Soru Hazırlayarak Para Kazanmak İçin 4 Uygulama

soru-hazirlayarak-para-kazanmak

Soru hazırlayarak para kazanmak mümkün müdür? Soru yazıp satmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum? Soru çözerek para kazanabilir miyim?

Soru hazırlayarak pazara kazanmak elbette mümkün. Hele ülkemizde, 7’den 77’ye pek çok kimsenin onlarca sınava girdiğini düşünecek olursak, soru yazarak para kazanmak ek gelir elde edebileceğiniz alanlardan biri.

Günümüzde çocuklar, henüz çok küçük yaşlardan itibaren test usulü sorularla muhatap olmaya başlıyor. Yaşı 30’un üstünde olanlar hatırlayacaktır. Eskiden öğretmenlerimiz okullarda girdiğimiz sınavlarda test sorusu sorduğunda sevinirdik ve nadiren teste tabi tutulurduk. Çünkü bu tarz sorularda, en az 4 şık arasından tercih yapmak, bilemediğimiz sorularda sallamak işimize gelirdi. Okullarda sınavlar büyük ölçüde klasik yazılı sınav olarak yapılırdı. Test soruları, çocukların geniş açıdan düşünme, olaylara farklı perspektiflerden bakma, yazı yazma ve kendini ifade edebilme becerilerinin önüne geçiyor.

soru yazarak para kazanmak

Bu nedenle klasik sınavlar öğrencilere ilk bakışta daha zor görünse de, ileri dönük faydaları düşünüldüğünde keşke test soruları yerine çocuklarımızın öğrendikleri bilgilerin düzeyini, klasik sınavlarla ölçsek diyorum. Bu durumu, ülkemizde eğitim seviyesinin bu derece düşmesinin nedenlerinden biri olarak görüyorum. Türkiye’de dünyaya gelen 1 milyon çocuğun evinde tek bir kitap bile bulunmuyor. Öğrencilerin %66’sı yazık ki okuduğunu anlamıyor. PISA’da (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 72 ülke arasında Türkiye, kendi dilinde okuduğunu anlamada 52. sırada yer alıyor. Bu hem çok üzücü hem de vahim bir durum.

Öğrencilerin başarısının sınavlar aracılığıyla ölçülmesine de oldum olası karşıyım. Küçük yaşlardaki çocuklar, derslerde aldıkları notları kendi kişiliklerine verilmiş notlar olarak algılayabiliyor. Bu nedenle en azından 12 yaşına kadar çocuklara, hayata dair temel becerilerin öğretilmesi ve sınav yapılmaması gerektiğini savunuyorum.

Şimdi konumuz bu değil tabi. Asıl konumuza döneyim ve soru hazırlayarak para kazanmak konusunda neler yapılabileceğinden kısaca bahsedeyim.

Malumunuz ülkemiz sınav cenneti. Okullarda gösterilen derslerde yapılan sınavları geçiyorum. Öğrenciler, ilkokulu bitirince Bursluluk Sınavı, ortaokul bitirince LGS, liseyi bitirince TYT ve AYT, üniversite bitirince ise, KPSS, TUS, ALES, YDS diye uzayıp giden sınavlara tabi tutuluyor. Ayrıca kurumların alacağı personeller için yaptığı, JANA, MBSTS gibi sınavlar da apayrı tabi…

Hal böyle olunca, ne test ihtiyacı bitiyor, ne de soru… Ders kitaplarına eklenen örnek sorular, soru bankaları, deneme sınavları, yaprak kitapçıklar vb. için ihtiyaç duyulan sorular, kimi zaman yayınevlerinde çalışan uzman personeller tarafından, kimi zaman da öğretmenler ve soru hazırlama yeterliliğine sahip kimselerce hazırlanıyor.


Soru Hazırlayarak Para Kazanmak

Soru Hazırlayarak Para Kazanmak
Soru çözerek ve soru hazırlayarak para kazanmak…

Soru hazırlayabileceğiniz bir uzmanlık alanınız mı var? Üniversite öğrencisi misiniz? Yahut üniversiteyi bitirdiniz ancak atamanız gerçekleşmedi mi? Öğretmenlikten emekli mi oldunuz? Çalışan bir öğretmensiniz fakat yeterince boş zamanınız mı var?

O zaman soru yazarak para kazanabilirsiniz. Bu işi yapan bir matematik, bir de fizik öğretmeni arkadaşım var. Boş zamanlarını soru hazırlayarak doldurup, bu işten ek gelir elde ediyorlar.

Peki hazırladığım soruları nerede ve kime satacağım?
Hazırladığınız soruları, sınava hazırlık için kitaplar basan yayınevlerine satabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sorusat.com ve testrum.com gibi siteler aracılığıyla da soru hazırlayarak para kazanmak mümkün.

sorusat.com’da, sadece soru değil, test ve deneme kitapçığı da hazırlayıp satışa çıkarabiliyorsunuz. Her ders için özel bir panelden hazırladığınız soru, test ve denemeleri inceleyen yayınevleri, beğendiklerini satın alıyor. Sorusat.com, satılan sorularınızdan cüz’i bir komisyon alıyor.

testrum.com da aynı mantıkla işliyor. Burada ekstra bir para kazanma alternatifi daha var. Sistem üzerinden öğrencilerin sorduğu soruları yanıtlayıp, fotoğrafını çekerek öğrenciye gönderiyorsunuz. Bu işlemden de ayrıca para kazanabiliyorsunuz.

Soruları Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Soruları Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyim

Öncelikle sorular tamamıyla özgün olmalıdır. Başka kaynaklardan alınan veya kopyalanan sorular, alanında uzman öğretmenlerin kontrolüne takıldığında sorunuz silinir ve o sorudan para kazanamazsınız.

Yetkinliğiniz varsa, birkaç farklı dersten soru hazırlayabilirsiniz. Tabi soruları sisteme yüklerken, branş, ünite ve sorunun zorluk seviyesini doğru belirtmeniz gerekiyor. Hazırladığınız sorular, onaylandıktan sonra satışa sunuluyor.

Sorularda hata olması durumunda, admin öğretmenler sizi soruyu düzeltmeniz için uyarıyor. Soruyu yeniden düzenledikten sonra tekrar onay sürecine gönderiyorsunuz.

Her iki siteye de üye olmak ücretsiz. Belirli bir miktara ulaşan bakiyeniz, verdiğiniz hesap numarasına yatırılıyor.

Başka Bu Tür Uygulamalar Var Mı?

Bunlara benzer iki uygulama daha var. Biri kunduz.com.tr, diğeri ise inekle.com. Kunduz, öğretmenlerin ücret karşılığında öğrencilerin sorularını yanıtladığı bir uygulama. İnekle de ise sadece ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerindeki öğrencilerin sorularını, üniversite öğrencileri çözer. İnekle’de ayrıca soru çözümleri ve konu anlatımları canlı olarak gerçekleştirilir. Birebir Eğitim Vakfı’nın desteklediği İnekle ayrıca, sistemde öğretmenlik yapan üniversite öğrencilerine, inekle markalı grafik tabletlerinden veriyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra değerlendirme sürecini geçen öğretmenlere, ders anlatırken kullanmaları için verilen bu tabletin amacı, bir yandan dersin kalitesini arttırmak bir yandan da ders anlatırken öğretmenlerin beyaz tahtaya daha rahat yazıp çizmelerini sağlamak.

Tablet arızalanırsa sizden herhangi bir ücret talep etmiyor ama yenisini de göndermiyor. Mezun olurken veya öğretmenliği bırakırken, tableti başka öğretmenlerin kullanması için sizden geri alıyor.

Üniversite öğrencisiyseniz ve boş zamanlarınızda, alt eğitim kademelerindeki öğrencilerin sorularını cevaplayarak, birebir özel ders vererek burs mahiyetinde para kazanmak istiyorsanız, inekle.com’un başvuru sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sonucu size telefonunuz veya mail adresiniz üzerinden bildiriliyor.

Yukarıda bahsettiğim sistemlerden, sorubak.com dışındakilerin mobil uygulamaları da mevcut. Benzer başka sistemler de vardır muhakkak fakat araştırmalarım neticesinde, en popüler olan uygulamaların bunlar olduğunu fark ettim. Tabi inekle.com ve kunduz.com.tr daha çok soru hazırlayarak değil, soru çözerek para kazanmak konusunda size katkı sağlayacaktır.

Sorusat.com ise anladığım kadarıyla en çok kazandıranı. Satacağınız sorunun fiyatını siz belirliyorsunuz ve sorularınız sadece yayınevlerine satılıyor. Ayrıca soru tahsisi ve etkinlik de hazırlayabiliyor ve sitede bulunan panelden ortalama gelirinizi hesaplayabiliyorsunuz.

Görüldüğü üzere, soru hazırlayarak para kazanmak, ufak tefek de olsa cep harçlığı çıkartmak mümkün. Bu uygulamalar üzerinden sadece soru yazarak değil, soru çözerek ve canlı ders vererek de ek gelir elde edebiliyorsunuz. Detaylı bilgiler ve başvuruda bulunmak için, ilgili siteleri inceleyebilirsiniz.


Zoom Üstünden Canlı Ders Vermeyi De Düşünebilirsiniz

Canlı Ders Vermek
Online canlı ders vererek de para kazanmak mümkün…


Ayrıca birçok öğretmen arkadaşımın, Zoom uygulaması üstünden online ders vererek ciddi gelirler elde ettiğini biliyorum. Öğretmen atamalarının ciddi derecede sıkıntılı olduğu ülkemiz şartlarında, siz de alternatif arayışlar içindeyseniz, en azından mesleğinizden kopmamak adına bütün bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Testrum.com ile ilgili birkaç olumsuz şikayet konusuna rastladım. Dikkatlice araştırırsanız, emeğiniz de, vaktiniz de çöpe gitmemiş olur. Nihayetinde ben yaptığım araştırmaları sizlerle paylaşıyorum. Detaylıca araştırmak ve bir işe başlamaya karar vermek tamamıyla sizin iradenizde.

Hayat devam ediyor ve ihtiyaçlarımız hiç bitmiyor. Bu nedenle sitemizden, diğer birçok iş fikirleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Size uygun en azından birkaç ek gelir kapısı bulacağınıza eminim. Yeter ki cesur olun, kendinize güvenin ve bir yerden başlayın.


Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın