Sanal Öğretmenlik (Online Öğretmenlik )

Sanal öğretmenlik, popüler ek işler arasında hızla yükselmeye başladı. Bir işte çalışsanız veya çalışmasanız da uygun vakitlerinizde sanal öğretmenlik (online öğretmenlik) yapmaya başlayabilirsiniz.

Sanal öğretmenlik yapmak için; önce hangi uzmanlıklarda eğitim vermek istediğinizi, ders programınızın detaylarını ve zaman planlaması yaparak ne kadar ders saati ayırabileceğinizi tespit etmeniz gerekir. Daha sonra ise kendinize ait iletişim ve yaptığınız yapacağınız işleri anlatan tanıtım amaçlı bir web sitesi hazırlamalısınız. Sitenizi sosyal medyada paylaşmanız ise daha çok müşteri anlamına gelebilir.

Sanal öğretmenliğin birkaç çeşidi mevcut, bunların birini ya da hepsini uygulamak ise sizin seçiminize kalmış.

Sanal Öğretmenlik Uygulama Çeşitleri:

* E-Posta aracılığıyla sanal öğretmenlik. Bu biraz eski ve fazla mailleşme gerekeceğinden uzun bir yöntem.

* Web sitesi üzerinden soru cevap şeklinde yazılı sanal öğretmenlik. Web sitenizde bir soru cevap sayfası açarak ders verebilirsiniz.

Web sitenize ders videoları yüklemek. Derslerinizi yüklediğiniz videolarda bir plan sırası dahilinde anlatabilirsiniz. Ayrıca sayfaya yine bir soru cevap modülü ya da online destek modülü ekleyerek öğrencilerinizle iletişime geçebilirsiniz

Skype ve benzeri iletişim araçlarıyla online ders verme yöntemiyle yapılan sanal öğretmenlik. Skype üzerinden görüntülü konuşma sistemini kullanarak öğrencinize ders anlatabilir, sorularını anlık olarak cevaplayabilirsiniz.

Interaktif canlı sınıf sistemi. Bir ya da birkaç öğrenciyle saatlerinizi belirleyip siteniz üzerinden canlı ders yayını yapabilirsiniz.

Udemy vb. sitelere üye olup online ders vererek öğretmenlik yapmak.

Sanal Öğretmenliğin Avantajları

* Hava koşulları, ulaşım masrafları, yollarda harcanan zaman, hastalık, yorgunluk ve stres gibi sorunlarla uğraşmazsınız.

* Sadece yaşadığınız şehirde ya da ilçede değil, dünyanın her tarafından potansiyel öğrencilere sanal öğretmenlik yapabilirsiniz.

* Ay başlarında özel ders ücreti tahsilat sıkıntısı olmaz. Peşin çalışırsınız ve sitenizde bunu net olarak belirtirsiniz, ödeme yapılınca öğrenciye ders verirsiniz.

* Öğrencileriniz dersleri faydalı bulur ve memnun kalırlarsa hakkınızda daha çok konuşurlar, zamanla bilinirliğiniz artar, bu da daha çok dönen öğrenci anlamına gelir.

* Tek bir konuyla sınırlı değilsiniz. Birden fazla alanda ders verebilirsiniz, hangilerinin talep aldığını gözlemleyip o alanlara yoğunlaşarak işlerinizi ve ek gelirinizi artırabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın