Sigorta Acentesi Açmak

Sigorta Acentesi Açmak
Sigorta Acentesi Açmak

Sigorta acentesi açmak istiyorum diyenlerin bu makalenin içeriğini dikkatlice okumasını tavsiye ediyorum. Çünkü sigorta acentesi açmak için gerekli şartların neler olduğu, sigorta acentesinin karlı bir iş olup olmadığı ve hangi sigorta şirketlerinden acentelik alınabildiğine dair detaylı bilgileri paylaştım.

Sigortacılık sektöründe farklı türleri vardır. Yani bir sigorta acentesi açtığınızda kasko sigortası, trafik sigortası, hayat sigortası, DASK, ferdi kaza sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası gibi çeşitli sigorta hizmetleri sunmanız gerekiyor. Bunların dışında da çok fazla sigorta ürünü var ancak bahsettiklerim temel olanlardır.

Sigorta acentesi açmaya karar verdiğinizde karşınıza iki farklı seçenek çıkacaktır. Bunlardan birincisi doğrudan sigorta şirketinden acentelik almak,  diğer ise acentelerden şube hizmeti almaktır. Hangisini tercih edeceğiniz size bağlı. Çünkü ikisinde de kar marjı farklı oranlarda işliyor.

Acentelerin genel olarak kar marjlarına baktığımızda % 8 ile % 30 arasında değişiyor. Yani sigorta acentelerinden şube açtığınızda bu oranlara % 50 şeklinde sizde kazancınızı eklemeniz gerekiyor. Sigorta acentesi açmak yüksek sermayeye sahip olmayı gerektirirken şube açmak istediğinizde bu çok daha kolaydır. Yani yalnızca şube veren bir acente ile anlaşma yapmanız ve müşteri bulmanız gerekiyor.

Sigorta Sektörüne Yeni Girecek Olanlara Hangisi Karlı?

Sigorta sektörüne yeni girecekler için mantıklı olan başlangıç seviye şubeciliktir. Yani herhangi bir müşteri kitleniz olmadan acentelik alma riskli bir iş olacaktır. Çünkü etkinlik ve yeni müşteri kazanmanız mümkün olmadığı sürece sigorta firmaları sizinle çalışmak istemeyeceklerdir. Ayrıca birçok firma bu sektörde deneyimi olmayan kişilere ekran verme konusunda emin değillerdir.

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Sigorta acentesi açabilmeniz için öncelikli olarak Türkiye Acenteler Birliğinin sunduğu şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Yönetmelikte bahsi geçen hususları tamamladıktan sonra firmalara artık acentecilik açma talebinizi gönderebilirsiniz. Acenteler Birliğinin dışında sigorta firmalarının da şartları birbirinden farklıdır. Bu nedenle tüm sigorta firmalarıyla görüşerek şartlarının neler olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.

Sigorta acentesi açabilmeniz için ilk kaydınız TOBB’ a olmak zorunda. TOBB’a kayıt işleminiz esnasında önden 25 bin lira vermeniz gerekiyor. Yani her firmanın yaklaşık olarak 30 bin liralık teminat mektubunun bulunması şart. Bu ödemeyi yaptıktan sonra aşağıdaki şartlarında yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Sigorta Acentesi Açmak
Sigorta Acentesi Açmak

Sigorta Acentesi Açmak İçin Gerekli Şartlar

 • Lisans Mezunları için en az 18 Ay meslekli tecrübe
 • Ön Lisan Mezunları için en az 24 ay mesleki tecrübe
 • Sigortacılık mezunu olanlarda deneyime gerek yoktur.
 • Sabıka kaydı olmamalı
 • Daha önce iflas etmemiş olmak
 • SEGEM Belgesi
 • Ticari Sicil Tasdiknamesi
 • 50 Bin TL ödenmiş sermaye sahibi olmak
 • Diploma aslı ve sicil belgesi
 • Teknik Alt yapı ve donanıma sahip olunması
 • Teknik müdür ya da personel bulundurmak

Sigorta firmalarının komisyon oranları değişiklik gösterir, onların şartları size uyuyorsa bir tanesini seçerek başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’de trafik sigortası ücretleri tüm sigorta firmalarında aynı olurken kasko sigortası ücretleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle tüketiciler kasko sigortası yaptırmadan önce iyi bir araştırma süreci içine girerler.

Hangi Sigorta Şirketlerinden Acentelik Alınabilir?

Türkiye’de acentelik veren sigorta şirketleri ise şunlardır:

 1. Anadolu Sigorta
 2. AXA Sigorta
 3. Sompo Japan Sigorta
 4. Groupama Sigorta
 5. AK Sigorta
 6. Allianz Sigorta
 7. Quick Sigorta
 8. Eureko Sigorta
 9. Doğa Sigorta
 10. Mapfre Sigorta
 11. Türk Nippon Sigorta

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu 11 sigorta şirketi Türkiye’de en çok müşteri hacmine sahip olan sigorta firmalarıdır. Bunların dışında yaklaşık olarak 30’a yakın sigorta şirketi daha vardır, ancak biz oran bakımından en yüksek verenleri belirtelim istedik.

Yeni iş fikirleri hakkında merak ettiğiniz soruları aşağıdan bize sorabilirsiniz ya da https://isfikirleri.org adresimizi ziyaret ederek hazır olanları okuyabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın