JÖH Maaşları Tüm Detaylar 2022

JÖH Maaşı
JÖH Maaşı

Jandarma Özel Hareket yani JÖH maaşı hakkında bilgi vereceğimiz bu makalemizde bilmeyenler ya da JÖH olmak isteyenler için JÖH nasıl olunur, JÖH olma şartları nelerdir? Kimler JÖH olamaz gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Makalemizin ilerleyen bölümünde ise JÖH maaşı ne kadar? Bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikli olarak JÖH nedir? Bunun tanımını yaparak başlayalım.

Jandarma Özel Harekat personeli, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan askeri personeldir. Ancak bu askeri personel özel olarak seçilmiş olduğundan görevleri ve sorumlulukları normal askerlere göre çok daha ağırdır. JÖH olmak isteyen bir kişi aşağıdaki görevleri kabul edeceğini bilmesi gerekir.

JÖH’ün Görevleri Nelerdir?

JÖH olmak için İzmir Foça’da zorlu bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekir. Burası bir komando birliği olduğu için eğitimleri çok ağır ve çok yorucu olacaktır. Foça’daki eğitimi tamamlayan kişiler bir süre bekledikten sonra sözleşmeyi bozmazlarda tayin yerleri de kısa süre içinde belli olacaktır. JÖH Birlikleri genellikle terör bölgesindedir. Burada görev yapan askeri personel sürekli hazır kıta şeklinde emri bekler. JÖH personeli olası bir olay halinde zırhlı araçlarla veya helikopterle hemen görev yerlerine ulaştırılırlar.

Kimler Jandarma Özel Harekat Olabilir? JÖH Şartları Nelerdir?

JÖH olabilmenin ilk şartı jandarma olmaktan geçer. Yani dışarıdan hiç kimse Jandarma Özel Hareket ekibine alınmaz. Eğer askerlik görevi yapılıyorsa bu durumda görevinizin sonunda gönüllü olup olmayacağınız size sorulur sonrasında ise bu kararınızı verip tercihte bulunmanız istenir. Eğer aşağıdaki şartlar size uygun geliyorsa JÖH Başvurusunda bulunabilirsiniz.

joh maasi 2 JÖH Maaşları Tüm Detaylar 2022

JÖH Olma Şartları Nelerdir?

Jandarma Özel Hareket personeli olmak için gönüllülük esastır, Bunun için ilk olarak adayların aşağıdaki şartları yerine getirdikten sonra mülâkata katılmaları gerekir. İlgili komutanlık bir ilana çıkar ve istediği şartları belirtir. İlanda adaylar için bir mülakat tarihi belirlenmiş olur,

  • JÖH başvuracak adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
  • Adayların en az lise mezunu olması gerekir.
  • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak ya da askerlik sırasında başvurmak
  • En az 164 cm boyunda olmak
  • Başvuru sürecindeki belirtilen yaş aralıklarında olmak
  • Sağlık raporunda herhangi bir engeli olmaması
  • Askerlik sürecinde herhangi bir ceza almamak
  • Herhangi bir yara ya da ameliyat izine sahip olmamak
  • Adayların 25 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.

Askerlik hizmetini tamamlamış olan bir kişi görevini yerine getirdikten sonra en geç 3 yıl içerisinde başvurusunu tamamlaması gerekir. 3 yılın ardından yapılan başvurular kabul edilmez.

Kimler Jandarma Özel Harekat Olamaz?

Kimlerin Jandarma Özel Harekat personeli olacağı kadar kimlerinde olamayacağı önemlidir. JÖH olamama şartları aslında olmanın tersidir. Yani yukarıdaki şartları taşımayan kişiler Jandarma Özel Hareket olamazlar.

JÖH Maaşları Ne Kadar? 2022

Yukarıda JÖH olmanın ve olamamanın şartlarından bahsettik, gelelim asıl konumuz olan JÖH maaşı ne kadar sorusunun yanıtını vermeye.

Jandarma personelinde almış olunan eğitim, görevin yeri, görevin süresi, mezun olunan okul ve TSK görev merkezine göre değişiklik gösterecektir. JÖH maaşı ortalama olarak 6,500 ile 10.000 arasında değişiklik gösterir. Bu maaşın değişmesine neden olan şey ise hizmet bölgesidir. Riski büyük olan yerlerde görev alanların maaşları daha yüksek olacaktır. Doğu illerinde görev yapan bir JÖH personeli ile batıda görev yapan JÖH personeli arasında fark vardır. Bu fark hem JÖH maaşı hem de konforu açısından gereklidir.

JÖH Eğitimi Kaç Ay?

JÖH personelleri komandolar gibi değildir. Komandolar 3 ay eğitim alırlarken JÖH’ler 5 ay eğitim alırlar.

JÖH Maaşı hakkında yukarıda detaylı bilgiler verilmiştir. Farklı ve yeni iş fikirleri için https://isfikirleri.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın