Sıkışık Trafikte Ulaşıma Farklı Bir Çözüm Fikri: “MotoTaksi”ler

Trafik çok sıkışık ve aceleniz mi var? MotoTaksi (Motosiklet taksiler) ile artık sorun değil.

Birkaç yıl önce, Amsterdam  Schiphol  havaalanında, yoğun trafikte mahsur kalan insanlar için bir grup motosikletli şövalye duruma müdahale ederek bekleyenleri bu ızdıraptan kurtardı. Üç adet sarı motosiklet, ilk uygulamada sabah 7:00-11:00 saatleri arasında, yani en yoğun olan trafik saatlerinde göreve başladılar. Kendilerine ulaşılabilmesi için bir telefon numarası da sağladılar.

Her MotoTaksi, sürücüyle beraber iki kişi taşıyabilme kapasitesine sahiptir.  Ayrıca yolcular çantalarını, bavullarını rahatlıkla yerleştirebilirler. Yolcuların da kask takmaları gerekmektedir.

“MotoTaksi”ler, aynı yıl Hollanda’da iş gezileri yapanlara yönelik kurumsal bir web sitesi açtı ve site üzerinden de bilgilendirme/MotoTaksi gönderme hizmetine başladı. Şu an deneme aşamasında olan MotoTaksi girişimciliği, işlerin gidişatına göre taksi sayısında oynamalar yapacak. Şirket, dezavantaj olarak yolcu aramak için geçen boş (verimsiz) zamandan, bu arada sarfedilen yakıt masrafından ve taksinin alabileceği maksimum kapasitenin iki kişi ile sınırlı olması bakımından biraz sıkıntı yaşamaktadır. Bunu aşması için, araçlarının sayısını arttırıp az olan karı bu şekilde arttırmaya ihtiyacı var gibi görünüyor. Tabii ki bu hamleyi müşteri ihtiyaclarına göre ve beklentilere göre hareket edeceklerdir.

Bir iş fikirleri sitesi olarak, MotoTaksi fikrinin, havaların uygun olduğu zamanlarda, özellikle İstanbul için çok uygun olduğunu düşündük.

Yaşanacak sorunlara alternatif çözüm olarak girişimcilere şunları önerebiliriz:

* MotoTaksiler tıpkı Taksi durakları gibi belli bölgelerde konumlanabilirler.

* Android uyumlu bir web sitesi oluşturulabilir ve müşteri/taksi konumları üzerinden en uygun araç gönderimi sağlanır.

* Bir Çağrı Merkezi sistemi oluşturulabilir. Yani müşteri çağrı merkezini arar, çağrı merkezi GPS araç sistemi ile en yakın Moto Taksiyi müşteriye yönlendirir.

* Fiyatların ise, taksilere göre çok daha düşük olacağı zaten bu iş fikrinin en önemli avantajıdır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın