Pazarlama Stratejileri; En İyi Satış Teknikleri Nelerdir?

Pazarlama stratejileri nelerdir? Satışları artırma yöntemleri hangileridir? Satış teknikleri konusunda bilinmesi gerekenler…

“Pazarlama stratejileri” kelimesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Birçok kimse bu sözleri duyduğunda aklına, manipülasyon yapan, insanları tabiri caizse kovalayarak ikna etmeye çalışan ve makineli tüfek gibi konuşan insanlar geliyor. İşin aslı iyi bir satış tekniği söz konusu olduğunda, gözünüzün önüne gelen bu görüntülerin hepsi yanlıştır. Bu yanlış pazarlama stratejileri ile satış yapmak şöyle dursun, mevcut müşterilerinizi bile kaçırabilirsiniz.

Gerçek şu ki, satış tekniklerine hakim olmak, hayatınızın herhangi bir alanında başarılı olmanın önemli bir parçasıdır. Bir sanatçı veya bilgisayar programcısı olarak ofisinizde iş arkadaşlarınıza yeni bir fikir sunduğunuzda kabul görmek, bir işletme sahibi olarak personeliniz için veya ailenizle birlikte bir tatil planlamak, sosyal medyada planladığınız bir etkinliğin destek görmesi, aslında hep satış stratejileri arasında yer alır. Satış becerilerine doğru açıdan bakarsanız, başarılı olmak hiç de zor değildir.

Çok iyi bir ürününüz, harika fikirleriniz olabilir. Fakat bunları doğru yöntemlerle pazarlayamadığınızda, satışını da yapamazsınız. Bu nedenle birçok büyük firma, bütçesinin büyük bölümünü reklam ve pazarlamaya ayırır. Aksi halde ortaya koyduğunuz emeğe yazık olur.

Aslında hepimiz hayatımızın bir döneminde, belki de hiç düşünmeden bazı satış tekniklerini uyguladık. Çocukluğunuzu hatırlayın. Anne-babanızın size dondurma alması için onları ikna etmenin kaç yolunu buldunuz? Ya da gençliğinizde, hayalinizdeki bir kız ya da erkekle tanıştığınızda ne yaptınız? Onu, aşkınızın gerçek olduğuna ve onun için en iyi seçimin kendiniz olduğuna ikna etmek için neler yaptınız?

Yani hepimiz bazı iyi satış tekniklerini az çok biliyoruz. Hem çalışma hayatınızın, hem de özel yaşamınızın herhangi bir alanında daha başarılı olmanıza yardımcı olacak, günlük hayatınızı kolaylaştıracak, araştırmalarım ve tecrübelerimle keşfettiğim 10 satış becerisini sizlerle paylaşacağım.

1. İyi Bir Dinleyici Olun

Popüler görüşün aksine, iyi satış becerilerine sahip insanlar çok iyi konuşmaktan önce çok iyi birer dinleyicidirler. İyi dinlemek daha az konuşmak için iki kulağınıza karşılık sadece bir ağzınız olduğunu unutmayın. Bu yüzden konuşmaktan önce dinlemeyi bilmelisiniz.

İnsanları dinlerken aktif bir dinleyici olun. İnsanların söyleyecekleriyle ilgilenin. Karşınızdaki konuşurken ne söyleyeceğinizi, nasıl cevap vereceğinizi düşünmeyin. Önce söylediklerini doğru anlamaya odaklanın. Bunu iyi yaptığınızda takdirde, fikrinizi veya ürününüzü çok daha kolay pazarlayabilirsiniz.

2. Pazarlama Stratejileri İçin Doğru Bağlantılar Kurun

pazarlama stratejileri Pazarlama Stratejileri; En İyi Satış Teknikleri Nelerdir?

İyi bir pazarlamacı, diğer insanlarla bağlantı kurma konusunda ustadır.

Bir dahaki sefere biriyle konuştuğunuzda onun sizinle konuşma şeklini gözlemleyin. Kişi yavaş konuşuyorsa, siz de konuşmanızı yavaşlatmalısınız. Niye mi? Niyesi; çünkü benzerlikler insanları birbirine bağlar.

Kişinin nelerden hoşlandığını, hobilerinin neler olduğunu öğrenin. Karşınızdaki kişinin köpeği var mı?  Kedilerden hoşlanır mı? İlgi alanları neler? Ne tür müzikler dinler? Hangi spor dalıyla ilgilenir? Ortak ilgi alanlarınızı bulun. Pazarlamak istediğiniz şeyi çok daha kolay pazarlamanın yolu, biraz da samimi ilişkiler kurmaktan geçer.

3. Önceliğiniz Değer Katmak Olsun

Hayatınızı çok iyi pazarlama stratejileri ile güçlendirmek istiyorsanız, öncelikli düşünceniz satış olmasın. Önce değer vermeyi bilmelisiniz. Satış yapmak sonraki hedefiniz olsun. Hepimiz hayatımıza değer katan, bize değer veren insanları severiz. Ancak tek amacı bize bir şeyler satmaya çalışmak olan insanlardan hoşlanmayız.

Karşınızdakiyle empati kurun. Ona, işini ilerletebilmesi için önerilerde bulunun. Müşterilerinizin ve hayatınızdaki diğer insanların hayatlarını iyileştirmenin yollarını bulmaya çalışın. Bunu yaptığınızda fikrinizi/ürününüzü satmakta çok daha başarılı olacaksınız.

4. Tutkulu Olun

İşlerini tutkuyla yapan pazarlama elemanları, satış teknikleri hakkında o kadar da fazla düşünmezler. Onların en büyük amacı, kaliteli olduğuna inandıkları ürünleri, insanlara tanıtmaktır. Müşterinin satın alıp almayacağını düşünmekten ziyade, yakın ilişkiler kurmaya önem verirler. İyi bir pazarlamacı, çok iyi bir iletişim uzmanı olmalıdır.

Yıllar önce (sanıyorum 13 sene) evimize bir su arıtma cihazının tanıtımı için, genç bir arkadaş geldi. Arkadaş diyorum çünkü daha sonra arkadaş olduk. Güler yüzü, kullandığı harika diksiyon, iletişimdeki üstün yeteneği, hiç aklımdan geçirmezken bizi bir su arıtma cihazı sahibi yaptı. Adam ürünü satmadı ben aldım. Hatta akrabalarımdan ve arkadaşlarımdan sanırım en az on kişiye daha bu ürünü, o arkadaştan aldırdım.

Herkeste aynı izlenim uyandırmıştı. Satıştan sonra benimle olan diyaloğunu dürdürmesi, bayramlarda araması, yolunun üstündeysem geçerken uğraması, ortalama bir yıl içinde neredeyse bütün sülalemin su arıtma cihazı satın almasına sebep oldu. Çünkü satış teknikleri konusunda en güzel davranışlardan biri samimiyettir.

5. Nihai Sonucunuzu Hayal Edin

hayal kurun Pazarlama Stratejileri; En İyi Satış Teknikleri Nelerdir?

Başarılı pazarlama elemanları, müşterilerinin her zaman sundukları hizmetten tamamen memnun olduklarını hayal ederler. İnsanların ürünlerini satın aldıktan sonra ne kadar minnettar olacaklarını düşünürler. Satışa başlamadan önce bile bu manzaraları zihinlerinde kurgularlar. Akıllarında hep bu görüntüler vardır. Pazarlama stratejileri geliştirmek, güçlü bir hayal gücü de gerektirir.

Hayatınızda istediğiniz her şeyin sonucunu hayal etmeyi alışkanlık haline getirin. Nasıl yapacağınız hakkında en ufak bir fikriniz olmasa bile, nihai sonucunu hayalinizde canlandırın. Kendinizi yeni arabanızı sürerken, yeni dairenizin balkonunda güzel, lezzetli bir kahve yudumlarken veya başarılı bir iş sahibi olarak ofisinizde yeni bir sözleşme imzalarken hayal edin. İstediğiniz şeyin görüntüsünün her zaman aklınızda olması, şu anda göremediğiniz yolları bulmanıza yardımcı olacaktır. Büyük başarılara imza atanlar, hep bir hayalle yola çıkan insanlardır.

6. Pazarlama Stratejileri Konusunda En Çok Zorlanılan Nokta

Öğrenmesi en zor satış becerilerinden biri, reddedilme durumunda nasıl başa çıkılacağıdır. 100 kapı suratınıza kapatıldıysa, 101. kapıya gitmekten çekinmeyin. En az ise ilk başladığınız andaki kadar hevesli olun.

Bu nasıl yapılır? Reddedilmeyi kişisel algılamayın ve işinize devam edin. Bazı insanlar fikrinize veya teklifinize “hayır” diyorsa, şu anda buna hazır olmayabilirler. Ancak bunun için kendinizden şüphe etmeyin. Kendinize inanın ve fikirlerinizi destekleyecek insanları bulun.

Başarısız insanlar kolayca vazgeçenler ve yeterince denemeyenlerdir. Yeterince denediğinizden emin olun.

7. İnsanların Gerçekte Neye İhtiyacı Olduğunu Düşünün

Olağanüstü satış becerileriniz olsa bile, dağ başındaki bir çeşme başındaki turistlere bir şişe su satmakta zorlanacaksınız. Ama aynı şişe suyu, bir çölün ortasında kaybolmuş ve susuzluktan kavrulmuş bir grup turiste satmak için uğraşmanıza hiç gerek olmayacak.

Zaman ayırın ve şehrinizdeki veya dünyanın herhangi bir yerindeki insanların neye ihtiyacı olduğunu araştırın. Örneğin bir öğrenci koçuysanız, öğrencilerin ağırlıklı olarak bulunduğu okul, kurs, dershane gibi bir yerde büro açmanız çok daha akıllıca olacaktır. Yahut büyük baş hayvanlarla ilgilenen bir veterinerseniz, hayvan çiftliklerine yakın bir bölgede ofis tutmanız en doğrusudur. Pazarlama stratejileri içinde en önemli olanlardan biri, insanların ihtiyaçlarını tespit edip, ona göre hizmetler sunmaktır. Bir bölgedeki insanların sorunlarını araştırın ve sonra çözüm yollarını bulun. Pazarlama stratejileri, önce insanların neye ihtiyaç duyduğunu doğru tespit etmekle başlar.

Ayrıca bazı krizleri fırsata çevirmeyi de düşünebilirsiniz. Pandemi ilk başladığında, her gün onlarca insan elinde bir çanta maskeyle iş yerinize gelmiyor muydu?

Konuyla ilgili; Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

8. Göz Temasını Koruyun

goz temasi Pazarlama Stratejileri; En İyi Satış Teknikleri Nelerdir?

Göz teması kurmak, potansiyel müşteriye onu gerçekten önemsediğinizi gösteren küçük ama çok önemli satış stratejilerinden biridir. Başarılı insanlar, göz temasından kaçınmanın bir güvensizlik işareti olduğunu bilirler.

Patronunuzla veya müşterinizle bir daha konuştuğunuzda, gözlerine sakince bakın (tabi transtaymış gibi onlara bakmayın) ve karşınızdakine; “Ben seni dinliyorum ve seni önemsiyorum” mesajını verin.

Göz teması, bütün insani ilişkiler için çok önemlidir.

Konuyla ilgili ayrıca, “İş Hayatında Beden Dili Nasıl Kullanılır? (11 İpucu)” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

9. Pazarlama Stratejilerinin En Önemli Adımı; Takip Edin

Müşterilerinizi etkilemek için en etkili satış tekniklerinden biri harika bir takiptir. Bir spor salonuna kaydolduğunuzu ve ilk antrenmanınızı yaptığınızı düşünün. Ertesi gün salondaki eğitmen sizi ararsa, ilk antrenman gününüzden sonra nasıl hissettiğinizi sorarsa ne hissedersiniz? Harika takipler yapan insanlar, ömür boyu müşteri kazanabileceklerini bilirler. Veyahut bir ürün sattınız diyelim. Bir süre sonra müşterinizi arayıp ürünle ilgili memnuniyetini sorun. Şikayetleri varsa not alın ve gidermenin yollarını arayın.

Bu hizmet sektöründe de, bir ürün sattığınızda da karşı taraf için oldukça önemlidir. Unutmayın! Müşterinizin devamlılığını sağlamanın en önemli adımı takip ve ilgidir.

10. İnsanlar Önce Sizi Satın Alır

Biliyorum bu cümle biraz garip oldu ama pazarlama stratejileri söz konusu olduğunda işin aslı budur. Gezegendeki tüm satış becerilerinde ustalaşsanız bile, iyi ve ilgili bir kişiliğe sahip değilseniz hiçbir işe yaramayacak. İnsanlar hizmetiniz veya ürününüzden önce sizi satın alır.  Bu da önce size güvenmeleri ve beğenmeleri gerektiği anlamını taşır. Satış teknikleri daha sonra gelir.

Kendinizi sürekli olarak geliştirin. Motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olacak kitaplar okuyun. Youtube’dan motivasyon videoları izleyin. Başarının temelinde güçlü bir kişilik yattığını aklınızdan çıkarmayın.

Özetle;

Satış ve pazarlama stratejileri konusunda uzmanlaşmak, temel olarak çevrenizdeki insanlarla ilişkilerde ustalaşma sanatıdır. Hayatınızda başarılı olmak, satış teknikleriyle ilgili kendinizi geliştirmek için, verdiğimiz öneriler doğrultusunda çaba gösterin. Elde edeceğiniz küçük ilerlemeler, nihayetinde iyi bir pazarlamacı olmanıza mutlaka yardımcı olacaktır.

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz…

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın