Lise ve Üniversite Öğrencileri İçin Online Ders Notu Paylaşımı Sitesi

Birkaç yıl önce, Cornell, USC, Princeton ve diğer birkaç ABD üniversitesi; artık kaynaklarını TheCollegeFreeWay sitesinde bulunan kullanışlı bir çevrimiçi(online) forumda bir araya getirme kararı aldı.

Bu site; ders notları, özetler, makaleler, problemler, çalışma rehberleri ve benzeri birçok materyalin paylaşılabildiği bir ağ görevi görüyor. Kullanıcılar üniversite adıyla, ders adıyla veya ihtiyaç duydukları materyaller arasında arama yapma imkanına sahip. Bu materyalleri herkes görebiliyor fakat siteye belge yüklemek veya siteden belge indirmek, belgelere puan vermek ve yorum yapabilmek için öğrencilerin önce kayıt olmaları gerekiyor. Siteye doğrudan kayıt yaptırılabildiği gibi Facebook hesabıyla da giriş yapılabiliyor.

Profesörler tarafından çok da takdir edilmeyen bu site, aslında kopya veya hile amacıyla tasarlanmamış bulunuyor. Aksine sitenin amacı, – üniversite öğrencilerinin sürekli yaptığı – ders notlarını ve diğer kaynakları bir araya getirme sürecini daha kullanışlı ve organize bir biçimde düzene koymak. Ve TheCollegeFreeWay sitesinin izlediği yol öğrencilerin hazırladıkları materyallere odaklı kaldığı sürece telif hakkı ihlalleri üniversiteler tarafından bir risk olarak algılanmamalıdır.

İsimden de anlaşılacağı üzere, siteden yararlanmak ücretsiz ve sitenin tek gelir kaynağı Google reklamları. Kurulduğu dönemde, tüm kullanıcı tarafından yüklenen içerik prensibine dayanan girişimlerde olduğu gibi başarıya ulaşması biraz zor görünüyordu. Fakat katılım başlangıçta düşük seviyede (sitede kayıtlı 10 adet okul vardı ve sadece 6 tanesine ait materyaller kullanılabiliyordu) olmasına rağmen, sitenin adı kampüslerde duyuldukça bu uygulama da hızlı bir şekilde yaygınlaştı.ve tahmin edilenin aksine site çok daha büyüdü, kendini geliştirdi ve “CoursHero” olarak adını değiştirdi. Bazen olumsuz eleştiriler, girişimcinin inatlaşmasına ve daha iyi olmak için çabalamasına neden olabiliyor, CoursHero buna en güzel iş fikri örneklerinden biri haline dönüştü.

Bu iş fikrinin benzerlerini; bizim ülkemizdeki lise ve üniversiteler için de hayata geçirmenin zamanı şimdi olabilir. Veya bu tür paylaşım uygulamalarının diğer endüstri alanlarındaki profesyonel ağlarda da anlamlı bir şekilde kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Böyle bir iş fikri, ülkemizdeki özellikle genç öğrenci girişimcilerin deneyim kazanmaları için uygun bir proje gibi görünüyor…

Eski Site Adresi: www.thecollegefreeway.com

Sitenin Yeni ve Son Hali: www.coursehero.com


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın