Kendi Sesinden Kendi Komutlarınla Navigasyon – Kendi Sesinizle Programlanmış Ürünler

Navigasyon aletlerinin birçoğu; yumuşak tonlu seslerden haşin seslere kadar çok çeşitli seslendirme seçenekleriyle satışa sunuluyor. Fakat hepsi bir süre sonra sıkıcı bir hal alıyor ve yeterince kişiye özel değiller. 2007 yılında, YourPND bu noktada imdada yetişti.. 6,95 Euro karşılığında kullanıcılar, www.yourpnd.com sitesinde talimatları kendi bilgisayarlarındaki mikrofon aracılığıyla kaydediyorlardı. Tüm talimatları kaydetmek ise 7 dakika sürüyordu. Bu işlem bittikten sonra YourPND, kaydedilen talimatları navigasyon cihazlarının anlayacağı bir dosyaya dönüştürüyor ve bu dosyayı cihazınıza nasıl kuracağınıza dair talimatları da size gönderiyordu.

“İlk kavşakta sağa dönünüz” gibi temel talimatlar yerine, kullanıcıların yaratıcılıklarını ortaya koymaları ve en çok sevdikleri deyişleri veya sözleri kullanmaları teşvik ediliyor. (“Sol yap koçum” gibi:) )Veya bir başkasının ismini dahi kullanarak YourPND harika bir hediye olabilir. Müşteriler talimatları kaydederek, kargo dahil 19,95 Euro karşılığında istedikleri alıcıya bir flaş bellek içerisinde ulaşmasını sağlayabiliyor. YourPND şu anda sadece TomTom navigasyon cihazlarını destekliyor fakat başka cihazlar için de destek yolda. YourPND, kişiselleştirmenin bir iş konsepti olarak nasıl akıllıca kullanılabildiğine dair bir başka güzel örnek.

2010 yılında ise Garmin-Asus işbirliğinin sonucu olarak A10 Modeli satışa sunuldu.Böylece kendi sesinizi kaydederek rota takibi sırasında komutları kendi sesinizden duyabiliyordunuz.

Tüketicilerin kendi sesleriyle ya da sevdikleri/duymayı tercih ettikleri seslerle  programlanan ürünler ; her zaman benzerlerine göre çok daha fazla ilgili çekmekte ve ürüne karşı olan algıda samimiyetin ağır basmasına yol açmakta, çünkü insanlar özdeşleştikleri ürünlere ilgi ve bağlılık gösterirler.

Bu fikri paylaşmamızın nedeni ise, temelinde yatan şu mantık: Rekabet alanı olan bir sektördeyseniz, seçtiğiniz alanda bir iş fikri oluştururken “özdeşleşilen ürünler”  ya da “samimi gelen ürünler”in diğer benzerlerine fark attığını bilerek stratejinizi oluşturmanız gerektiğidir.

Site: www.yourpnd.com
İletişim: info@yourpnd.com


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın