Preslenmiş Yapraklardan Yapılan Kullan-At Tabaklar

Eğlence ve özel durumlar söz konusu olduğunda, çevreye karşı duyarlı tüketiciler birbirine zıt iki seçenek arasında kalırlar: Çevreye zarar vermemek veya plastik kullan-at tabakların sağladığı kolay temizlik imkânı. VerTerra tarafından ortaya koyulan bir yenilik sayesinde, bu çelişkili durum ortadan kalkabilir.

New York merkezli “VerTerra” firması; ağaçlardan düşen yapraklardan yapılma tabaklar, kaseler ve servis tabakları dahil olmak üzere tek kullanımlık bir yemek takımı koleksiyonuna sahip.

Hindistan’ın kırsal bölgelerinde kullanılan bir teknikten esinlenilerek ortaya çıkarılan bu yemek takımı, %100 yenilenebilir olmakla beraber, tamamen gübreleşebilen bitki parçalarından ve sudan üretiliyor. Ayrıca,  kâğıt ve plastik versiyonlarında bulunan kimyasallar, parafin ve boyalardan hiçbirini içermiyor.

“VerTerra” firması ürünlerini; çalışanlarına iyi bir ücret, güvenli çalışma ortamları ve sağlık sigortası gibi olanakları sağladığı Güney Asya’da üretiyor. Düşen yapraklar toplandıktan sonra, mikrodalga fırında, normal fırında veya buzdolabında kullanılabilen dayanıklı ve çok amaçlı ürünler elde etmek üzere yapraklara buhar, ısı ve basınç uygulanıyor. Bu ürünlerin biyolojik olarak ayrışması ortalama iki ay alıyor. 10’luk ve 12’lik paketlerde satılar “VerTerra tabakları”nın her birinin fiyatı ise 1 Dolar civarında.

VerTerra’nın ortaya koyduğu bu yenilik; çevreyi korumak ve gerçek bir tüketici problemini ortadan kaldırmakla beraber, tüketicilerin ne kadar çevre dostu olduklarını tüm dünyaya göstermelerine yarayan ekoloji ikonu statüsündeki ürünlere güzel bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce de dediğimiz gibi, çevreye duyarlılık söz konusu olduğunda; cesur, farklı ve apaçık ortada olmak yerine çeşitli kurnazlıklara başvurmak bir erdem sayılmıyor.

Site: www.verterra.com
İletişim: michael@verterra.com


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın