Mikro Çamaşırhane: Bekarlara Çamaşır Yıkama ve Ütü Hizmeti

Düşük maliyetle ve az bir sermaye ile başlayabileceğinizi önereceğimiz küçük iş fikirlerinden ilki: “Bekarlara çamaşır yıkama ve ütü hizmetleri” olacaktır. Muhtemelen, bu işi yapan çamaşırhaneler olduğunu söyleyeceksiniz. Evet ama onların başlangıç sermayeleri, makina ve ekipmanları düşünülürse çok daha yüksek, oysa işler o hale gelmeden önce daha az para harcayarak bir iş kurmanız gerekiyorsa, bütçeniz kısıtlıysa ne yapacaksınız?

Yanıt; home office başlayacak yani evden çalışarak bu hizmeti vereceksiniz. Tek bir çamaşır makinesi, kurutmalık, ütü ve ütü masası ile bu işe başlayarak maliyetini düşürebilirsiniz. Bunun için, işinizi kurmadan önce bir muhasebeciyle “çamaşır yıkama ve ütü hizmetleri işini” görüşmeniz gerekecek. Evinizin banyosunu ve bir odasını iş yeri olarak gösterebiliyorsanız eğer, hemen başlayabilirsiniz. Hatta bulunduğunuz yerde bir Mikro Kredi şubesi varsa, en azından çamaşır makinesini mikro krediyle alarak başlangıç maliyetini iyice düşürebilir ve kazandıkça kredinizi geri ödeyebilirsiniz. Mikrokredi, genelde 500-2000 Tl. arasında verilen bir kredi türüdür ve özellikle kadınlara küçük işler  kurmaları ve yavaş yavaş para kazanmaya başlamaları için verilir.

Nasıl başlarım?: İşinizi kurduktan sonra hemen kartvizit bastırın ve odağınızı dağıtmadan önceliği sadece kendi mahallenizdeki bekarlara ve öğrencilere verin çünkü kartvizitin de bir maaliyeti, başlangıçta iş için gereken harcamaları yapmalı ama hedefinizden şaşmayacak ölçüde de tutumlu olmalısınız.

Neler gerekli: İş yeri kuruluşundan sonra başlangıçta 8-9 kg.lık çamaşır yıkayan bir çamaşır makinesiyle başlayabilirsiniz. Deterjanı ve yumuşatıcıyı  yüksek kilolarda promosyonlu yerlerden veya temizlik marketlerden temin edebilirsiniz. Onun dışında ihtiyacınız olan havadar bir yer, bir kurutmalık ve güzel bir buharlı ütü. Kurutma makinesini hemen belirtmedik çünkü acil değil, başlangıç masraflarınızı çıkardıktan sonra onu almayı düşünebilirsiniz. Bir telefon, kartvizit ve broşür ihtiyacınız var, ucuz bir matbaa bulup borşürlerinizi bastırın, üstlerine kartvizitinizi zımbalayın ve mahallenizdeki evlere tek tek dağıtın. Sonrasında işinizi tanıtan bir internet sayfası hazırlamayı ve internette ilan ve firma sitelerine de bol bol tanıtımlarınızı ve ilanlarınızı bırakmayı unutmayın.

İşleri tutturursanız, müşteriler sizden memnun kalırsa o zaman büyütmeyi düşünebilirsiniz, daha öncesinde büyük risklere girmeye gerek yok. Bu noktada KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine başvurun ve bitirdikten sonra iş planınızı sunarak KOSGEB destek ve hibelerine başvurarak işinizi büyütebilir, bir dükkan tutup daha geniş bir yere geçebilir ve hizmet ağınızı büyütebilir,  kazancınızı artırabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın