine yakın turuncu: Samimiyet ve incelik

Turuncu, çağrı merkezleri, danışmanlık firmaları, turizm şirketleri için en uygun renktir.

Yeşil Rengin Gücü

Yeşil, doğanın ve yeni bir yaşamın rengidir. Uyum, büyüme, umut, doğurganlık, güven, bilgelik, inanç ve yenilenmeyle ilişkilidir. Yeşil ayrıca güvenliğin rengidir.

Yeşilin insan metabolizmasını yavaşlattığı da bilinmektedir. Tıpkı mavi gibi yeşil de sakinleştirici bir etki yaratır. Çalışanlarınızın stresli bir işleri varsa veya depresyona girmeye meyilli bir işiniz varsa, işyerinizde yeşili ağırlıklı olarak kullanabilirsiniz. Yeşil yatıştırıcıdır. Bu nedenle çalışırken kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar.

Ayrıca uzun saatler çalışanlar için en iyi renk yeşildir. Dinlendiricidir ve görüş gücünü iyileştirir. Uzun vardiyalı çalışmayı gerektiren bir işiniz varsa yine yeşili tercih edebilirsiniz.

Yeşil, diş klinikleri, danışmanlık ve psikiyatri klinikleri, anaokulları ve sanat terapi merkezleri için en iyi renktir.

Mor Rengin Gücü

Ofislerde renk seçimi

Mor, sümbüllerin rengidir. Lüks, güç, hırs, bilgelik, haysiyet, bağımsızlık, canlılık, maneviyat, ayrıca gizem ve sihir anlamına gelir. Ruhsal açıdan yükselmeye, zihni ve sinirleri sakinleştirme gücüne sahiptir.

Çalışanlarınız çocuklarla veya yaşlılarla ilgileniyorsa, işyerinizde mor rengi kullanabilirsiniz. Mor rengin duyarlılığı arttırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda hayal gücünü destekler ve insanları daha yaratıcı kılar. Yani çalışanlarınızın orijinal fikirler bulmasını istiyorsanız duvarları lavanta moruna boyayın!

Zenginlik, rahatlık ve bağımsızlığın rengi mor, insanları hassaslaştırır.

Ayrıca mor da tonlarına dikkat edilmesi gereken bir renktir. Her tonu farklı mesajlar taşır;

Açık mor/lavanta: Romantik ve nostaljik duygular uyandırır. Lütuf anlamına gelir.

Koyu mor: İnsanları üzgün hissettirir ve sinirlendirir.

Parlak mor: Zenginlik ve şatafat anlamına gelir.

Mor, sanat stüdyoları ve güzellik salonları için en iyi renktir. Anaokulu ve yaşlı bakım evlerinde, uygun tonlarda ve miktarda kullanılabilir.

Beyaz Rengin Gücü

Beyaz kar rengidir. Saflık, iyilik, aydınlanma, temizlik ve mükemmellikle ilişkilidir. Ülkemizde olduğu gibi batı ülkelerinde de beyaz, masumiyet ve bekaret sembolü olarak gelinlerin giydiği renktir. Doğu ülkelerindeyse beyaz, yas ve cenaze anlamına gelir.

Duvarlarınızı beyaza boyarsanız sadelik ve başarı mesajı verirsiniz. Çok parlak bir beyaz baş ağrısına neden olabileceği için dikkatli kullanılmalıdır.

Beyazın ayrıca insanların zihinlerini temizlediği, saf düşünceleri ve yenilenmeyi teşvik ettiği, ruhu olumsuz duygulardan arındırdığı bilinmektedir.

Beyaz, hastaneler, hayır kurumları, veteriner klinikleri, tıp merkezleri ve laboratuvarlar için en uygun renktir.

Bej Renginin Gücü

Bej, bağımlılığı, muhafazakarlığı ve esnekliği simgeleyen nötr bir renktir. Sessiz, sakin ve genellikle zariftir. Bej rahatlatıcı bir renk olduğu için insanlar onu aşırı kullanma eğilimindedir. Bu nedenle, birçok kişi onu sıkıcı bulur.

Bej sıradan görülse de insanı rahatlatan bir renktir. Kahverenginin sıcaklığına ve beyazın serinliğine sahiptir. Bej aynı zamanda çalışmayı da simgeler. Bu nedenle, çalışanlarınız ağırlıklı olarak masa başı işlerde ve bilgisayar başında çalışıyorsa, bej rengini kullanabilirsiniz.

Bilgisayar programcılarının ve web tasarımcılarının ofislerinde, yazar odalarında, bankalar ve otellerde, bej rengini kullanabilirsiniz.

Siyah Rengin Gücü

Siyah, gecenin ve gölgelerin rengidir. Güç, formalite, zarafet, ciddiyet, profesyonellik, gizem ve ölümle ilişkilidir. Siyahın ayrıca olumsuz bir çağrışımı vardır (kara mizah veya kara ölüm) ve bilinmeyene (kara delikler) karşı korku duyguları üretir.

Ofisinize formalite havası katmak istiyorsanız siyah rengi kullanabilirsiniz. Yine de dikkatli olun, duvarlardaki metinler için arka plan olarak siyah kullanmak, okunabilirliği azaltır.

Siyah ayrıca derin duygular uyandırabilir ancak çok fazlası bunaltıcıdır. İnsanı göze çarpmaz kılar, olasılık duygusunu arttırır, boşluk hissi, kasvet uyandırır ve hüzün verir. Bu nedenle, aşırı kullanmayın!

Siyah, muhasebeciler, mali müşavirler ve hukuk bürolarında ölçülü olarak kullanılabilecek bir renktir.

İşyerinde Renk Seçimi Yaparken Hangi Renklerden Kaçınmak Gerekir?

İşyerlerinde kullanılmaması gereken renkler...

Çalışanlarınız için bir ofis tasarlarken duvarları şu renklere boyamamaya çalışın;

Kahverengi: Odaların karanlık ve kasvetli görünmesini sağlar.

Beyaz: Temizlik ve saflıkla ilişkilendirilse de hastanelerin rengidir.

Pembe: Dikkat dağıtıcıdır, bu nedenle çalışanlarınız konsantre olmakta zorlanacaktır.

Son olarak;

İşyerinde renk seçimi, başta da belirtmiş olduğum gibi üzerinde titizlikle durulması gereken önemli bir konudur. Duvar rengi seçimi, dış cephe boya rengi seçimi, mobilyaya göre duvar rengi seçimi, evlerde olduğu kadar ofislerde ve işyerlerinde de önemlidir. Artık işyerlerinde en çok kullanılan 9 rengin hangi anlamlara geldiğini, müşterilerinize hangi mesajları verdiğini, çalışanlarınız üzerinde bıraktığı etkileri biliyorsunuz. Bilhassa duvar rengi seçimi konusunda, evlerinizde olduğu kadar işyerlerinizde de hassasiyet göstermelisiniz. Çünkü uykuda geçirdiğimiz zaman dilimini saymazsak, vaktimizin büyük bölümünü genellikle işyerlerimizde geçiriyoruz. Bu nedenle işyerinde duvar rengi seçimi, mobilya ve obje seçiminden bir tık daha önemlidir.

Yukarıda sıraladığım bilgiler doğrultusunda, işinize uygun olan renkleri işyerlerinizde kullanabilirsiniz. Doğru renkleri kullanarak, satış oranlarınız ve çalışanlarınızın verimliliğini arttırabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram: @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın