Oto Yıkama Açmak (Tüm Detaylar)

Oto yıkama işi
Oto Yıkama Açmak (Tüm Detaylar)

Otomobil sayısı yükseldikçe otomobilleri yıkayabileceğiniz yerlerin sayısı da azalıyor. Örneğin eskiden bir gecekondunun bahçesinde yıkayabildiğiniz araçları şu anda görmeniz mümkün değil. Onun yerine mahalle aralarında, işlek cadde kenarlarında ve işyeri bölgelerinde oto yıkama yerlerini görebiliyoruz. Bu da ister istemez oto yıkama açmak karlı bir iş mi, kolay mı zor mu, oto yıkama açmak için neler gerekir? Gibi soruların arka arkaya sorulmasına neden oluyor.

Siz değerli takipçilerimiz için hazırladığımız bu makalemizde oto yıkama açmak isteyenler için merak edilen soruları araştırdık. Aşağıda bu sorular ve yanıtları bulunmaktadır.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak Maliyeti

Oto yıkama açmak istiyorsunuz, ancak kafanızdaki ilk soru işareti maliyetinin ne kadar olduğudur. Burada maliyetten bahsederken birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor. Örneğin açtığınız şehir, yer, konum ve iç dizaynı gibi pek çok faktör var. Genel bir bakış açısı yaparsak iyi dekore edilmiş olan bir oto yıkama Ankara gibi büyük bir şehirde çok işlek bir caddede olmadan 350 bin TL’lik bir maliyet gerektiriyor. Ancak bahsettiğimiz bu rakamlar iç dekorasyona harcayacağınız para değil. Her şeyi tamamlanmış bir oto yıkamayı devralma ücreti şeklindedir.

Oto Yikama Acmak Tum Detaylar1 Oto Yıkama Açmak (Tüm Detaylar)

Oto Yıkama Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Oto yıkama dükkanı açmak istediğinizde yerine getirmeniz gereken bazı resmi işlemler var. Bu işlemler için aşağıda sıraladığımız resmi kurumları gezmeniz gerekiyor.

  • Belediye
  • Vergi dairesi
  • Sosyal Güvenlik Kurumu
  • Esnaf ve Sanatkârlar Odası
  • Ticaret odası

Apartman Altına Oto Yıkama Açmak

Apartman altına oto yıkama açmak genelde yapılan bir iş, ancak bu sorun en çok konuşulanlar arasında yer alıyor, çünkü çoğu oto yıkamacı ilk başta apartman altında işlettikleri dükkânlarına daha sonrasında itiraz edilmesi. Bunun nedeni ise genelde oto yıkama dükkânı açmak için ruhsat başvurusunun yapılmamasından kaynaklanıyor. Bir mesken altına oto yıkama açmak istiyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Yönetim planına bakılması gerekir. Yönetim planında apartman altına oto yıkama yapılıp yapılmayacağına dair madde var mı? Bakmalısınız.
  • Oto yıkama ruhsatınızın olması gerekiyor. Bunun için belediyenin ne gibi şartlar istediğini incelemelisiniz.

Yukarıdaki iki madde daha sonrasında sorun yaşamamanız açısından çok önemlidir. Bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Oto Yıkama Dükkanı Dekorasyonu

Oto yıkama dükkanı dekorasyonu aslında çok kapsamlı değildir, ancak oto yıkamada aynı zamanda seramik kaplama, cam filmi gibi farklı işlemlerde gerçekleştirecekseniz bu durumda dekorasyon için ciddi bütçe ayırmanız gerekiyor. Özellikle seramik kaplama için bir bölümün olması ve buranında uygun aydınlatma sistemine göre projelendirilmesi gerekir. Yıkama içerisinde hortumların ve elektrik süpürgelerin yer işgal etmemesi ve ayağınıza takılmaması için uygun yerlere konumlandırılması gerekir. Özellikle kompresörlerin yıkama dışında gözle görülmeyecek bir yerde olması hem estetik hem de gürültü açısından çok önemlidir. Bunun içinde dekorasyonda dikkat edilmesi gereken en önemli madde tesisatın döşenmesidir.

Oto Yikama Acmak Tum Detaylar2 Oto Yıkama Açmak (Tüm Detaylar)

Oto Yıkama Dükkanı Malzemeleri Sahibinden

Oto yıkama dükkânı açarken en çok uğraştıracak olan şeylerin başında malzemelerin teminidir. Bazı malzemeleri sıfır alırken bazılarını ikinci el dükkânlarından ya da sahibinden bulabilirsiniz. Sahibinden ikinci el malzeme aldığınızda daha ucuza geleceğini söyleyebiliriz.

0 Dan Oto Yıkama Açmak

Oto yıkamada en sıkıcı bölüm aslında burasıdır. Var olan bir işletmeyi devralmak sadece cebinizden çıkan paraya bakar, ancak sıfırdan oto yıkama açmak istediğinizde bunun size maliyetinin daha fazla olacağını ve çok uğraşacağınızı da söyleyebilirim.

Oto Yıkama Açmak Mantıklımı?

Sonuç olarak oto yıkama açmak mantıklı mı? Sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz hususlar süreci uzatıp kısaltacak olan konulardır, ancak bir işletme açmayı düşünüyor ve yıkama için çalışacak birilerini bulabileceğinize inanıyorsanız oto yıkama açmak karlı bir iş olabilir.

Popüler iş fikirleri hakkında merak ettiğiniz tüm başlıklara https://isfikirleri.org/ adresimizden ulaşabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın