Kitap Satışı Yapmak Ve Satışları Arttırmak 2022

Kitap Satışı Yapmak Ve Satışları Arttırmak

Kitap satışı yapmak, kitap yazarak para kazanmak konusunun en önemli bölümüdür. Zaten hemen her hafta binlerce yazar tarafından, on binlerce kitap yayımlanıyor. Bu kadar kitabın arasından kendi kitabımızı nasıl tanıtacağız? Emek verdik, kitap yazdık, belki para da harcadık ve kitabımızı yayımladık. Peki! Şimdi kitabımızı nasıl pazarlayacağız? Okuyucuyla kitabımızı nasıl buluşturacağız?

Kitap satışları nasıl arttırılır? Kitap pazarlama teknikleri nelerdir? Kitap yazarak daha çok kazanmak?

Kitap Satışı Yapmak Ve Satışları Arttırmak

Geleneksel yayıncılıkta yayınevleri basılan kitapların reklamını yapar ama bu genellikle yeterli gelmez. Ünlü bir yazar değilseniz kitabınızın reklamını, billboardlarda, yazılı ve görsel basında, Google, Instagram, Facebook veya Twitter’da sponsorlu olarak göremezsiniz. Hiçbir yayınevi, yeni ve kitlesi olmayan bir yazar için reklam masrafına girmez. En fazla yapacakları kendi sosyal medya hesaplarından kitabınızı paylaşmak olur o kadar…

Bu noktada kitabınızın reklam ve tanıtımını yapmak size düşer. Hele KDY’den kitap çıkardıysanız (Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık),bütün tanıtım işlerini kendiniz yapmanız gerekir.

Çok sevdiğim bir yazar arkadaşımın bir imza gününde; Tavuk bile yumurtladıktan sonra bas bas bağırarak yaptığı işin reklamını yapıyor. Belki çok şık durmuyor ama biz yazarlar da kitabımızın reklamını yapmak zorundayız. Çünkü burası Türkiye ve kitap okuyan sayısı yazık ki çok az” demişti. Bu cümlelerin altına imzamı atıyorum.

Bireysel Olarak Kitabınızın Reklamını Nasıl Yapabilirsiniz?

Bireysel Olarak Kitabınızın Reklamını Nasıl Yapabilirsiniz

Çok iyi bir kitap yazdığınızı, okuyan hemen herkesin kitabınızı beğeneceğini düşünüyorsanız işe kitabınız için bir web site hazırlamakla başlayabilirsiniz. Web site için alan adı ve hosting ücreti ödemeniz gerekecek. Ocak 2022 itibariyle, ortalama bir, .com ve .net alan adı yıllık 90-150 TL, kitap tanıtımı için yeterli olacak bir hosting ise yıllık 50-120 TL aralığında değişen fiyatlarda satılıyor.

Alan adının 14 karakteri aşmamasının önemli olduğunu ve alan adınızla biten bir e-posta adresi edinmeyi unutmayın.

Tabi tamamen ücretsiz açabileceğiniz bir blog da işinizi görebilir.

– Kitabınızın konusuna ve içeriklerine uygun bir tanıtım metni hazırlayın. Bu metni hem web site/bloğunuzda, hem de diğer reklam kanallarında zaman zaman kullanacaksınız. Hazırladığınız metinde, kendinizden bahsetmeniz önemlidir. Yeni bir yazarsanız, insanlar sizi tanımayı isteyecektir. Mesleğinizi, eğitim durumunuzu, varsa sertifika ve başarı belgelerinizi, özgeçmiş hazırlar gibi yazabilirsiniz.

– Sosyal medya hesaplarınızda etkileyici paylaşımlar yapın. Kitaplarınızın görselleri ilgi çekici olmalı. Bütçeniz ölçüsünde, kitabınızın hitap edeceği kitleyi dikkatli seçerek sponsorlu reklam verin.

– Kitabınızın türü ve içeriği, kitlenizi belirleyen en önemli şeydir. Gençlerin ilgi duyacağı bir polisiye veya aşk romanı mı yazdınız? Felsefeye ilgi duyan kimselerin ilgi duyacağı bir deneme veya akademik kitap mı kaleme aldınız? O zaman bu kitleye uygun tanıtımlar yapmanız gerekecek. Instagram’da bir gençlik sayfasında veya bir felsefe sayfasında, cüz’i ücretlere tanıtım yapabilirsiniz. Şansınız varsa, ücretsiz reklamınızı yapacak kimseler bile çıkacaktır.
Instagram ve Bookstagramlar Kitabınızı Tanıtmak İçin Yardımcı Olacaktır

– Benim de sıklıkla kullandığım bir yöntem; Instagram’da, okuduğu kitapların tanıtımını yapan bookstagram arkadaşlarla iletişime geçerek kitabınızı gönderin. Kitapseverlerin takip ettiği bookstagramlar, kitabınızın reklamını yapmanızın en güzel yollarından biridir. Çünkü hitap ettikleri kitle kitaplarla doğrudan ilgili kimselerdir.

Bookstagramları seçerken, kitlesiyle olan etkileşim oranına bakmayı unutmayın. Birçoğunun paylaşımlarının altında; “çok güzel fotoğraf”, “kapağı çok güzelmiş” gibi paylaşılan kitapla pek de ilgisi olmayan yorumlar veya sadece ikon paylaşımları olabiliyor. Bu durum, o bookstagramın takipçi kitlesinin yazık ki pek de kaliteli olmadığını gösterir. Takipçi sayısının çok olmasına aldanmayın. Çoğu parayla takipçi alabiliyor. Takipçisi az da olsa etkileşimi yüksekse, kitabınızın tanıtımını yapması için ricada bulunabilirsiniz.

Not: Kitaplarınızı gönderirken PTT Kargo’yu tercih edebilirsiniz. Birçok kimse şikayetçi PTT Kargo’dan ama benim bugüne kadar gönderdiğim bütün kitaplar alıcıya kısa sürede ulaştı. Üstelik PTT Kargo’da kitaplarınızı kampanyalı olarak, 5 TL gibi bir ücrete gönderebilirsiniz. Aman deyim kargoyu alıcı ödemeli gönderme nezaketsizliğini yapmayın.

Kitap tanıtımı yapan Youtuberlar da var ama ben gönderdiğim birkaç kişiden pek bir fayda göremedim. Ama siz yine de güvenilir bulduğunuz Youtuberlara gönderebilirsiniz.

– Fox Tv’de Fatih İsmail Küçükkaya her sabah “Çalar Saat” isimli programda kitap tanıtımı yapıyor. Kitabınızı İsmail Küçükkaya’ya gönderip, ücretsiz bir şekilde reklamını yaptırabilirsiniz.

Kitabınızı yazarken; gerçekten kaliteli bir iş çıkardıysanız, okurlarınız kitabınızı birbirine önerecektir. Unutmayın! En güzel reklam kalitedir.

– İmza günlerine katılın. Sosyal medya hesaplarınızda imza günlerinizi en az bir hafta önce duyurun.

– Bir hikayeniz varsa bunu mutlaka kullanın. Yoksa da hedef kitlenize uygun bir hikaye oluşturun. Hikayenizi kurgularken, resmi bir dil değil, samimi bir dil kullanın. İnsanlar bir hikayesi olan şeyleri daha çok sever. Alişan Kapaklıkaya, “Siyah Pantolon” adlı kitabını çıkarmadan önce, kendi hikayesini birkaç televizyon programında anlatmıştı ve bu hikaye insanlar üzerinde çok büyük bir etkiye neden olmuştu. Bu hikayenin üstüne kitap yayımlandıktan sonra büyük bir ilgi gördü.

Kitap Satışı Yapmak Ama Neden? İlk Amacınız Ne Olmalı?

Kitap Satışı Yapmak Ama Neden İlk Amacınız Ne Olmalı

– Ülkemizin, gerek kitap okuma oranları, gerek de ekonomik durumu göz önünde bulundurulunca, kağıda son gelen fiyat zamlarla birlikte kitapların fiyatları da epeyce arttı. Yeni bir yazarsanız ve kitabınızı KDY’den çıkarmayı düşünüyorsanız, iskonto oranını yüksek tutmanızı öneririm. Şahsen benim önceliğim kitap satarak para kazanmak değil, kitaplarımın daha fazla okuyucuyla buluşmasıdır. Kendinizi ispat ederseniz ve belirli bir okuyucu kitlesine ulaşırsanız, sonrasında kitap yazarak para kazanmak daha kolay olacaktır. Ama önceliğiniz, kitabınızın daha çok kimseye dokunması olmalı. Bu nedenle kitabınızın fiyatını makul tutmalısınız. (KDY’den çıkarıp, kitap fiyatını kendisi belirleyenler için)

Kitap satışı yapmak, kitaba güzel ve ilgi çekici bir kapak tasarlamak ve uygun bir isim vermekle başlar.  Bir kitapevine girdiğinizde, yan yana dizilmiş kitapların sadece sırtını görürsünüz. Çoğu zaman sadece çok satan kitaplar, ön kapağı dönük olarak sergilenir. Bu nedenle bir okurun rafların arasında gezinirken kitabınızı elinize almasını sağlamanın yolu iyi bir isim bulmaktan geçer.

Sosyal medya paylaşımlarında ve diğer tanıtım alanlarında da görsellik önemlidir. Güzel tasarlanmış bir kitap kapağı her zaman ilgi uyandırır. Bu nedenle doğru kapak ve isim çok önemlidir.

– Bir Youtube kanalı açarak kitabınızın tanıtımını yapabilirsiniz. Youtube kanalınız olsun, sosyal medya mecraları olsun, kitabınızın tanıtımı için yapacağınız video 90 saniyeyi geçmemelidir. 45 ila 90 saniye arası idealdir. Artık her şeyin çok hızlı tüketildiği, insanların bir şey izlerken hemen sıkıldığı, garip bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle hazırlayacağınız video, kısa ve baştan sona ilgi çekici olmalıdır.

– Kitabınızı e-posta adresinizde kayıtlı olan herkese, hazırladığınız metinle birlikte görsel de kullanarak duyurabilirsiniz? Whatsapp gruplarında ve listenizdeki herkese de aynı şekilde kitabınızın çıktığını ilan edebilirsiniz.

– Kitabınız yine KDY’den çıktıysa, kitap satışı yapmak büyük ölçüde size düşecektir. Çünkü KDY’den çıkan kitapların satışı sadece kitapyurdu.com’dan yapılır. %50 indirimle satın aldığınız kitaplarınızı, n11, Trendyol, hepsiburada, gittigidiyor gibi online satış sitelerinde kendiniz pazarlayabilirsiniz. Çünkü her platformun kendine özgü müşteri kitlesi var.

Kitap için İlgi Çekici Bir Broşür Hazırlayın

Kitap satışı yapmak için, kitabınızın fotoğraflarını güzel bir ambiyansla çekmeniz her zaman yeterli olmayabilir. Bu fotoğrafları, fotoğraf düzenleme programlarının yardımıyla düzenlemeniz, ilgi çekici yazılarla desteklemeniz çok daha etkili olacaktır.

Kitabınızın tanıtımı için güzel bir broşür hazırlayın ve bu broşürü kitap kafelere, kitapevlerine, kırtasiyelere, kitapçılara bırakın. Hatta bir ayraç veya kitap kafeler için bir bardak altlığı bile düşünebilirsiniz.

– Yine benim uyguladığım bir yöntem; kitaplarınızın birkaç kopyasını, bulunduğunuz bölgedeki kütüphanelere bırakın.

– Ulusal medyada tanıtım yapma imkanınız olmasa bile, yerel gazete ve dergilerde kitabınızı tanıtabilirsiniz.

– Kitabınız adına sosyal medya hesapları açın. Özellikle Instagram hesabı açabilirsiniz. Kitap konusunda paylaşımlar yapan hesapları takip ederek, yaptıkları paylaşımlara yorum yaparak dikkat çekebilirsiniz.

– Konusu kitap olan farklı mecralarda (sosyal medya – web site, forum vb.), yorumlar yapabilir, bu yorumlara izin veriliyorsa kitabınızın bağlantısını ekleyebilirsiniz.

– Instagram hesabınızda çekiliş düzenleyerek, kitabınızı birkaç kişiye ücretsiz gönderebilirsiniz. Burada amaç kitabınız adına açtığınız sosyal medya hesabınızı büyütmek.

– Daha önce kitap çıkaran kişilerden, geçtikleri yollarla ilgili bilgiler alabilirsiniz. Tecrübe çok pahalıdır. Bazen çok uzun yıllara mal olabilir. Kitap satışı yapmak, kitap yazarak para kazanmak, ülkemiz şartlarında çok da kolay olmadığı için, başkalarının tecrübelerini değerlendirmelisiniz.

Seminerlere ve Konferanslara Katılın

kitap samineri

– Eğer bir uzmanlık alanınız varsa ve bu uzmanlık alanınızla ilgili bir kitap yazdıysanız, katıldığınız seminerlerde, konferanslarda ve toplantılarda, dinleyiciyi sıkmadan birkaç dakikanızı kitabınızın tanıtımına ayırabilirsiniz. Açıktan yapılan reklam bazen itici gelebilir. Bu nedenle örtülü reklam yapmak, başkalarının kitabınızın reklamını yapmasını sağlamak daha şık olacaktır.

– Bulunduğunuz şehirde mutlaka uygun bir kitap kulübü bulabilirsiniz. Bu kulüplere katılabilirsiniz.

– Kitabınızın görselinin olduğu bir kartvizit bastırabilirsiniz.

– Kitap satışı yapmak için, kitabınızın alanına uygun bir kampanyaya dahil olabilirsiniz. Örneğin benim kitaplarımın üçü de nostalji içerikli. İnternette satışı yapılan birçok nostalji paketi görebilirsiniz. Kitaplarımdan birini veya birkaçını, bu tür bir pakete ekleyerek satışının yapılmasını sağlayabilirim. Mümkünse siz de böyle bir kampanyaya katılabilirsiniz. Ancak ben böyle bir şey yapmadım. Ama siz yapabilirsiniz.

– Kitapevlerinde düzenleyeceğiniz imza günleri ile hem kitap satışı yapmak, hem de okuyucuyla buluşmak imkanına sahip olabilirsiniz.

Kitap pazarlamak, biraz da göz önünde bulunmayı gerektirir.  Bulduğunuz her türlü fırsatı değerlendirerek, Instagram, Youtube, Twitch,  Telegram vb. platformlarda, büyük hesap ve kanallarda canlı yayına katılabilirsiniz. Dediğim gibi; kitabınızı tanıtmak için biraz da kendinizi tanıtıp pazarlamanız gerekir.

– Bütçeniz dahilinde, kısıtlı alanlarda da olsa, belediyelerin billboardlarına reklam verebilirsiniz.

– İçinde kitabın olduğu bütün alanlarda kitabınızla birlikte bulunmaya çabalamanız, kitabınızın tanıtımı için önemlidir.

Sonuç olarak;

Kitap yazarak para kazanmak, evet ülkemiz şartlarında çok kolay değil ama imkansız da değil. Kitap satışı yapmak, biraz da yazara kaldıysa üzülmeyin bu sizin ayıbınız değil. Okuma oranının bu kadar düşük olduğu ülkemiz şartlarında rekabet edebilmenin yolu, kendi reklamınızı kendinizin yapmasından geçiyor yazık ki!

 Kalitenin bu kadar yerlere düştüğü bir alanda, eğer iyi bir kitap yazdıysanız, inanın buna değecektir. Kitap yazmak, kitap satışı yapmak ve kitap satarak para kazanmak bir süreçtir ve sabır ister. Doğru bir dille, kitabınızı, kitabınızı niçin kaleme aldığınızı, okuyucunun kitabınızı neden okuması gerektiğini anlatabilirseniz, tüm olumsuz şartlara rağmen iyi bir okuyucu kitlesi yakalayabilirsiniz. Umarım bu makale size bu konuda küçük de olsa yol gösterebilir ve fayda sağlayabilir. Kitaplarla kalın…

Son Not; Bu anlattıklarımın çok büyük bölümünü ben uygulama fırsatı bulamadım. Ama eminim ki siz uyguladığınızda faydasını göreceksiniz. Sizin de paylaşmak istediğiniz fikir ve önerileriniz varsa, aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz…
Konuyla ilgili ayrıca;
Kitap Yazarak Para Kazanmak (Kitap Yazarından)
Gölge Yazarlık Nedir ? Gölge Yazarlıktan Kaç Para Kazanabilirim ?
Makale Yazarak Para Kazanmak (Profesyonel Tecrübe)
Blog Yazarak Para Kazanmak; 12 Adımda Blog Yazmak
10 Adımda E-Kitap Yazmak; E-Kitap Satarak Para Kazanmak
başlıklı yazılarıma da bakabilirsiniz.

Pedagog Yazar Ercüment Eşsiz

Instagram: @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın