Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal Medya Uzmanı Olmak

Sosyal medya, internet dünyasındaki güçlü varlığını, gelecekte de uzun bir zaman devam edecek gibi görünüyor. İnsan ilişkisinde sosylojik bir etki ve vaka haline gelen sosyal medya platformları, onlarca farklı meslek koluna da aracı olarak günümüzde öncülük etmektedir. Bunlardan birisi olan Sosyal Medya Uzmanlığı, oldukça yüksek paralar kazanabileceğiniz bir iş kolu haline geldi.

Sosyal Medya Uzmanlığı

E-ticaret ve iş dünyası için kar oranını arttırmak ve sektörel hacim kazanabilmek için en kolay yatırım sosyal medya üzerine olmaktadır. Eğer doğru ve stabil bir sosyal medya gücü kazanılırsa, en iyi reklam ve etkileşim doğrudan elde edilebilmektedir. Son yıllarda farkına varılan bu değerli maden ile tüm firmalar sosyal medya uzmanları veya sosyal medya danışmanları isimleriyle sosyal medya işlerini düzenleyecek kalifiye elemanlar aramaya başladılar.

İşletmeler İçin Sosyal Medya Danışmanlığı

Özellikle e-ticaret ve benzeri sektörlerden işletmeler için en büyük satış noktası sosyal medya kanalları olmaktadır.  İşletmeler bu durumu lehine çevirerek rakip sosyal medya hesaplarından sıyrılmak için yıllarca sosyal medya dünyasında SEO ve muhtelif stratejiler uygulamış sosyal medya uzmanlarıyla çalışırlar.

Sosyal Medya Hesapları Yöneticiliği İş Fikirleri Sosyal Medya Uzmanlığı
Sosyal Medya Hesapları Yöneticiliği – İş Fikirleri

Sosyal Medya Uzmanı – Danışmanı Neler Yapar?

Metin

Metinlerdeki üslup ve teknik pazarlamada sıkça başvurulan yollardan birisidir. Müşterinize sunacağınız güven her kelimeye nakşetmeli ve ürünü, hizmeti pazarlayabilmelisiniz.

Tasarım

Sosyal medya uzmanı , sadece metinde kullandığı sözcüklerdeki, hedef kitlesine yönelik etkileyici ve teşvik edici yönlendirmelerle kalmaz, tasarımda tercih ettiği güven renkleriyle(turkuaz, yeşil) adeta insanları büyüler. Her paylaşım için belirlediğiniz şablon üzerinden  profesyonel görünmenizi sağlayacak tasarımları, fontları, ikonları kullanarak potansiyel müşterileri çekmelisiniz.

Reklam

Sosyal medya danışmanı – uzmanı için sahip olunması gereken en önemli altyapı hiç şüphesiz reklam oluşturma tekniklerini bilmesidir. Ayrıca Facebook, Twitter, LinkedIn, Snapchat, Pinterest, Instagram ve pek çok sosyal medya kanalında nasıl reklam oluşturulur, sponsorlu reklam nasıl verilir, yüksek gösterim ve tıklama nasıl elde edilir gibi sorulara cevap verebilmelidir.

Pazarlama Araçları

Sosyal medya uzmanları her şeyi tek başlarına yapmaya kalkarsa 24 saatlik zaman dilimi hiçbir şekilde  yetmeyecektir. Harici olarak kullandıkları en az 3 araç bulunur ve bu araçlara dair tam bilgi hakimiyetine sahip olurlar.

Sosyal medya danışmanlarının kullandığı sosyal medya araçları:

● SocialOomph
● Agora Pulse
● Sendible
● eClincher
● Buffer
● Sprout Social
● MeetEdgar
● Hootsuite
● BuzzSumo
● Feedly
● Social Pilot
● Oktopost
● CoSchedule
● Tagboard
● IFTTT

Sosyal Medya Uzmanı Danışmanı Sosyal Medya Uzmanlığı
Sosyal Medya Uzmanı – Danışmanı

Sosyal Medya Uzmanlığı İle Para Kazanmak

Sosyal medya uzmanlığının en güzel tarafı tüm dünyada iş imkanın bulunabilmesi ve bunun için yerinizden kıpırdamadan bilgisayarınız ile köyünüzden bile gerçekleştirebiliyor olmanızdır. Bilhassa pandemi döneminin tesir ettiği en önemli dijital dönüşüm, uzaktan çalışma(remote) üzerine oldu. Tüm firmalar çalışanları için uzaktan çalışma altyapısını tamamladı. Sadece remote değil, freelance olarak da çalışarak olası işleri  saatlik ücretlendirmelerle gerçekleştirebilirsiniz. Eğer İngilizce gibi bir yabancı dile sahipseniz de oldukça kolay bir biçimde döviz geliri elde edebilirsiniz.

1- Planlama

Sosyal medyanın kolay erişilebilir yapısı sebebiyle günümüzde sosyal medya uzmanlığı altında kalabalık bir çalışan grubu oluşmuş durumdadır. Bu kalabalık arasından sıyrılarak ön plana çıkabilmek sizin yeteneklerinize bağlıdır. Bulunduğunuz ilin Iğdır olduğunu varsayalım. Eğer internette “Iğdır sosyal medya uzmanı” olarak yapılan aramada ilk sayfada çıkmıyorsanız işiniz oldukça zor.

2- Hizmetleriniz

BT raporuna göre 2018 yılında Türkiye’de %72 oranında internete erişim sağlanmış. Diğer bir istatistikle 59 milyon internet kullanıcısı ve 52 milyon sosyal medya kullanıcısına sahibiz. Rakamlar gerçekten pazar hacmi açısından ülkemizi oldukça değerli yapmaktadır. Hiç zaman kaybetmeden müşterilerinize yapabileceğiniz hizmetlerin bir listesini sunun.

Yurtdışı firmalara sosyal medya danışmanlığı yapmak Sosyal Medya Uzmanlığı
Yurtdışı firmalara sosyal medya danışmanlığı yapmak

Genellikle bir sosyal medya uzmanı aşağıdaki hizmetleri sunar:

Sosyal medya hesaplarının analizi: Kullanılan muhtelif araçlarla hizmet sunulan kişiye/işletmeye ait tüm hesaplar analiz edilerek istatistik raporu hazırlanır.

Sosyal medya eğitimi: Ürün satışı ve hizmet pazarlaması için işletmenin bilmesi gereken en stratejik bilgiler ve eğitimler detaylıca sunulur.

Sosyal medya hesap yönetimi: Bir sosyal medya hesabını yönetmek görüldüğü kadar kolay değildir. Müşteriyle kurulacak ikili diyalogların etkili ve güven verici olması gerekmektedir. Ayrıca işletmeler gelen günlük yüzlerce farklı mesaja ve yoruma bir uzman olmadan yetişemeyeceklerini bilirler.

Sosyal medya strateji geliştirme: Sosyal medya hesaplarının daha fazla kişiye ulaşılamamasının önündeki tüm engeller kaldırılır ve çekiliş/reklam gibi pek çok teknikle organik takipçiler kazandırılır.

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu: Sadece site içi değil Google üzerinden de ziyaretçi elde edebilmelisiniz. Bir sosyal medya hesabının Google üzerinden nasıl ziyaretçi kazanabileceğini iyi bir şekilde özümsemelisiniz.

İçerik üretimi safhası için danışmanlık: Sosyal medya gönderileri için özgün ve profesyonel içerikler  hazırlayabileceğiniz gibi bir sosyal medya hesabının nasıl içerikler hazırlaması gerekiğine dair danışmanlık da sunabilirsiniz.

3- İş Bulmak

Sosyal medya uzmanlığı işi bulmak için, öncelikli kararınızın Türkiye içi veya dışı olarak vermeniz gerekiyor. Türkiye içi işler için kariyernet, r10, bionluk sitelerinden faydalanabileceğiniz gibi yurt dışı işler için de Indeed, Built In servislerinden faydalanabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın